Kaucja za mieszkanie, zwrotna i bezzwrotna – co to jest?

Wynajem mieszkania to opcja, która kojarzy się pierwotnie z niższym kosztem. Jest to oczywiście znacznie tańszy sposób na życie  aniżeli kupno własnego lokum, jednak nie oznacza to, że koszty będą niskie. Z wynajmem mieszkania wiąże się jeszcze jeden koszt, który zostaje poniesiony na samym początku. O czym mowa? Oczywiście o kaucji. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest kaucja i czego dotyczy poniesiona kwota kaucji przy wynajmowaniu mieszkania.

Kaucja – co to właściwie jest?

Kaucja co to takiego? Kwotą pieniędzy zabezpieczającą interesy właściciela wynajmującego mieszkanie nazywamy kaucją. Jest to kwota, która ma zostać wykorzystana na potrzeby ewentualnych szkód, strat spowodowanych przez lokatora. Ta kwota zostaje także wykorzystana na poczet nieopłaconego czynszu przez lokatora. W sytuacji, kiedy wynajmujący nie zapłaciłby należności za media, właściciel może wykorzystać kwotę wpłaconej kaucji, aby pokryć zadłużenie. Więcej na temat tego, jaka powinna być kaucja i co to jest, mówi art.6 ustawy o ochronie praw lokatorów. Oznacza to tyle, że zawieranie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez lokatora kaucji, jako kwoty zabezpieczającej, pokrywającej należności z tytułu najmu lokalu. Przysługuje to wynajmującemu w dniu opuszczenia lokalu. Kaucja za mieszkanie może dotyczyć należności finansowych, jakie nie zostały uregulowane. Kwota kaucyjna może zostać wykorzystana do pokrycia ewentualnych strat lub szkód względem stanu technicznego mieszkania. Podczas wynajmowania mieszkania należy dbać o własność właściciela, tak aby po zakończeniu trwania umowy najmu oddać je właścicielowi w stanie niepogorszonym. Za co odpowiedzialny jest najemca w chwili wynajmu mieszkania? Według ustawy, która została wyżej przytoczona, lokator obciążony jest naprawą oraz konserwacją:

  • okien i drzwi,
  • podłóg (wykładziny, kafelki, okładziny ceramiczne, szklane, ale również wykładziny ścienne),
  • elementów wbudowanych (meble),
  • kuchenek (trzony kuchenne), podgrzewaczy wody przepływowej, ale również wanien, brodzików, klozetu, zlewozmywaków, umywalek (dotyczy to także syfonów, baterii łazienkowych, jak i zaworów i innych elementów sanitarnych),
  • Zabezpieczeń i sprzętów instalacji elektrycznej z wyjątkiem wymiany przewodów i osprzętu anteny zbiorczej,
  • pieców węglowych (wymiana zużytych elementów),
  • odpływów urządzeń sanitarnych (piony zbiorcze) – głównie mowa o usuwaniu niedrożności,
  • innych elementów mieszkania (dotyczy prac remontowych takich jak: malowanie, tapetowanie, naprawa uszkodzonego tynku ściennego, sufitowego, prace renowacyjne drzwi i okien, odrestaurowanie mebli wbudowanych, jak i urządzeń kuchennych, grzewczych i sanitarnych).

Poza tym lokator, który oddaje mieszkanie po zakończonej umowie najmu, zobowiązany jest do odnowienia lokalu i dokonania w nim napraw, a także zwrócenie równowartości zużytych elementów wyposażenia, które dostępne były w mieszkaniu w chwili wydania go lokatorowi. Niektóre te zobowiązania może pokryć kaucja za wynajem mieszkania.

Kaucja zwrotna

Kaucja zwrotna co to jest? Jest to kwota zabezpieczająca, która wprowadzana jest na początku wynajmu, przy podpisaniu umowy. Jest to zabezpieczenie na wypadek zadłużeń i uszkodzeń wyposażenia nieruchomości. Jeśli jednak po zakończeniu okresu wynajmu, mieszkanie pozostanie w dobrym stanie, kaucja może ulec zwrotowi. Tak więc nie musi być to kwota, która przepada. Kaucja zwrotna za mieszkanie może zostać nawet w całości zwrócona lokatorowi w chwili opuszczania mieszkania. Wielu jednak pozostawia tę kwotę na poczet spłaty ostatniego czynszu.

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości a także wycenę online

Kaucja bezzwrotna

Ten rodzaj kaucji jest opłatą, która jest częścią kosztów związanych z wynajmem. Niektóre warunki najmu mieszkań uwzględniają wykorzystanie środków, jakie tworzy kaucja bezzwrotna. Jest ona znacznie niższa niż tradycyjnie rozumiana kaucja zwrotna. Mieszkanie, które zostaje wynajęte, gdzie należy wpłacić kaucję bezzwrotną, także należy utrzymywać w odpowiednim ładzie i porządku, a także ponieść ewentualne konsekwencje na wypadek uszkodzeń wyposażenia.

Zobacz też nasz skup kamienic

Ile powinna wynieść kaucja?

Wysokość wprowadzanej kaucji to tak naprawdę temat rzeka. Pomimo tego, że ostateczną wysokość poniesionej kaucji ustala sam właściciel, nie zawsze trzeba zgadzać się na jego wymogi finansowe. W świetle prawa kaucja w umowie najmu nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu. Teoretycznie oznacza to, że kaucja za wynajem mieszkania może wynosić roczny czynsz, jednak nie każdy właściciel nieruchomości wychodzi z taką ofertą. Wie bowiem, że stawianie wymogów w wysokości rocznego wynajmu mieszkania, jako kwoty kaucyjnej mogłoby odstraszyć potencjalnych najemców. Warto wiedzieć, że w przypadku najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego maksymalna wysokość kwoty kaucyjnej nie może przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu.

Kaucja za mieszkanie co to jest i ile może wynieść? Z powyższego tekstu dowiedzieliśmy się już, że kaucja jest rodzajem zabezpieczenia. Może być to kwota podlegająca zwrotowi lub też nie. Wiemy także, że wysokość kaucji nie może przekroczyć wysokości rocznego czynszu za dane mieszkanie. Jakiej wysokości jest kaucja i jak to wygląda w liczbach? Przyjmując, że wynajmujemy mieszkanie za 2 tys. złotych miesięcznie, można by się spodziewać, że maksymalna kwota kaucji wpłaconej przy podpisaniu umowy najmu może wynieść 24 tys. złotych. To spora suma, która z pewnością mogłaby odstraszyć niejednego potencjalnego najemcę. Pomimo tego, że jest to jak najbardziej zgodne z przepisami prawnymi, mało kto występuje z propozycją wniesienia tak wysokiej kaucji. Znacznie częściej można spotkać się z koniecznością wniesienia kaucji równowartości 2, 3 czynszów miesięcznych. Są też oferty, gdzie kaucja za najem wynosi jedynie wysokość jednego czynszu miesięcznego. Z tymi ostatnimi można spotkać się zdecydowanie częściej.

W jaki sposób właściciel ustala wysokość kwoty kaucyjnej? Czy zależy to od jego kaprysu? Kaucja zwrotna nie jest kwotą, jaką właściciel mieszkania ustala sobie zależnie od kaprysu i upodobań. Zwykle musi być to kwota bardzo dobrze przemyślana. Jej wysokość musi jednocześnie zachęcić, jak i pokryć ewentualne straty, jakie najemcy mogą pozostawić. Zazwyczaj jest tak, że w mieszkaniach o wysokim standardzie, gdzie wyposażenie i sprzęty są bardziej wartościowe, ustala się wyższe kwoty kaucyjne. W starszych mieszkaniach, o niższym standardzie raczej praktykuje się wniesienie kaucji równoważnej z miesięczną opłatą za wynajem.

Nie każdą kwotę trzeba przyjąć. Jeśli właściciel nieruchomości wymaga wniesienia zbyt wysokiej kaucji, można próbować negocjować tę kwotę. Nie zawsze stać potencjalnego najemcę, aby wpłacić kaucję np. w wysokości 15 tys. złotych. To bardzo duża kwota, która w końcu jest na pewien czas “zamrożona” a w gorszych chwilach wykorzystana na poczet ewentualnych napraw i konserwacji.

Na wysokość kwoty kaucyjnej wpływ ma także sam najemca. Zdarza się, że właściciel nieruchomości decyduje się na podniesienie kwoty kaucyjnej, w momencie, kiedy dowie się, że wynajmujący będzie zamieszkiwał mieszkanie wraz z czworonożnym pupilem. Ze strony właściciela nieruchomości nie jest to żadna złośliwość, tylko zabezpieczenie swojego mienia. Z reguły wynajem nieruchomości lokatorowi z psem lub kotem może stanowić pewne zagrożenie. Znacznie łatwiej jest zniszczyć podłogę, czy meble, gdy w domu przebywa zwierzak. Z tego też tytułu zwykle zapada decyzja na temat zwiększenia kwoty kaucji przez właściciela mieszkania. Oczywiście po zakończeniu umowy i zwolnieniu mieszkania, które będzie w stanie nie gorszym niż w chwili podpisania umowy, taki najemca może liczyć na zwrot kaucji, o ile było ustalone, że jest to kwota podlegająca zwrotowi.

Zobacz też skup hoteli i pensjonatów

Jak otrzymać zwrot kaucji?

Kaucja co to znaczy, kiedy już wiemy, czym jest kaucja, powinniśmy także dowiedzieć się, jak otrzymać zwrot. Najczęściej po zakończeniu okresu najmu mieszkania zarówno właściciel, jak i najemcy godzą się na wykorzystanie kwoty kaucyjnej na pokrycie ostatniego czynszu za najem. Zdarza się, że najemca regularnie płaci za czynsz, nie ma żadnych zaległości i zadłużeń, a także pozostawia mieszkanie w doskonałym stanie. W takim przypadku będzie mógł wystąpić o zwrot pełnej kwoty kaucyjnej. Taka sytuacja powinna mieć miejsce do 30 dni od momentu zakończenia umowy. Zwykle rozmowy dotyczące zwrotu kosztów kaucji następują wcześniej, aby zarówno właściciel, jak i najemca byli gotowi. Chodzi oczywiście o ustalenie, czy zwrot kaucji będzie dotyczył przelewu bankowego, czy jednak wypłaty gotówki.

Czasami dochodzi do sytuacji, gdzie najemca nie otrzymuje zwrotu, pomimo tego, że nie doszło do żadnych nieprawidłowości i zaniedbań z jego strony. Co  takiej sytuacji należy zrobić? Na samym początku należy wysłać pismo do właściciela z wezwaniem do zwrócenia środków w określonym czasie. Jeśli taki manewr nie przyniesie efektów, wówczas jedyną opcją jest zwrócenie się ze sprawą do sądu. Trzeba jednak pamiętać, aby informacja o wysokości wpłaconej kaucji była zawarta w podpisanej umowie najmu.

Zobacz opinie o skupie nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie