Zakup nieruchomości – kredyt hipoteczny i wkład własny. Podstawowe informacje.

Rynek nieruchomości prężnie się rozwija. Coraz więcej osób decyduje się zarówno na sprzedaż, jak i zakup mieszkania czy domu. Wiele z nich nie posiada jednak gotówki, dlatego stara się o pożyczkę w banku. W przypadku docelowych produktów, najczęściej mowa jest o kredycie hipotecznym, a co z nim jest powiązane – wkładzie własnym, stanowiącym niemalże obowiązek podczas ubiegania się o kredyt w banku. Co warto wiedzieć w tym temacie? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wkład własny kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego obecnie nie istnieje. Jeszcze kilka lat temu była możliwość ubiegania się o pożyczkę w banku bez konieczności posiadania zaplecza finansowego. Od 2015 roku taka sytuacja nie ma jednak miejsca. Wkład własny jest więc własnymi środkami, które musi posiadać kredytobiorca w określonej wysokości. Obecnie rekomendacje KNF jasno mówią, o wkładzie własnym na poziomie 20 procent wartości danej nieruchomości. Oczywiście niektóre banki wymagają „tylko” 10 procent, co wydaje się nie lada okazją, z której warto skorzystać. Eksperci zgodnie potwierdzają, iż w najbliższym czasie sytuacja ta zostanie wyrównana i minimum, jakie chętny na zakup domu czy mieszkania będzie musiał posiadać, pozostanie na poziomie 20 procent całej wartości. Kredyt bez wkładu własnego w przypadku hipoteki jest więc poza zasięgiem wielu ludzi, którzy choć mają wystarczającą historię kredytową, nie mogą pozwolić sobie na zgromadzenie tak dużej gotówki.

Co zrobić w takiej sytuacji? Posiadając jakąkolwiek nieruchomość, która może stać się sposobem na pozyskanie gotówki, warto zorientować się w przedsiębiorstwach, które w ciągu kilku dni skupują zarówno domy, jak i lokale użytkowane czy działki za gotówkę. Takie usługi oferuje między innymi firma Zeus, o której można przeczytać tu: skupnieruchomoscidom.pl. Są one pomysłem, a często również ratunkiem dla wielu osób, potrzebujących dużej gotówki w krótkim czasie. Warto również mieć na uwadze, iż wkład własny dla banku nie zawsze oznacza bezpośrednio pieniądze. Starając się o kredyt hipoteczny wkład własny może zostać zaproponowany także w postaci:

  •         Programów wsparcia budownictwa mieszkaniowego, które są często oferowane przez rząd,
  •         Zabezpieczenia hipoteczne innej posiadanej nieruchomości bądź ziemi,
  •         Wszelkich form dodatkowego ubezpieczenia,
  •         Oszczędności zbierane poprzez IKE bądź też IKZE,
  •         Kosztów poniesionych w wyniku robót budowlanych bądź zakupu materiałów budowlanych.

 

Wszystko brzmi dobrze, ale realnie, ile wkładu własnego trzeba mieć?

Jak zostało to już wspomniane, wkład własny musi wynosić minimum 20 procent wartości planowanej nieruchomości. Można przyjąć pewną symulację. Gdy 50 metrowe mieszkanie, którego cena za metr kwadratowy wynosi 15 tys. ma być zakupione poprzez kredyt hipoteczny, wkład własny wyniesie blisko 150 tys. złotych. Im większa wartość rynkowa, tym większe zabezpieczenie należy przygotować dla banku. Zastanawiając się więc ile wkładu własnego będzie wymagać instytucja bankowa, można przyjąć pewne uproszczenie. Oczywiście każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, jednak tak duże kwoty mogą stanowić nie lada problem. Wkład własny i kredyt często są więc jedyną przeszkodą w rozpoczęciu nowego życia. Także dla osób, które z różnych powodów chcą sprzedaż mieszkanie obciążone hipoteką. Choć wielu ludzi uważa, iż sprzedaż takiej nieruchomości jest niemalże niemożliwa, z pomocą przychodzą firmy zajmujące się skupem nieruchomości z problemami. Więcej w tym temacie można wyczytać na stronie: https://skupnieruchomoscidom.pl/skup-mieszkan-zadluzonych/.

Zastanawiając się więc na zakupem czy sprzedażą jakiejkolwiek nieruchomości na kredyt hipoteczny wkład własny dobrze mieć już zabezpieczony. To istotne, gdyż mowa o nim pojawia się już na samym początku składania wniosku w banku. Jego brak z automatu dyskwalifikuje osobę w oczach instytucji bankowej, a tym samym przekreśla marzenie o własnym kącie.

Kredyt hipoteczny – czy ma jakieś zalety?

Mało kto, myśląc o kredycie wspomina o plusach płynąc z jego zaciągnięcia. Tymczasem tak poważne zobowiązanie jest też sporym atutem. Przede wszystkim wkład własny kredyt hipoteczny redukuje wszystkie koszty, co w praktyce oznacza, iż kredytobiorca płaci mniej. Im więcej więc posiadamy wkładu własnego, tym mniej realnie musimy dopłacić. Ma to związek nie tylko z niższymi odsetkami o całej kwoty, ale i niższą marżą. Jest jeszcze jedna podstawowa zaleta konieczności wpłaty wkładu własnego. Posiadając zabezpieczenie w formie gotówki czy innej nieruchomości bądź ubezpieczenia, człowiek staje się bardziej wiarygodny w oczach banku, a co za tym idzie łatwiej mu uzyskać niezbędną pomoc. Dlatego warto zawczasu zorientować się we własnych możliwościach, gdyż pomimo różnych plotek kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest możliwy. 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie