Przystępując do sprzedaży mieszkania, warto odpowiednio przygotować się do tego rodzaju transakcji, gromadząc wiedzę w zakresie prawniczym, jak i praktycznym. Zazwyczaj czas sprzedaży mieszkania wynosi około dwóch lat i może się wydłużyć z wielu przyczyn. Aby szybko i bezproblemowo dokonać sprzedaży mieszkania, podejdźmy do całego procesu świadomie i rozważnie. Nasz artykuł pomoże Ci zgromadzić podstawowe informacji i zabezpieczyć Cię przed niemiłymi niespodziankami.
Zanim sprzedaż zostanie sfinalizowana, upewnijmy się, że stan prawny nieruchomości i wszelkie opłaty zostały uregulowane. Kwestie formalne obejmują:
- Założenie/ uaktualnienie księgi wieczystej;
- Kwestie własności i prawami do mieszkania osób trzecich
- Spłatę ewentualnego zadłużenia i hipotek przymusowych
- Uwzględnienie podatku od sprzedaży mieszkania
Właściwa wycena gwarantem szybkiej sprzedaży
Przeprowadzając wycenę mieszkania, uwzględnijmy wszystkie czynniki takie jak: stan i wiek lokalu, lokalizacja, udogodnienia wyposażenie, metraż. Oferowana cena nie powinna być zbyt wygórowana ani za niska. Dokonajmy analizy rynku i oszacujmy wartość mieszkania, na tej podstawie. W celu uzyskania jak najbardziej obiektywnej wyceny polecamy zlecenie jej doświadczonemu rzeczoznawcy majątkowemu.
Jak rozliczyć podatek po sprzedaży mieszkania?
Każdy właściciel noszący się z zamiarem sprzedaży mieszkania, zobowiązany jest do uiszczenia podatku od sprzedaży nieruchomości
Podatek od sprzedaży nieruchomości uiszczany jest od:
prawa wieczystego użytkowania gruntów,
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
nieruchomości oraz ich części,
udziału w nieruchomości,
prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
Do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości zobowiązani są obywatele zameldowani na terenie Polski, bez względu na kraj przeprowadzenia transakcji.
Jeżeli decydujemy się na sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat podatkowych od jego nabycia, musimy zapłacić podatek po sprzedaży mieszkania wynoszący 19% dochodu ze sprzedaży.
W roku 2019 w życie weszły dosyć korzystne zmiany tej kwestii. Jeśli chcemy sprzedać nieruchomość nabytą w spadku 5 lat liczone jest od jej nabycia przez spadkodawcę, a nie przez spadkobiercę. Warto nadmienić, że wdowcy i rozwodnicy mogą sprzedać nieruchomość bez podatku po 5 latach od daty jej nabycia do majątku wspólnego, a nie, tak jak wcześniej, od śmierci współmałżonka lub od podziału majątku po rozwodzie.
Czy możliwe jest uniknięcie podatku od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat? Tak, jeżeli dochody ze sprzedaży przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe w trakcie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania.
Przeczytaj również o skupie nieruchomości z problemami
Sprzedaż mieszkania z kredytem przed upływem 5 lat
Mieszkanie zakupione na kredyt możemy sprzedać w dowolnym momencie. Warto mieć jednak świadomość, że sprzedaż mieszkania z kredytem przed upływem 5 lat podatkowych (nie kalendarzowych) zobowiązuje nas do zapłacenia 19-procentowego podatku od sprzedaży mieszkania.
Podatku od sprzedaży mieszkania z kredytem przed upływem 5 lat możemy uniknąć, jeżeli fundusze pozyskane ze sprzedaży przeznaczysz w przeciągu kolejnych 3 lat na własne cele mieszkaniowe, czyli np. zakup innego mieszkania.
Z wymienionej ulgi mieszkaniowej może skorzystać także każdy, kto uzyskane z transakcji sprzedaży finanse przeznaczy na spłatę kredytu hipotecznego.
Jest to nowa, korzystna zmiana w przepisach obowiązująca od niedawna-2022 r.
Jak widzimy, sprzedaż nieruchomości nie należy do najłatwiejszych transakcji, jeśli cierpimy na braki wiedzy w tym zakresie. Przygotujmy niezbędne dokumenty, w celu usprawnienia całego procesu, przeprowadźmy transakcję w towarzystwie zaufanej i kompetentnej osoby, co pomoże nam uniknąć pułapek w umowie, czy w transakcji. Do całego procesu podejdźmy bez nadmiernych emocji, które często okazują się być zwodniczym doradcą. Finalnie uzbrójmy się w cierpliwość- znalezienie kupca pomimo korzystnej ceny i lokalizacji niekiedy zajmuje sporo czasu, lecz finalnie kończy się pozytywnie. Fakt, czy nasza oferta przyjmie się na korzystnie, zależy od wielu czynników takich jak obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym, uwarunkowania gospodarcze i ekonomiczne jak i nowelizacje ustaw. Podążajmy za nowelizacjami w zakresie realiów w handlu nieruchomościami, aby ze sprzedażą mieszkania spokojnie czekać na najlepszy moment.
Więcej o skupie nieruchomości znajdziesz na naszej stronie głównej