Co to jest najem okazjonalny i czym różni się od zwykłego wynajmu?

Wynajem nieruchomości rozwija się bardzo szybko. Za tym idzie coraz większa świadomość prawna wynajmujących oraz najemców. Aktualne rozwiązania prawne zezwalają na dwie formy najmu mieszkania. Jest to umowa wynajmu mieszkania w trybie zwykłym oraz wynajem okazjonalny. Warto zapoznać się z różnicami tak, aby odpowiednio dobrać rodzaj umowy.

Wynajem zawsze związany jest z ryzykiem trafienia na nieuczciwego najemcę i niejednokrotnie ze stratą finansową. Zdarza się również, że lokal jest zdewastowany i wymaga dużego remontu. Może się okazać, że sprzedaż mieszkania firmie https://skupnieruchomoscidom.pl/ będzie lepszym rozwiązaniem. Oferta gwarantuje błyskawiczne przeprowadzenie transakcji sprzedaży i szybką wypłatę gotówki.

 

Najem okazjonalny, a zwykły – różnice

 

Wynajem nieruchomości powinien być potwierdzony odpowiednio skonstruowaną umową. Główną różnicą między najmem okazjonalnym a zwykłym wynajęciem mieszkania będzie w tym przypadku zakres ochrony obu stron umowy. Korzystniejszą dla wynajmującego opcją, jest umowa o wynajem mieszkania okazjonalna. Jednakże związana jest ona z szeregiem formalności, które trzeba spełnić. Umowa wynajmu mieszkania w tradycyjnej formie jest mniej skomplikowana, ale mniej bezpieczna dla właściciela mieszkania. Ze względu na ten aspekt najemcy chętniej z niej korzystają.

Najem klasyczny oparty jest na tradycyjnej umowie cywilno-prawnej między wynajmującym a najemcą. Regulują ją przepisy Kodeksu cywilnego oraz Ustawa o ochronie praw lokatorów. To często jest nadużywane przez najemców, których ciężko czasem się pozbyć. W przypadku wynajmu okazjonalnego umożliwiona jest przyspieszona procedura opróżnienia mieszkania przez niepłacących lokatorów lub w przypadku zakończenia umowy. Tu wyraźnie bardziej chronione są interesy właściciela mieszkania.

 

Wynajem mieszkania umowa – czym ogólnie jest?

 

Umowa wynajmu mieszkania uregulowana jest w art. 680 i nast. Kc. Zobowiązuje wynajmującego do oddania lokalu mieszkalnego na czas oznaczony lub nieoznaczony. Obejmuje również zobowiązanie najemcy do uiszczania opłat najmu w umownej wysokości. Obie strony muszą przestrzegać zapisów umowy najmu mieszkania dotyczących użytkowania lokalu. W tej kwestii wynajmujący zobowiązuje się do nieingerowania w prywatną przestrzeń najemcy, bez jego zgody, a z drugiej strony najemca ma obowiązek dbać o stan techniczny i higieniczny mieszkania.

Umowa o wynajem mieszkania zawierana jest między stronami i sygnowana ich podpisami. Po podpisaniu dokumentu wynajmujący przekazuje klucze do mieszkania wydaje przedmiot umowy. Często związane jest to z protokołem zdawczo-odbiorczym lokalu.

 

Wynajem zwykły i wynajem okazjonalny

 

Przy klasycznym wynajmowaniu mieszkania umowa może zostać zawarta na odpowiadający obu stronom okres czasu. Jeżeli jej termin jest krótszy niż 12 miesięcy może być zawarta ustnie. Powyżej tego okresu musi być pisemnym dokumentem. Umowa na czas nieokreślony obowiązuje wówczas, gdy strony nie wyznaczają okresu wynajmu. Wówczas rozwiązanie umowy może nastąpić tylko na podstawie wypowiedzenia w ustalonym przez obie strony okresie.

Umowa najmu okazjonalnego wymaga od najemcy dostarczenia oświadczenia potwierdzonego notarialnie, w którym zawarte jest dobrowolne poddanie się eksmisji i zobowiązanie do opróżnienia lokalu we wskazanym terminie. Wynajmujący musi zgłosić umowę w terminie 14 dni w odpowiednim miejscowo urzędzie skarbowym. W tym przypadku umowa na czas nieokreślony nie może być zawarta. Obowiązuje sprecyzowanie wynajmu na czas określony maksymalnie do 10 lat. Ważne jest również to, że zawsze musi być sporządzona w formie pisemnej.

Notarialne poświadczenie wiąże się z wydatkiem około 200 zł. To powoduje, że część najemców rezygnuje z takiego wynajmu. Właściciel mieszkania chcąc zabezpieczyć swój dobytek często nie ma możliwości szybkiego wynajmu mieszkania. To sprawia, że lepszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości i szybkie otrzymanie gotówki. Aby cel osiągnąć łatwo i bezproblemowo należy wybrać firmę https://skupnieruchomoscidom.pl/, która dodatkowo w swojej ofercie posiada skup nieruchomości zadłużonych.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie