Sprzedając lub kupując nieruchomość musimy poznać jej stan prawny żeby móc świadomie podjąć decyzję. To bardzo ważna kwestia dla każdego przyszłego właściciela. Niespodzianki mogą być bardzo kosztowne i stresujące. Jak sprawdzić stan prawny działki albo mieszkania? Stan faktyczny a stan prawny – jaka jest różnica? Czy nieuregulowany stan prawny nieruchomości może być problemem przy sprzedaży? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Czym jest stan prawny nieruchomości?
W świetle prawa stan prawny nieruchomości jest stanem, który wynika z wypisów zawartych w księdze wieczystej. Większość nieruchomości ma prowadzoną księgę wieczystą i znajdziemy w niej wiele informacji, między innymi prawa i roszczenia. Kupując nieruchomość powinniśmy od sprzedającego otrzymać numer księgi wieczystej. Posiadając ten numer jesteśmy w stanie bez problemu sprawdzić jej treść w internecie. To bardzo ważny element kupna mieszkania, więc jeżeli właściciel nie chce ujawnić numeru księgi wieczystej to można zakładać, że ma coś do ukrycia. Warto się wtedy zastanowić nad zakupem takiego mieszkania.
Innym ważnym pojęciem jest stan faktyczny a stan prawny. Posiadając informacje zawarte w księdze wieczystej możemy zakładać, że stan faktyczny a stan prawny są tożsame. Jeżeli okazało by się, że tak nie jest to nabywca ma prawo skorzystać z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i problemów można poprosić o pomoc w zakupie mieszkania profesjonalną firmę. Wtedy mamy pewność, że stan prawny nieruchomości zostanie dokładnie sprawdzony, a jednocześnie nie musimy zajmować się tym sami.
Stan prawny nieruchomości – księga wieczysta
Jak podkreślono wcześniej, księga wieczysta jest najważniejszym dokumentem nieruchomości. Możemy w niej znaleźć informacje dotyczące nie tylko stanu prawnego, prawa własności czy ustanowionej służebności ale również ewentualne zadłużenia i obciążenie hipoteki. Każda księga wieczysta podzielona jest na IV działy i z każdego z nich wyciągniemy wiele istotnych informacji. Dział I jest dokładnym opisem danej nieruchomości. Dowiemy się z niego między innymi w jakiej lokalizacji znajduje się nieruchomość oraz jaka jest jej powierzchnia. Dział II dotyczy właściciela nieruchomości oraz sposobu w jaki tą nieruchomość nabył. W dziele III znajdziemy informacje dotyczące obciążeń na nieruchomości. Może to być ustanowiona służebność albo dożywocie. Niestety nie zawsze takie informacje muszą być jasno zawarte w księdze wieczystej. Lepiej stosować zasadę ograniczonego zaufania do sprzedającego i sprawdzić w jaki sposób została ta nieruchomość nabyta. Dział IV to informacje dotyczące ewentualnego zadłużenia i ciążących na nieruchomości kredytach.
Jak sprawdzić stan prawny działki?
Zastanawiając się nad tym jak sprawdzić stan prawny działki warto zacząć od jej księgi wieczystej, dokładnie tak samo jak w przypadku każdej innej nieruchomości. Księga wieczysta odpowie nam na wiele pytań i może rozwiać większość wątpliwości. Kolejnym bardzo ważnym dokumentem jest wypis z rejestru gruntów. Jest to ważne, ponieważ dowiemy się jakie jest przeznaczenie działki. Działka budowlana umożliwi nam postawienie domu bez większego problemu. W przypadku działki rolnej będziemy musieli dodatkowo starać się o odrolnienie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to kolejny dokument, który warto sprawdzić. Znajduje się w nim wiele informacji dotyczących działki ale możemy też sprawdzić jaka jest dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku budowy domu. Warto też sprawdzić czy działka posiada dostęp do mediów albo czy jest możliwość podłączenia w przyszłości. Jeżeli okazałoby się, że nie to budowa domu nie będzie możliwa.
Nieuregulowany stan prawny nieruchomości – jak sprzedać?
Rynek nieruchomości rozwija się bardzo szybko, a wybór jest ogromny. Nabywcy mogą przebierać w różnych lokalizacjach, cenie czy standardzie. Najlepiej sprzedają się nieruchomości tanie, dobrze zlokalizowane i przyciągające oko. Nieuregulowany stan prawny nieruchomości może być dużą przeszkodą. Sprzedaż takiej nieruchomości na wolnym rynku to nie lada wyzwanie. Wiele osób boi się kupować takie nieruchomości, ponieważ często niesie to za sobą spore ryzyko problemów i komplikacji. Dla osoby niedoświadczonej będzie to bardzo odstraszające.
Na szczęście istnieje już wiele firm zajmujących się skupem nieruchomości zadłużonych, wymagających remontu czy właśnie z nieuregulowanym stanem prawnym. W takich firmach pracuje grono specjalistów, którzy nie boją się wyzwań i posiadają duże doświadczenie. Ogromnym plusem jest płatność w gotówce i możliwie jak najszybsza finalizacja transakcji, Dodatkowo osoba sprzedająca nie musi martwić się formalnościami czy umówieniem wizyty u notariusza. Pracownicy zajmują się tym wszystkim oraz chętnie odpowiadają na pytania. Darmowa wycena nieruchomości jest standardem w firmach zajmujących się skupem nieruchomości. Zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz i czekać na odpowiedź.