Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Podczas budowy domu, a konkretniej przy planowaniu budowy warto mieć na uwadze wiele czynników, z którymi przyjdzie się zmierzyć w momencie, gdy wdrożymy w życie jedynie plany. Kupno działki to nie tak prosta sprawa, jaką mogłaby się wydawać. Trzeba nie tylko funduszy, aby móc wprowadzić w życie swój plan o budowie często wymarzonego domu, należy także zmierzyć się z formalnościami, które mogą stanowić spore utrudnienie dla laika.

Dowiedz się więcej o naszym skupie nieruchomości

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

MPZP to skrót od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten zawiera istotne informacje, które stanowią podstawę w razie zabudowy działki budowlanej. Dokument, jakim jest MPZP, powstał w myśl ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Taki dokument musi posiadać każda gmina na terenie naszego kraju.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie terenu oraz rozmieszczenie inwestycji, jak również oznacza sposób zagospodarowania danego terenu wraz z ustaleniem warunków zabudowy. Jest to akt prawny. Plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki to możliwość dostosowania budowy na danym terenie, które jest regulowane określonymi warunkami. Co można przez to rozumieć? Plan zagospodarowania przestrzennego jest uchwałą rady miasta lub gminy, która wytycza sposób, w którym będzie można zagospodarować daną przestrzeń. Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczy oczywiście terenów danej gminy. Warto wiedzieć, że MPZP jest nie tylko dokumentem planistycznym, ale stanowi również dokument prawa miejskiego.

Sprawdź także skup działek

Jak sprawdzić MPZP?

Zanim jednak podejmiemy się budowy domu, warto najpierw zastanowić się nad tym, co jest konieczne, aby móc to uczynić bez większego zaskoczenia. Należy dowiedzieć się między innymi, jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, który określi, czy dana działka przeznaczona jest pod zabudowę prywatną. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda plan, musisz przede wszystkim złożyć wniosek do gminy, na której terenie znajduje się Twoja działka. W ten sposób uzyskasz pełny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego.

Jest także znacznie szybszy sposób na sprawdzenie MPZP, a przyda się do tego dostęp do internetu. Za pośrednictwem geoportalu możemy wygenerować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danej działki. To znacznie upraszcza dalsze działania w związku z możliwością zabudowy działki. Oczywiście geoportal to narzędzie, które stanowi obszerną bazę danych, dlatego jego wyszukiwanie może być znacznie wolniejsze, niż tego się oczekuje. W tym przypadku warto poćwiczyć swoją cierpliwość, a z pewnością mapka dostępna na geoportalu będzie przydatna, aby określić miejski plan zagospodarowania przestrzennego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego okiem inwestora

Biorąc pod uwagę wdrożenie planów budowy, trzeba mieć na uwadze MPZP, który niejako łączy się z pozwoleniem na budowę, które trzeba uzyskać. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia otrzymanie pozwolenia na budowę. Może to nie jest tak istotne, ale jako obywatele mamy prawo do zgłaszania uwag w stosunku do miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, a także brania udziału w dyskusjach na temat jego tworzenia. Nie wszyscy z tego korzystają. 

MPZP z perspektywy osoby, która inwestuje w budowę domu, wygląda w następujący sposób. Dokument ten umożliwia ustalenie tego, jaki budynek może powstać na terenie określonej działki. Ponadto z MPZP dowiemy się, jaka wysokość może być brana pod uwagę podczas budowy domu. Oczywiście nie można tego przekroczyć. Plan zagospodarowania przestrzennego wyraźnie mówi o tym, gdzie dokładnie będzie dojazd do danej posesji, jak również to, co będzie stawiane (można postawić) na działkach sąsiadujących z naszą działką. 

Plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki

Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki nie uwzględnia określonej inwestycji, należy to rozumieć jako brak zgody na pozwolenie na budowę. Wówczas postawienie takiej nieruchomości, która nie jest uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jest zwyczajnie zabronione.

Podsumowując, zanim zdecydujesz się na zakup działki, którą chcesz przeznaczyć pod budowę domu, dokładnie przeanalizuj wszystko. Nie decyduj się na zakup działki budowlanej, zanim nie sprawdzisz MPZP, z tego względu, gdyż nie wszystkie inwestycje są dopuszczane do realizacji w jego ramach. W ten sposób unikniesz nieporozumień i niemiłych niespodzianek, na które możesz się narazić, jeśli zdecydujesz się na nieprzemyślany, spontaniczny zakup działki. Dokument ten określa dokładnie jakiego rodzaju budynek możesz postawić, także w odniesieniu do kształtu i kąta nachylenia dachu, co nie pozostaje bez znaczenia dla inwestorów. Być może nie będzie to kolidowało z Twoimi planami, ale i tak może się zdarzyć, że MPZP pokrzyżuje nam plany. MPZP jest dokumentem informacyjnym, dzięki któremu będziemy też wiedzieć, jak przebiegają granice działek, konkretne ulice, jak również linie zabudowy. 

Chcesz sprzedać dom? Przeczytaj więcej o skup domów

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie