Zakup domu z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Wiele czynników sprawia, że decydujemy się konkretny lokal mieszkalny, rezygnując z innych opcji. Każdy, kto poszukuje nowego lokum dla siebie i swojej rodziny stara się wybrać najlepszą z możliwych propozycji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy oglądamy mieszkania używane i co sprawdzić przy zakupie domu z rynku wtórnego? Postaramy się na te pytania udzielić odpowiedzi w dalszej treści artykułu.

Najważniejsze czynniki decydujące

Kiedy decydujemy się na inwestycję w nowy lokal mieszkalny, zazwyczaj mamy pewien obraz w głowie, który przedstawia wymarzony dom lub mieszkanie. W poszukiwaniach nieruchomości, które są licznie publikowane w sieci, z pewnością dopatrujemy się naszego ideału.

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości a także wycenę online

Lokalizacja nieruchomości

Jednym z najważniejszych czynników dotyczącym tego, na co zwrócić uwagę przy kupnie domu z rynku wtórnego, jest lokalizacja. Mało kto decyduje się na poważną zmianę lokalizacji, kiedy ma już ułożone życie w danym miejscu. Ponieważ większość zakupów nieruchomości odbywa się na kredyt hipoteczny, zmuszeni jesteśmy nierzadko do tego, aby pozostać przy obecnym trybie pracy. Ci, którzy mają to szczęście, że mogą zmienić pracę, czy pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę, mają ogromne możliwości odmiany swojego życia, począwszy od zmiany lokalizacji. W takim schemacie można wybrać bardziej dogodną, piękniejszą okolicę, gdzie snuć można dalsze plany na przyszłość. Na co zwrócić uwagę kupując dom z rynku wtórnego? Czy warto wybierać możliwości spoza naszego okręgu? Wszystko zależy od środków. Jeśli stać nas na ładny, duży i nowy dom poza miastem, a oddalona od centrum lokalizacja nie wpływa na możliwości zawodowe, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na taki zakup. 

Stan nieruchomości

Zakup domu z rynku wtórnego, co należy pamiętać, dotyczy nieruchomości używanej. Na samym początku, kiedy ustaliliśmy już odpowiednią lokalizację, w której chcemy zamieszkać, warto zorientować się, jak w sposób techniczny prezentuje się dany budynek. Zdjęcia, choćby najlepiej wykonane nie zawsze oddają charakter tego miejsca. W ogłoszeniach publikowanych w sieci często mamy do czynienia z nadmiernym przeładowaniem treści, które nie zawsze są prawdziwe. Aby ocenić, czy dany budynek spełni nasze oczekiwania, trzeba na pewno umówić się na wizytę i dokładnie obejrzeć lokal. Najlepiej do takiej sytuacji odpowiednio się przygotować. Można w domu ułożyć sobie listę pytań, aby nie zapomnieć ich zadać właścicielowi lokalu. Samo zobaczenie na oczy, jak wygląda nieruchomość, może początkowo wydać się wystarczające, jednak czasami warto dopytać o takie szczegóły, jaka jest powierzchnia danych pomieszczeń, rodzaj i grubość termoizolacji, czy rok budowy, aby ustalić, czy na przykład nie jest wymagana wymiana instalacji po zakupie.

Co ciekawe, na temat instalacji np. elektrycznych nie pytamy podczas oglądania mieszkania czy budynku, a jest to dość kluczowe. Jeśli oglądamy mieszkanie lub dom, które wybudowane zostało dużo wcześniej, taka informacja może pomóc nam ocenić, czy oferowana cena jest adekwatna. Nierzadko wymiana instalacji to dodatkowy koszt, a jeśli zaniechamy takich informacji, po zakupie może okazać się, że prócz standardowych prac renowacyjnych, trzeba będzie dodatkowo zainwestować sporo gotówki w remont instalacji.

Stan prawny nieruchomości

Kiedy na uwadze mamy zakup domu z rynku wtórnego, na co zwrócić uwagę powinniśmy, gdy znajdziemy odpowiednie ogłoszenie? Kiedy wybraliśmy już nieruchomości, które mogłyby spełnić nasze oczekiwania, (np. metrażowe, lokalizacyjne itp.) w pierwszej kolejności trzeba przejrzeć stan prawny takich propozycji. Nie ma nic bardziej rozczarowującego, od zakupu nieruchomości, która dopiero przy podpisaniu umowy przedwstępnej i wpłaceniu zadatku, okazuje się mieć nieuregulowaną sytuację prawną. Najlepiej wybadać wszystko bezpośrednio u właściciela. Miejmy na uwadze także to, że niektóre informacje lubią być zatajane. Jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności prezentowanych informacji, możemy wykorzystać np. numer księgi wieczystej (ustalony po numerze działki), by zapoznać się z pełną informacją na temat stanu prawnego nieruchomości.

Cena nieruchomości

Dla wielu przyszłych właścicieli mieszkania kluczowym zagadnieniem przed zakupem nieruchomości jest cena. Nie ma w tym niczego, co mogłoby dziwić. Każdy chce znaleźć jak najlepszą okazję na zakup mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego, jeśli nie na cenę? Odpowiedzą na to pytanie, będzie wartość rynkowa. Nie zawsze cena oferowana w ogłoszeniu jest adekwatna z wartością rynkową danej nieruchomości. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości względem wysokości ceny mieszkania, które może się nam podobać i spełnia nasze oczekiwania, najlepiej wziąć sprawy we własne ręce. Jak to zrobić? Można zamówić wycenę nieruchomości u rzeczoznawcy majątkowego. Warto podkreślić, że przy staraniu się o kredyt hipoteczny na zakup tego określonego mieszkania, takie działanie będzie podstawą. Kupno domu z rynku wtórnego na kredyt hipoteczny wymaga ustalenia wartości rynkowej nieruchomości. W ten sposób banki zabezpieczają swój interes i dostosowują określone warunki czy kwotę oferowanego kredytu na poczet kupna danej nieruchomości.

Wybadanie faktycznej wartości nieruchomości jest też podstawą do prowadzenia określonych negocjacji. Zazwyczaj sprzedający mają tendencję do zawyżania kwoty ostatecznej, natomiast kupujący usilnie próbują nabyć nieruchomość po znacznie niższej cenie. Negocjacje nie są łatwe do przeprowadzenia, jednak można się wyuczyć określonych zwrotów i technik, aby dopomóc swemu szczęściu niezależnie od tego, po której stronie transakcji aktualnie się znajdujemy.

Chcesz sprzedać działkę? Sprawdź skup działek

Zadłużenie i inne problemy nieruchomości

Kiedy planujemy zmienić swoje miejsce zamieszkania, trzeba dokładnie przeanalizować oferty, a także kupno domu krok po kroku. Rynek wtórny oferuje bardzo wiele pod względem domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, mieszkań oraz działek. Bez względu na to, w jaki sposób rozpatrujemy określone propozycje i czego szukamy, trzeba wiedzieć, że transakcja kupna nieruchomości to nie jest łatwe zadanie. Nie wystarczą tylko pieniądze i wybór najlepszego lokalu. Zdarza się, że nieruchomość, która pod wieloma względami dopasowana jest do naszych potrzeb (odpowiada nam metraż, ilość pomieszczeń, lokalizacja np. blisko centrum, szkoły i pracy, a także cena) może skrywać nie lada tajemnice. Zadłużona nieruchomość nie napawa szczęściem, a ze względu na taki stan, nawet najlepsze, najładniejsze mieszkanie może zostać odrzucone na wstępie. Trudno się dziwić właścicielom mieszkań, którzy w publikacji ogłoszenia nie chwalą się zbyt często tym, że mieszkanie jest zadłużone na określoną kwotę. Takie rewelacje wychodzą często na dalszym etapie przeprowadzenia przygotowań do transakcji. Niektórzy kupujący od razu przechodzą do sprawdzenia stanu faktycznego, gdzie kluczowym zagadnieniem jest przejrzenie wyciągu ksiąg wieczystych. By dowiedzieć się, czy dana nieruchomość jest obciążona hipoteką, należy zagłębić się w treści księgi IV. Takie informacje pozwolą z grubsza powiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego. Dzięki nim dowiemy się, jaka wartość zadłużenia widnieje na obecny czas i czy opłaca się nam w ogóle wchodzić w takie transakcje.

W większości obawiamy się kupna zadłużonych mieszkań i domów, a wszystko przez wyobrażenie przejęcia zadłużenia po wcześniejszym właścicielu. Jeśli dodatkowo sami chcemy kupić nieruchomość na kredyt, obawa ta staje się być jeszcze silniejsza. W rezultacie można kupić zadłużoną nieruchomość bez przejmowania na swoje barki zobowiązań poprzedniego właściciela. W większości banki nie utrudniają takich transakcji, a nawet są w stanie dogadać się z dłużnikiem, na bardziej “realne” warunki spłaty po sprzedaży zadłużonej nieruchomości. Pomoc doradcy prawnego lub wykwalifikowanego agenta nieruchomości, który miał okazję przeprowadzać takie transakcje, z pewnością okaże się tutaj kluczowa. Takim elementem charakterystycznym przy kupnie nieruchomości z zadłużeniem, jest list mazalny, który wystawiany jest przez bank. Jest to potwierdzenie, że nowy właściciel nie bierze na siebie zobowiązań poprzedniego właściciela względem banku. Bank poprzez list mazalny wyraża zgodę na sprzedaż nieruchomości.

Chcesz sprzedać grunt rolny? Sprawdź skup gruntów rolnych

Rynek wtórny czy pierwotny?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, które oferty nieruchomości są lepsze, czy te z rynku wtórnego, czy pierwotnego? Na pewno oferty mieszkań i domów z rynku wtórnego są bardziej dostępne od ręki. Na mieszkania z rynku pierwotnego nierzadko trzeba swoje odczekać, do momentu aż zostanie wybudowane. Rynek wtórny oferuje mieszkania używane, a więc ich stan też może często pozostawiać wiele do życzenia. Jednak takie mieszkania umożliwiają natychmiastowe wprowadzenie siebie i swojej rodziny. Wystarczą czasami drobne prace odświeżające, by można było zamieszkać w wymarzonym domu czy mieszkaniu. Przy rynku pierwotnym, mieszkania oddawane są zazwyczaj w stanie surowym, zamkniętym. Czyli wnętrze trzeba dopasować do swoich potrzeb w licznych pracach wykończeniowych, a to generuje dodatkowe koszty i wydłuża czas oczekiwania na finałową przeprowadzkę. Kupno domu z rynku wtórnego pozwala na zdecydowanie szybszą przeprowadzkę, choć wszystko uzależnione jest od stanu mieszkania. Stare budownictwo wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy i funduszy na doprowadzenie go do stanu używalności, ale za to podczas zakupu jest to zdecydowanie tańsza alternatywa. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i zasobu finansowego, jakim dysponuje się na zakup mieszkania czy domu.

Zobacz opinie o skupie nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie