Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Zaciągnięcie hipoteki na mieszkanie wiąże się często z przekonaniem, że jesteśmy zobowiązani posiadać to mieszkanie do czasu spłaty całego kredytu. Przekonanie to jest nieprawdziwe, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie do takiej transakcji. Choć możesz spodziewać się większych formalności związanych, chociażby z poinformowaniem banku o dokonywanej sprzedaży, faktycznie jest to możliwe. Co zatem należy wiedzieć o dostępnych dla nas opcjach związanych ze sprzedażą takiego mieszkania? Dowiedz się, jak sprzedać mieszkania z kredytem.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Podstawowe pytanie brzmi, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Informacja ta jest szczególnie istotna dla osób, które zobowiązały się kredytem np. na 20 lat, a z różnych przyczyn uznały, że jednak nie mogę dłużej w nim mieszkać lub chcą mieć inne. W takiej sytuacji pojawia się konieczność zbycia nieruchomości obciążonej hipoteką. Choć przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele, kluczowe jest to, że sprzedaż mieszkania z kredytem jest rzeczywiście możliwa.

Wynika to z faktu, że kredytobiorca tak długo, jak spłata raty kredytu, jest właścicielem danej nieruchomości, co zatem daje mu możliwość swobodnego rozporządzania swoim mieniem. Istnieje jednak pewne ograniczenie przez hipotekę, która została ustanowiona na rzecz banku. Poza poinformowaniem banku istnieje kilka formalności, które należy spełnić, aby sprzedać taką nieruchomość. W związku z tym warto skierować się do agencji zajmujących się skupem nieruchomości, w tym tych zadłużony. Taką możliwość można znaleźć tutaj.

Kiedy warto sprzedać mieszkanie z kredytem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy warto podjąć decyzję o sprzedaży mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym. Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić:

 • Wyjazd do innego miasta;
 • Wyjazd do innego państwa;
 • Chęć lub potrzeba zamieszkania w większym domu (np. przy urodzeniu się kolejnych dzieci)
 • Rozwód – jeśli oboje małżonków wzięło mieszkanie na kredyt i nie mogą dojść do porozumienia, kto weźmie na siebie kredyt, najlepszą opcją może być spieniężenie nieruchomości.

Choć nie ma wymogu, aby przekazać bankowi, jakie są przyczyny rezygnacji z mieszkania, warto dokładnie przemyśleć tę sprawę, ponieważ nie zawsze jest to opłacalne, jeśli sprzedaż nie pokryje całkowitej spłaty kredytu.

Podatek od sprzedaży mieszkania z kredytem

Jeśli podejmiemy decyzję o zbyt szybkim sprzedaniu nieruchomości, na którą wzięliśmy hipotekę, konieczne może być, abyśmy zapłacili podatek od sprzedaży mieszkania z kredytem. Obowiązuje on przez 5 lat od zakupu nieruchomości. W takiej sytuacji musimy opłacić podatek dochodowy wynoszący 19% wartości nieruchomości.

Warto przy tym pamiętać, że w sytuacji, w której uzyskane pieniądze chcemy przeznaczyć na tzw. własne cele mieszkaniowe, możemy zostać zwolnienie z podatku. Jeśli więc chcemy zakupić większe mieszkanie, wystarczy złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe i oświadczenie, a następnie w ciągu 3 lat nabyć nowe mieszkanie, aby nie musieć płacić podatku.

Koszt sprzedaży mieszkania z kredytem i rozliczenie z bankiem

Decydując się na sprzedaż mieszkania z kredytem, powinniśmy mieć też świadomość, że proces ten nie jest darmowy. Zatem ile kosztuje sprzedaż mieszkania z kredytem? Jest to uzależnione od ceny nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości wymaga zawarcia umowy kupna-sprzedaży w formie sporządzenia aktu notarialnego, a stawki wynoszą:

 • 1010 zł +0,4% nadwyżki powyżej 60 tys. złotych – dla ceny nieruchomości wynoszącej od 60 tysięcy złotych do miliona złotych.
 • 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej miliona – od kwoty wynoszącej od miliona do dwóch milionów złotych.
 • 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej dwóch milionów – dla kwoty wynoszącej powyżej dwóch milionów. Tu kwota nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych.

Choć skomplikowane procedury i formalności mogą wydawać się niezwykle trudne, z powodzeniem można skorzystać z opłacalnych ofert agencji skupujących nieruchomości, które zajmą się formalnościami i pomogą przeprowadzić pełne rozliczenie bankowe po sprzedaży mieszkania z kredytem.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie