Nowoczesne budownictwo wyróżnia kilka możliwości skorzystania, by można było cieszyć się w pełni ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Różnice między domem pasywnym a energooszczędnym zacierają się i są widoczne jedynie w tym, że domy pasywne nie wykorzystują aktywnej instalacji grzewczej. Różnic, którymi można określić czy dany dom jest pasywny, czy energooszczędny jest więcej. Zastanówmy się nad nimi.
Rodzaj ogrzewania
Ustaliliśmy już, że w przypadku domów pasywnych nie ma mowy o ogrzewaniu aktywnym pochodzących z instalacji. Można wywnioskować, że dom energooszczędny będzie wyposażony w instalację grzewczą o jak najwyższej żywotności i sprawności. W odniesieniu do domu pasywnego ogrzewaniem jest wykorzystywanie energii słonecznej, mechaniczną wentylacją, gdzie ciepło jest odzyskiwane, jak również ciepło, które wytwarzają sami domownicy. Dom pasywny jest odpowiednio zaprojektowany, a także zaizolowany, by ograniczyć starty ciepła do minimum. Ma to odniesienie do konstrukcji, wyboru materiałów, rozmieszczeniu pomieszczeń, a także umiejscowieniu okien. Budynek energooszczędny będzie podobnie skonstruowany, jednak w nim można uwzględnić instalację pompy ciepłej oraz paneli fotowoltaicznych, by zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem i zużyciem energii.
Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości a także wycenę online
Zużycie energii
Na temat różnic pomiędzy budynkiem energooszczędnym a pasywnym można także wypowiedzieć się pod kątem zużycia energii. Liczne źródła podawać mogą inne wartości, ale ogólna zasada polega na tym, że budynki energooszczędne mogą zużywać nieco więcej energii elektrycznej niż domy pasywne.
Możliwość postawienia budynku
Zastanawiając się nad budową domu, warto rozważyć propozycję nowoczesnych rozwiązań. Dom pasywny a energooszczędny może prezentować się zupełnie inaczej, mimo że mają podobny zamysł, a więc oszczędność. Nie wszędzie można postawić dom pasywny, natomiast budynek energooszczędny można wybudować praktycznie wszędzie (tzn. na działce budowlanej). Dom pasywny musi być wybudowany na działce, która będzie spełniała określone wymogi. Musi być to teren przede wszystkim dobrze nasłoneczniony. Kształt domu pasywnego także jest ściśle określony, jak również rozmieszczenie pomieszczeń. W przypadku domu energooszczędnego kształt może być zupełnie dowolny, jak również i rozmieszczenie pokoi.
Sprawdź nasz skup mieszkań zadłużonych
Koszty budowy
Różnice, jakie można dostrzec gołym okiem pomiędzy domem energooszczędnym a pasywnym, dotyczą także kosztów budowy. Domy energooszczędne cena budowy prezentuje się znacznie niżej niż pasywna wersja. Za budynek o powierzchni około 100 m2 w zamyśle budowy domu energooszczędnego trzeba byłoby wygospodarować kwotę w wysokości ok. 350 tys. zł, gdzie podobny budynek tylko pasywny wymagałby dodatkowego nakładu, co finalnie daje nam kwotę przeszło 400 tys. zł za taką samą powierzchnię użytkową. Modne stały się także gotowe elementy prefabrykowane, które znacznie przyspieszają prace budowlane. Dzięki temu domy pasywne są coraz bardziej popularne.