Zasiedzenie nieruchomości – co to jest i kiedy następuje?

Zasiedzenie nieruchomości to temat, który w powszechnym rozumowaniu, owiany jest wieloma mitami i błędnymi przekonaniami. Niemniej, wykładnia prawna, regulująca zasiedzenie nieruchomości, jest dosyć oczywista, przez co jej zrozumienie, nie powinno stwarzać problemów nawet laikowi. W niniejszym artykule odpowiemy na szereg pytań, związanych z tym zagadnieniem. Kiedy zachodzi zasiedzenie nieruchomości? Co to jest i jakie są jego rodzaje? Dowiesz się, po lekturze tego artykułu.

Kiedy zachodzi zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie nieruchomości to sytuacja, w której nie posiadając tytułu, uprawniającego do gospodarowania nieruchomością, wchodzisz w jej faktyczne posiadanie, po upływie czasu określonego w ustawie. Aby tak się stało, musisz przez dany okres, sprawować faktyczną pieczę nad nieruchomością.

Chodzi tu nie tylko o użytkowanie samej nieruchomości i terenów do niej przynależących, ale także o uiszczanie wszelkich opłat, należnych właściwym stronom. Mowa tu o opłatach czynszowych, ale i o podatkach.

Aby zasiedzenie nieruchomości mogło dojść do skutku, sam fakt rzeczywistego przebywania, bądź korzystania z jej dobrodziejstw, może się okazać niewystarczający. Aby mieć pewność, że zasiedzenie nieruchomości będzie Ci przysługiwało, jesteś zobowiązany do dbania o jej stan techniczny, zgodnie ze swoimi możliwościami.

A zatem, kiedy zachodzi zasiedzenie nieruchomości? Jak długo będziesz zobowiązany czekać na uregulowanie jej stanu prawnego? Dwadzieścia, albo trzydzieści lat. Wszystko zależy od dobrej, lub złej woli – Twojej.

Zasiedzenie nieruchomości – rodzaje

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, zasiedzenie nieruchomości może występować w dobrej, lub złej wierze. Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze oznacza, że gospodarowaliśmy określoną nieruchomością, traktując ją jak własną, jednocześnie nie mając pojęcia o fakcie, że istnieje inny podmiot, de facto będący jej prawnym właścicielem.

Najczęstszą przyczyną zaistnienia takiej sytuacji, jest nieuregulowanie w terminie formalności, dotyczących otrzymanego spadku. Niemniej, powodów takiego stanu rzeczy może być tyle, że trudno je wszystkie przewidzieć. Jeżeli zasiedzenie nieruchomości miało miejsce w dobrej wierze, wówczas nieruchomość stanie się Twoją własnością po upływie dwudziestu lat.

Analogicznie, zasiedzenie nieruchomości w złej wierze, występuje wówczas, gdy sprawujesz pieczę nad nieruchomością i eksploatujesz ją, jednocześnie mając świadomość, że istnieje jej prawny właściciel. W tym wypadku najczęstszą przyczyną powstawania takiego stanu rzeczy są zaniechania, poczynione podczas kupna nieruchomości – kiedy, na przykład, nie zapoznamy się z informacjami na temat mieszkania, dostępnymi we właściwej dla niego księdze wieczystej.

Uprawomocnienie wyroku

Szczęśliwie, również w takim przypadku przysługuje Ci możliwość zasiedzenia nieruchomości, lecz poczekasz na uprawomocnienie się takiego stanu rzeczy o dziesięć lat dłużej.

W tym miejscu warto jednak nadmienić, jak zasiedzenie nieruchomości wygląda w sytuacji, w której podczas kupna mieszkania, ktoś zwyczajnie Cię oszuka. Czy wówczas dojdzie do niego w dobrej, czy złej wierze?

Tutaj wszystko zależy od działań, jakie podejmiesz w trakcie zawierania umowy sprzedaży. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, stanowiąca bezapelacyjny fundament praw, wynikających z takiego ustroju prawnego, chroni kupującego przed nieuczciwymi praktykami. Jeżeli nie miałeś możliwości dowiedzenia się, kto tak naprawdę jest właścicielem nieruchomości, lub nie wiedziałeś, że istnieje więcej niż jeden, wówczas dojdzie do zasiedzenia nieruchomości w dobrej wierze. Niemniej, jeśli przez swoje zaniechanie nie zapoznałeś się z sytuacją prawną lokalu, określoną w księdze wieczystej, lub, co gorsza, wiedziałeś, że stan prawny jest inny, wówczas jedynie zasiedzenie nieruchomości w złej wierze będzie możliwe.

Zasiedzenie nieruchomości – formalności

Tak naprawdę, nie trzeba podejmować żadnych czynności, aby faktem stało się zasiedzenie nieruchomości. Formalności nie są niezbędne, a posłużą Ci głównie jako potwierdzenie zaistniałego już stanu prawnego – choć z drugiej strony, na pewno warto się do nich przyłożyć, by mieć pewność, że sprawa jest rozwiązana na Twoją korzyść (szczególnie gdy idzie o zasiedzenie nieruchomości w złej wierze). 

Żeby uzyskać stosowne potwierdzenie swoich praw, należy udać się do sądu. Na podstawie złożonego przez Ciebie wniosku, sąd wyda postanowienie stwierdzające prawo do nieruchomości, nabyte w drodze zasiedzenia. Pamiętaj, że takie postanowienie, choć nie jest obowiązkowe, będzie niezbędne dla wykonywania wielu podstawowych praw, związanych z późniejszym wykorzystywaniem nieruchomości – na przykład, w przypadku sprzedaży. Koszt takiego postępowania sądowego, to 2 000 zł.

A jakie dokumenty należy załączyć do wniosku? Do podstawowych, należą wszystkie dokumenty, które określają nieruchomość jako przedmiot sprawy. Może to być, na przykład, wyrys z mapy ewidencyjnej nieruchomości. Ponadto, aby zasiedzenie nieruchomości było możliwe, będziesz musiał wykazać, że faktycznie sprawowałeś pieczę nad nieruchomością. W tym celu możesz załączyć do wniosku potwierdzenia opłat podatkowych.

Nie sposób nie wspomnieć, że z chwilą uprawomocnienia się decyzji sądu (co, zależnie od charakteru sprawy, trwa minimum trzy miesiące), będziesz zobowiązany do uiszczenia opłaty od darowizny, w wysokości 7% wartości nieruchomości.

Poszukujesz kupca na mieszkanie do remontu, lub mieszkanie zadłużone? Nie musisz dłużej szukać! Wypełnij Formularz Kontaktowy, a otrzymasz bezpłatną wycenę online dla swojej nieruchomości! Prowadzony przez nas skup nieruchomości online, to ogromne grono zadowolonych Klientów – dołącz do nich!

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie