Jak wyjść z długów?

Zapożyczanie się na kolejne sumy, kiedy ma się poczucie, że tracimy kontrolę nad swoimi finansami, jest pętlą, z której bardzo trudno wyjść. Często samodzielnie nie da się ustalić konkretnego planu działania. Najlepszym sposobem na to, aby wyjść z długów, jest skorzystanie z porady specjalisty, który pomoże ułożyć najlepszy plan działania. Warto także zastanowić się nad swoim dotychczasowym życiem i zmienić to, co powodowało zapętlanie się długów. Skromniejsze życie także jest ważne, jeśli chodzi o proces spłaty zadłużenia. Zastanówmy się nad tym, co można zrobić, gdy komornik zapuka nam do drzwi.

Na co wydajemy pieniądze

Jak wiadomo, długi biorą się z pieniędzy, które pożyczamy. Pożyczać może od banków, parabanków, ale także od innych osób, rodziny, przyjaciół i nie tylko. Małe pożyczki zdecydowanie łatwiej się spłaca. Jednak one także mogą prowadzić do poważniejszych kłopotów. Dzieje się tak, gdy bierzemy małą pożyczkę, część spłacimy, ale nagle uznamy, że poradzimy sobie ze spłatą następnej, którą zaciągniemy na konkretny cel. Niestety tendencja ludzi prowadzi do tego, aby żyć ponad stan. Bardzo często kupujemy to, na co nas nie stać. Chcemy mieć piękne mieszkania, wspaniale urządzone, jeździć drogimi autami, doskonale wyglądać w odpowiednich strojach, mieć piękne makijaże, biżuterię, akcesoria i wiele innych. Prawda jest taka, że jeśli nie zarabiamy wystarczająco dużo, to nie jesteśmy w stanie samodzielnie zapewnić sobie poziomu życia tak wysokiego, jak opisaliśmy to wyżej.

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości a także wycenę online

Są też osoby, które zaciągają pożyczki pod konkretny cel inwestycyjny. Mogą być to osoby, które chcą rozwijać swoje przedsięwzięcia. Zakup nowych produktów, maszyn, czy hali magazynowej, zatrudnianie większej liczby osób, wszystko to ciągnie za sobą duże koszta, które najczęściej pokrywa się z pożyczek i kredytów. Tworzy się swoista pętla długów. Jak wyjść z takiej sytuacji? Tutaj profesjonalne doradztwo powinno być naszym pierwszym korkiem działań zmierzających do lepszego życia.

Długi mogą wynikać także z sytuacji, w których człowiek zmaga się z uzależnieniami. Najczęstszą przyczyną znacznego zadłużenia są sytuacje związane z hazardem i innymi uzależnieniami. Wyjście z takiej sytuacji nie tylko wymaga konkretnego działania i porady doradcy finansowego, ale również terapii odwykowej. Skoncentrujmy się jednak na samym zadłużeniu.

Pierwsze kroki do spłaty zadłużenia

Kiedy orientujemy się, że suma zadłużenia wzrosła na tyle, że trudno jest nam już spłacić je, wówczas zadajemy sobie pytania, jak wyjść z długów? Nie jest to proste, wymaga wielu wyrzeczeń, ale przede wszystkim wymaga przeorganizowania swojego dotychczasowego życia. Zastanowić się warto, dlaczego tak się dzieje, że doprowadziliśmy się do stanu zadłużenia, z którego trudno jest nam wyjść. Pierwszą kwestią jest najczęściej życie ponad stan. Wielu ludzi zatraca się w szale zakupowym, gdzie z miesiąca na miesiąc polepszają swoje warunki do życia za cenę rosnącego zadłużenia. Niektórzy zadłużają się, by inwestować, rozmnażać swoje fundusze, a źle ulokowane pieniądze sprawiają więcej problemów niż radości.

Jak wyjść z długów i zacząć żyć normalnie? Po pierwsze warto ułożyć dobry plan wyjścia. Czasami trudno jest samodzielnie zaplanować działanie względem prób wyjścia z długów, ale można udać się do radcy prawnego, specjalisty od finansów, który na pewno zaproponuje jakieś możliwości. Dobry plan, który jest odpowiednio ułożony i sukcesywnie wprowadzany w życie może pokazać nam, że da się wyjść z długów, lecz jest to proces, który zajmuje nieco więcej czasu. Sytuacja, w której można by było wyjść ze sporego zadłużenia z dnia na dzień, musiałaby uwzględniać wygraną na loterii, co się zdarza owszem, ale umówmy się, nie każdemu. 

Jak wyjść z długów u komornika? Kiedy spirala nakręca się do tego stopnia, że nie jesteśmy już w stanie spłacać rat kredytowych, a zaciągniecie jednej pożyczki, by spłacić drugą, nie ma końca, powinniśmy rozważyć konkretne działania i zmianę stylu swojego życia. Trzeba przede wszystkim spojrzeć sobie prosto w oczy i zweryfikować swoje przyzwyczajenia, działania, swoją codzienną rzeczywistość. Jest wiele bardzo dobrych porad, które podpowiedzą nam, jak można wyjść z długów, trzeba tylko przyznać się przed samym sobą, że popełniło się w życiu wielki błąd, a pogoń za luksusem spowodowała liczne problemy, z którymi będziemy się prawdopodobnie jeszcze długo zmagać.

Ustaliliśmy już, że pierwsze co należy zrobić, to udać się po pomoc do specjalisty. Na pewno osoba ta otworzy oczy, podpowie, w czym może tkwić problem, a dzięki temu będzie można uświadomić sobie skalę swojego problemu. Kolejnym działaniem jest przeanalizowanie możliwych sytuacji, które pomogą nam wyjść z zadłużenia. Jak wyjść z dużych długów? Wysokie kwoty zadłużenia wymagają radykalnego działania. Jeśli nie stać nas na spłatę kredytu, trzeba podjąć próbę negocjacji z bankiem i restrukturyzacji kredytów. Nie tylko banki mogą oczekiwać spłaty pożyczek i kredytów, ale również inni wierzyciele. Na pewno bierne przyglądanie się, jak dług rośnie z dnia na dzień, nie jest żadnym rozwiązaniem, a problem nie rozwiąże się sam. Zamiast załamywać się i podejmować złe decyzje, lepiej jest skoncentrować się na konkretnym działaniu. Spłata wysokiego zadłużenia to proces długotrwały i opierający się o kilka czynników. Poniżej przedstawimy propozycje, które pomogą uporać się z nieciekawą sytuacją.

Jak pozbyć się długów?

Kiedy zaciągamy jeden kredyt za drugim, by pozornie spełniać swoje marzenia, nawet nieświadomie wkraczamy na zapętlającą się drogę zadłużenia. Uświadomienie sobie swojej sytuacji może nam pomóc w tym, aby zacząć działać. Jeśli wiemy, że jesteśmy w nie najlepszej sytuacji, wówczas łatwiej nam poprosić o pomoc.

Stop dalszemu pożyczaniu pieniędzy

Jeśli pytasz, jak wyjść z długów komorniczych, po pierwsze przestań zaciągać chwilówki i inne kredyty. Możliwość spłaty jednego zadłużenia drugim jest tylko spiralą, która jeszcze bardziej nas pogrąża. Trzeba odciąć się od tego środowiska i wykorzystać inne metody na wyjście z sytuacji poważnego zadłużenia. Pomogą w tym negocjacje i rozmowy z bankami, wierzycielami, nawet z komornikiem. Kiedy instytucje te dostrzegą chęć poprawy z naszej strony, zobaczą, że działamy do tego stopnia, aby za wszelką cenę wyjść ze swojej zadłużonej sytuacji, na pewno łatwiej będzie nam negocjować z nimi dalsze warunki.

Analizowanie swojego życia

Na drodze do spłaty zadłużeń stoi wiele czynników. Jednym z pierwszych powinno być przeanalizowanie swojej sytuacji życiowej. Być może okaże się, że wcale nie potrzebny nam jest nowy samochód, czy kolejne wakacje zagraniczne. Przeorganizowanie swojego życia pozwoli nam otworzyć oczy na to, że skromniejszy styl życia może pomóc w wyjściu z zadłużenia. W takich uświadamiających nas chwilach często okazuje się, że można zrezygnować z wielu kwestii, które nas tylko pogrążyły. Są osoby, które pod wpływem takiej dedukcji decydują się na sprzedaż wielkiej willi i wybór mniejszego mieszkania, by zacząć żyć od nowa. Decydują się wtedy na pracę nad samym sobą. Oczywiście nie oznacza to, że mamy sprzedać wszystko i wynieść się pod most, ale trzeba tak zorganizować swoją codzienność, aby żyć normalnie i spłacać swoje długi maksymalnie tak szybko, jak tylko to jest możliwe.

Sprzedaż drogich rzeczy

Kiedy kupiliśmy wielki dom na kredyt, nowoczesny samochód, a wakacyjny czas kojarzy nam się tylko z tropikalną aurą urlopu, by dowiedzieć się, jak wyjść z długów bez zdolności kredytowej, trzeba zacząć od tego, że konieczna jest rezygnacja z luksusów. Najlepszą opcją będzie sprzedaż nieruchomości i zakup mieszkania z rynku wtórnego lub domu o niższym standardzie. Sprzedaż drogiego auta i kupno czegoś używanego, dużo tańszego, także może wspomóc domowy budżet. Dzięki temu można też spłacić część zadłużenia. Jeśli lubujemy się w korzystaniu z elektronicznych gadżetów, warto zastanowić się nad tym, ile będzie można spłacić swoich długów przy sprzedaży rzeczy, które tak prawdę wcale nie są nam do życia potrzebne. Warto przestawić swoje myślenie właśnie na tryb pozbywania się drogich i często niepotrzebnych do życia przedmiotów. Powinno się spojrzeć na takie przedmioty przez pryzmat sumy, jaka pozwoli spłacić dług. Całkiem możliwe, że przy pozbyciu się nadmiernej ilości niepotrzebnych i drogich przedmiotów, gadżetów, będzie można spłacić dług w takim stopniu, że następnym krokiem będzie negocjacja z wierzycielem, której owocem może być rozłożenie dalszego zadłużenia na bardziej dogodne raty. Zawsze warto walczyć o swoją wolność bez zadłużenia. 

Lista zobowiązań

Jeśli nie masz kontroli nad swoimi długami, które rosną jak szalone z dnia na dzień, zmień to! Zacznij kontrolować swoje długi. Skoncentruj się przede wszystkim na tym, co już masz, na kwocie którą musisz oddać. Spisz na kartce wszystkie zadłużenia, wysokości miesięcznych rat, a następnie pilnuj, aby zacząć spłacać raty w terminie. Nic nie daje wydłużenie terminu spłaty, jeśli przeciągniemy sobie spłatę za kilka miesięcy. Dług urośnie tylko bardziej, a wierzyciele mogą w tym czasie podjąć bardziej radykalne kroki.

Panowanie nad finansami

W internecie znajdziesz wiele podpowiedzi o tym, jak wyjść z długów. Pomoc oferowana przez specjalistów powinna być na pierwszej pozycji listy opcji do zatrzymania spirali zadłużenia. Taka osoba z pewnością w rozmowie zahaczy o temat twoich finansów. Jeśli nie potrafisz zapanować nad domowym budżetem, nie masz świadomości, ile wydajesz, powinieneś przede wszystkim dokładnie nad tym pomyśleć. Warto na pewno zrobić sobie listę wydatków miesięcznych. Powinniśmy w takiej sytuacji spisywać swoje zobowiązania, swoje wydatki na potrzebne rzeczy, takie jak lekarstwa, żywność, opłaty i oczywiście raty. Być może w tej sytuacji uświadomisz sobie, że ponadprogramowe zajęcia dodatkowe, rozrywka, której być może jest za dużo, wakacyjne wyjazdy, czy niepotrzebne remonty będzie można odsunąć od swojego miesięcznego planu, aby zacząć regularnie spłacać zadłużenie. Po dokładnej analizie powinniśmy wiedzieć, że należy planować swój budżet w taki sposób, aby wystarczyło nam na skromne życie, a także na spłatę zobowiązań. 

Sprawdź nasz skup mieszkań zadłużonych

Zmiana pracy

Jeśli wciąż nie wiesz, jak wyjść z długów i co można zrobić, by zacząć sukcesywnie spłacać zadłużenie bez dalszych konsekwencji, zastanów się nad swoją pracą. Być może uda się zorganizować podwyżkę, awans, a może uda się nawet uzyskać lepiej płatny etat, jeśli odważymy się na zmiany. Zmiana pracy też nie powinna wzbudzać w nas niepotrzebnych fantazji w związku z lepszą płacą. Cały czas powinniśmy mieć w głowie to, aby nadwyżkę płacową przeznaczyć na spłatę długów, a nie na dalsze przyjemności.

Bardzo często zmiana pracy na lepiej płatną jest najlepszą opcją, jaką można wykonać, by zacząć wychodzić na prostą. Jeśli w rodzinie, tylko jedna osoba utrzymywała dom, może warto zastanowić się nad tym, aby druga osoba również wsparła budżet domowy.

Wyjazdy sezonowe za granicę, gdzie w krótszym czasie można uzyskać większą gotówkę to także bardzo dobry pomysł na to, aby zacząć spłacać swoje długi. Jeśli chcemy szybciej pozbyć się zadłużenia, powinniśmy w miarę możliwości, spłacać raty podwójnie. Wtedy uda nam się szybciej wyjść z pętli długów. Oczywiście podwójne płacenie rat oznacza także rezygnację z dóbr i przyzwyczajeń do wyższego standardu. Czasami wystarczy tylko praca obydwóch małżonków, by można było zrealizować to zadanie.

Wyjście ze strefy komfortu

Przy dużych długach, z którymi trudno jest sobie poradzić, często trzeba opracować radykalny plan działania, który oznacza wiele wyrzeczeń dla dłużnika i jego rodziny. Wyjście ze swojej strefy komfortu, a więc rezygnacja z tego, co dobre, luksusowe, do czego być może już się przyzwyczailiśmy, jest podstawą. Takie wyjście ze strefy komfortu może oznaczać na przejście na tryb życia dla średniozamożnych ludzi lub skromny, w zależności od tego, jak wyglądają nasze kłopoty finansowe. Można sprzedać dobra materialne, co już wcześniej omówiliśmy, ale także zamiast kupna tańszego samochodu, można przerzucić się na rower, by oszczędzić na zakupie i eksploatacji. Zamiast apartamentowca można wybrać w ekstremalnych sytuacjach na przykład kawalerkę na przedmieściach. Zamiast nabywania nowych, markowych i nierzadko za drogich ubrań, może warto zmienić swój punkt widzenia i udać się do secondhandów. Znajdziemy tam ubrania w dobrym stanie, które nie będą nas tyle kosztowały. Najlepiej też odmienić swój sposób myślenia, który być może nastawiony był wcześniej na kupowanie, a ubrania kupować tylko wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wiele takich kwestii można nadmienić, by zrezygnować z dóbr, rozpoczynając skromne życie, ale z wizją spłacenia zadłużenia.

Chcesz sprzedać nieruchomość z lokatorami? Zobacz skup nieruchomości z lokatorami

Konsolidacja sposobem na pozbycie się problemu z długami

Kiedy zaciągamy coraz więcej pożyczek, w pewnym momencie można się pogubić z ich ilością i wysokością rat, które co miesiąc, regularnie trzeba płacić. Jeśli taka sytuacja spowodowała, że straciliśmy już panowanie nad swoimi pożyczkami, warto rozważyć ostateczny kredyt, a będzie nim kredyt konsolidacyjny. Wysokość kilku rat kredytowych, które w każdym miesiącu trzeba spłacać w określonym terminie, może przewyższyć nasz budżet. By zahamować ten rozpędzający się z miesiąca na miesiąc proces, trzeba zwrócić się do banku o ofertę kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób połączymy wszystkie zobowiązania, a bank ustali wysokość raty i okres kredytowania. Przy niedużych długach nie jest to trudne. Najczęściej banki udzielają takiej możliwości. Gorzej jest, gdy kwota zadłużenia jest na tyle duża, że banki nie są w stanie zaoferować możliwości konsolidacji kredytowej. Dlatego najlepiej nie doprowadzać do takich sytuacji, aby móc w połowie tych problemów skorzystać z opcji połączenia kredytów (a właściwie spłaty ich przez główny bank, który na tej podstawie rozłoży zobowiązanie na wygodniejszy okres kredytowania i z określoną wysokością kwoty rat kredytowych). 

Jak łatwo zauważyć jest wiele sposobów, które powiedzą nam, jak wyjść z długów i zacząć żyć normalnie. Początkiem takiej zmiany powinno być uczciwe określenie swojej sytuacji, bez oszukiwania samego siebie. Oczekiwanie na lepszy czas finansowy, bo przecież za miesiąc, rok czy kilka lat może uda nam się więcej zarabiać, nie jest dobrą opcją. Spłatę zadłużenia należy zacząć od razu, tu i teraz. Tylko takie nastawienie i szybka reakcja pozwala na wyjście z zadłużenia bez zapętlania się sytuacji związanej ze spłatą pożyczek innymi pożyczkami. Nierzadko taką świadomość można zapoczątkować u specjalisty, który spojrzy na naszą sytuację z zupełnie innej perspektywy.

Zobacz opinie o skupie nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie