Flip mieszkania lub nieruchomości – co to jest flipping?

Rynek nieruchomości wypełniony ogłoszeniami, coraz bardziej zapełnia swój obszar. Nie ma znaczenia, czy ogłoszenie sprzedaży dotyczy rynku wtórnego, czy pierwotnego, jest w czym wybierać. Ponieważ rosnące ceny znacząco przyczyniły się do zahamowania zainteresowania zakupem nieruchomości, można odczuć problemy, zwłaszcza jeśli usilnie próbuje się sprzedać nieruchomość. Zauważyć też można nowy trend, względem którego coraz więcej mieszkań kupowanych jest tylko po to, aby następnie je szybko sprzedać. Czym jest flipping mieszkań? O tym więcej w poniższym artykule.

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości a także wycenę online

Wyjaśnienie terminu flipping

Chcąc wyjaśnić, czym jest flip mieszkania, warto sprawdzić tłumaczenie z języka angielskiego. Termin ten przetłumaczony nawiązuje do zakupu nieruchomości, a następnie szybkiej jego sprzedaży. Nawiązanie do branży nieruchomości określa zwrot ten, jako proces zakupu, odrestaurowania i sprzedaży nieruchomości, aby uzyskać zysk. Ten, kto zajmuje się taką działalnością, dąży do tego, aby zakupione mieszkania jak najszybciej sprzedać, przy niewielkim nakładzie finansowym wykorzystanym do remontu obiektu. Flip nieruchomości mówiąc prościej, oznacza zakup taniej nieruchomości, wyremontowanie jej i szybkie jej sprzedanie po dużo wyższej cenie.

Flip na mieszkaniu to inaczej inwestowanie w nieruchomości. Coraz popularniejsza metoda inwestycyjna sprawia, że na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej zainteresowanych flippingiem osób.

Sprawdź nasz skup nieruchomości z problemami

Jak zacząć flipować?

By zacząć przygodę z flippowaniem, trzeba przede wszystkim dobrze poznać rynek nieruchomości. Najlepsi specjaliści, których interesują flipy  nieruchomości, koncentrują swoją uwagę na najtańszych nieruchomościach, które można szybko wyremontować i równie szybko sprzedać. Osoby te znają znakomicie rynek nieruchomości. Wiedzą, jakie są ceny nieruchomości w skupie i sprzedaży. By móc zacząć zajmować się taką działalnością należy dokładnie przeanalizować sytuację na rynku nieruchomości. Warto też bliżej przyjrzeć się środowisku flipperów.

Z grubsza zostało już wyjaśnione, czym jest mieszkanie na flipa, co to znaczy, zanim jednak rozpocznie się taką działalność, warto jednak dokładnie rozejrzeć się w poszukiwaniu okazji. Można to zrobić poprzez aktywne poszukiwanie ofert. W tym celu wielu flipperów rozgląda się za ogłoszeniami na różnych portalach i nie tylko. Popularne są social media, z których dobrze flipperzy korzystają niemal codziennie, reagując na wszelkie ewentualne propozycje. Warto także korzystać z informacji przekazywanych przez rodzinę i znajomych. Czasami poprzez pocztę pantoflową idzie znaleźć prawdziwe okazje do nabycia, z czego chętnie korzystają fliperzy. Nie tylko oczekiwanie na dobre wieści od rodziny czy znajomych to dobry pomysł na flip w nieruchomościach, można także poinformować bliskich o tym, aby mieli na uwadze, że jesteśmy gotowi na zakup nieruchomości pod inwestycję. Niektóre inwestycje dotyczą zakupu nieruchomości pod tak zwanym “stołem”, a więc wcale nie muszą być uwidocznione w ogłoszeniach sprzedaży. Jedynie dobry flipper będzie mógł zareagować na okazyjny zakup, gdy nie dojdzie do publikacji ogłoszenia sprzedaży. Pamiętać należy, że nie wszystko jest publikowane w sieci, na popularnych portalach ogłoszeniowych.

By można było w ten sposób inwestować, warto dokładnie przyjrzeć się zyskom, jakie mogą płynąć. Dokładna analiza kosztów jest tym, co powinno zainwestować flippera. Trzeba wspomnieć o tym, że okazyjny zakup nieruchomości w atrakcyjnej cenie to wciąż nie wszystko. Trzeba także przemyśleć kwestię dalszego inwestowania w mieszkanie, aby móc następnie wystawić je na sprzedaż po dużo wyższej kwocie. Oczywiście remont w mieszkaniu, jaki trzeba przeprowadzić, powinien doprowadzić lokal do takiego stanu, aby wzbudzało zainteresowanie potencjalnych kupujących.  To wciąż nie wszystkie koszty, jakie trzeba mieć na uwadze. Trzeba także brać pod uwagę pokrycie dodatkowych kosztów, takich jak koszt notarialne czy koszty podatków od nieruchomości (podatek PCC). W niektórych sytuacjach kluczowe jest nie tylko wyremontowanie mieszkania do interesującego dla potencjalnych kupców stanu, ale także jego wyposażenie. Fiperzy zwykle wybierają tańsze materiały i elementy wyposażenia, ale takie, które imitują drogie materiały.

Zobacz też skup hoteli i pensjonatów

Wstępnie już wyjaśniliśmy pojęcie, jakim jest flip nieruchomości. Co to jest, dokładnie wyjaśniliśmy w pierwszym akapicie. Teraz warto skoncentrować się na tym, jaki powinien być dobry flipper. Przede wszystkim osoba inwestująca w mieszkania powinna popracować nad umiejętnościami negocjacyjnymi. Każdy, dobry negocjator wie, że cena uwidoczniona w ogłoszeniu, wcale nie musi być ostateczną, jeśli potrafi się poprowadzić rozmowy negocjacyjne we właściwy sposób. Większość właścicieli sprzedających nieruchomości pozostawia sobie margines negocjacyjny. Oznacza to, że cena widoczna w ogłoszeniu jest tylko wstępną propozycją. W zależności od wysokości marginesu negocjacyjnego można uzyskać atrakcyjniejszą ofertę. By można było zyskać na kupnie mieszkania, trzeba przede wszystkim popracować nad swoimi umiejętnościami negocjacji. Sukces dobrego kupna nieruchomości w dużej mierze zależy od tego, jak przebiegnie taka rozmowa z właścicielem. Warto także dokładnie przemyśleć ostateczną cenę, jaką chce się zaoferować sprzedającemu. Takie założenia pomogą w zakupie nieruchomości, którą będzie można uznać za udaną i korzystną.

Flipy na nieruchomościach nie zawsze związane są z bezproblemową inwestycją. Dobry specjalista, który inwestuje w nieruchomości, musi także bacznie przyglądać się zapisom księgi wieczystej. Nawet najtańsza nieruchomość może okazać się niekorzystna, jeśli ma wady prawne. Na pewno warto sprawdzić stan księgi wieczystej przed przystąpieniem do zakupu takiej nieruchomości. Wady prawne mogą znacząco utrudnić dalszą sprzedaż nieruchomości, a inwestujący może na niej tylko stracić. Zanim więc zdecydujemy się podpisać umowę kupna nieruchomości, warto rozważyć wszystkie za i przeciw uwzględniając stan prawny danej nieruchomości. W tym celu warto nawiązać kontakt z prawnikiem. Można także porozmawiać z doświadczonymi agentami nieruchomości, aby zasięgnąć opinii przed zakupem nieruchomości.

Co jeszcze warto zrobić, jeśli myśli się o flipie mieszkania? Na pewno warto nawiązać współpracę z dobrą ekipą remontową. Wielu flipperów na stałe współpracuje z firmami remontowymi. Nie chodzi tylko o dobre wykonanie prac remontowych, ale przede wszystkim o sprawne działanie i remont wykonany w relatywnie najkrótszym czasie. Najważniejsze w inwestowaniu w nieruchomości (flipping mieszkań) jest sprawne działanie, szybkie przeprowadzenie prac remontowych i wybór materiałów, które będą atrakcyjne dla przyszłego nabywcy. Oprócz remontów trzeba też zadbać o właściwe wyróżnienie mieszkań w ogłoszeniach. Nie tylko opis mieszkania jest istotny. Można powiedzieć, że opis parametrów mieszkania jest drugoplanowy. Każdy w pierwszej kolejności zwraca uwagę na zdjęcia. By można było zająć się flippingiem mieszkań na poważnie, warto zainwestować w dobry sprzęt do fotografowania. Nie tylko wykonanie zdjęć dobrej jakości ma znaczenie, trzeba zadbać o to, aby przedstawiały one atrakcyjne obrazy. W tym celu flipper musi zatroszczyć się o porządek w mieszkaniu, a nierzadko także zastanowić się nad odpowiednim ustawieniem mebli i sprzętów. Czasami potrzebne jest przemeblowanie, aby wydobyć z nieruchomości jak najlepszy układ, który będzie widoczny na zdjęciach. Flipperzy chętnie w tym celu sięgają po porady dostępne w sieci, a dotyczą one przede wszystkim zagadnień: home staging.

Jak się zarabia na flipie mieszkania?

Wiele osób widzi w tej metodzie pomysł na własne życie. Nie ukrywając niczego, trzeba przyznać, że na flipie można sporo zarobić. Dobrzy specjaliści, którzy mają doświadczenie i wiedzą, jak korzystać, mogą na jednej sprzedaży mieszkania czy domu zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wymaga to odpowiedniego działania, wyszukiwania najlepszych okazji i rozwiązań, które pomogą ograniczyć koszty. Mieszkanie, które jest atrakcyjne dla kupujących, a sprzedawane jest przez flippera, z pewnością będzie wyremontowane i na pierwszy rzut oka będzie wyglądało na drogie. Bardzo dużo zależy od tego, jak prezentuje się mieszkanie, czy jest wyposażone itp. Na flipie mieszkania można zarobić tylko wtedy, gdy zakup nieruchomości, i jej odrestaurowanie (remont) będzie tańsze, niż finalna sprzedaż mieszkania. Do tego dążą flipperzy. Z tego powodu istotne jest także znalezienie odpowiedniej okazji, aby móc kupić nieruchomość w dużo niższej cenie, a to niełatwe zadanie. Specjaliści, którzy stosują flip nieruchomości, stale doskonalą swoje umiejętności negocjacyjne i nie boją się wyzwań. Osoby takie wyróżnia szybkość w podejmowaniu decyzji, co oczywiście musi być poprzedzone dokładną analizą i oceną zysków. Wielu flipperów korzysta także z finansowania kredytowego (kredyt hipoteczny) na zakup nieruchomości, co także należałoby zgłębić, jeśli chce się na poważnie inwestować w nieruchomości i na tym jeszcze dobrze zarobić.

Zobacz opinie o skupie nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie