Kiedy można postawić dom bez pozwolenia na budowę?

 

Budowa własnego domu wiąże się, częstokroć, z drogą przez mękę. Jest pełna prawnych wybojów oraz komplikacji czysto budowlanych. Ilość dokumentów, jakie trzeba przedstawić i zezwoleń na budowę, jakie należy posiadać, może zniechęcić każdego. Do tego dochodzi długi czas oczekiwania na pozwolenie i jeszcze dłuższy na samą budowę. Czy jest, więc rozwiązanie dla pragnących ucieczki z miasta w wiejską ciszę?

Chcąc przeprowadzić się za miasto warto spieniężyć nieruchomość w mieście, a środki finansowe przeznaczyć na mały, jednorodzinny dom na zgłoszenie w atrakcyjnej okolicy. Tu z pomocą przyjdzie skup nieruchomości. Za pieniądze ze sprzedaży mieszkania można postawić dom bez pozwolenia całoroczny. Trzeba tylko wiedzieć, jakie warunki taka zabudowa musi spełnić.

Dom bez pozwolenia – wielkość

Budowa domu bez pozwolenia jest możliwa dzięki znowelizowanemu prawu budowlanemu. Przepisy upraszczają do minimum formalności dotyczące zgłoszenia takiej inwestycji. Dom na zgłoszenie może zacząć być stawiany już po 21 dniach od przedstawienia projektu we właściwym organie administracyjnym.

Dom na zgłoszenie nie będzie wielkim budynkiem Przepisy określają jasno wielkość działki i właściwości budynku. W tym przypadku warto wiedzieć, że w myśl artykułu nr 29 znowelizowanego Prawa budowlanego budowa domu bez pozwolenia może nastąpić, gdy:

– budynek mieszkalny jednorodzinny w swoim obszarze oddziaływania mieści się na działce w całości;

– jest wolnostojącym budynkiem parterowym przeznaczonym do rekreacji indywidualnej;

– ma nie więcej niż 35 m2 powierzchni użytkowej, a działka minimum 500 m2.

Taki domek za miastem jest dobrą alternatywą dla mieszkania w mieście. Sprzedaż nieruchomości z problemami technicznymi i niejasnym stanem prawnym może być dobrym rozwiązaniem, które zapewni budowę małego i cichego domku na wsi.

Budowa bez pozwolenia. Jak się do tego zabrać?

Parterowe domki całoroczne bez pozwolenia zyskują niewiarygodną popularność. Wybór projektu takiej budowli zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Niemniej, takie rozwiązanie, ze względu na łatwość i niewiele formalności przy takiej inwestycji, sprawia, że Polacy chętnie wykorzystują możliwość posiadania całorocznego domu poza miastem.

Myśląc o formalnościach, warto wiedzieć, że wystarczy przedstawić odpowiedni wniosek, a dom na zgłoszenie może w krótkim czasie zostać postawiony. Nie trzeba przedstawiać projektu budowlanego, harmonogramu budowy, nie trzeba sięgać po inne zezwolenia. Pamiętać jednak warto, na jakiej działce może być wykonana budowa domu bez pozwolenia. Działka nie może znajdować się w planach zagospodarowania przestrzennego i ten aspekt priorytetowo należy potwierdzić.

Domki całoroczne bez pozwolenia nie są drogie. Często nawet nie wymagają szeregu prac budowlanych. Ofert domów w konstrukcjach szkieletowych jest wiele, a to wiąże się z bardzo krótkim czasem postawienia takiej budowli. Bywa, że na całe wykonanie od projektu do odebrania kluczy wystarczą dwa miesiące i ok 80 do 100 tysięcy złotych. Posiadając mieszkanie w mieście warto skorzystać ze skupu nieruchomości i bez większych problemów budowlanych i formalnych zafundować sobie działkę nad jeziorem i postawić dom bez pozwolenia całoroczny.  

Jak z domu letniskowego zrobić całoroczny?

Dom na zgłoszenie może powstać bez ocieplenia. Ocieplenie domu zmniejsza jego powierzchnię, więc z 35 m2 trochę odchodzi. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. W dokumentacji wymaganej przy składaniu wniosku zawrzeć należy zakres prac budowlanych, sposób ich wykonania i przewidywany termin rozpoczęcia. Projekt domu letniskowego zawarty w dokumentacji zgłoszenia nie musi zakładać jego ocieplenia. Przepisy jednak sprzyjają każdemu, kto chce użytkować taki domek poza sezonem letnim. Budowa domu bez pozwolenia, a tylko na zgłoszenie podczas finalnego odbioru powinna być zgodna z przedstawionym projektem. Na tę chwilę jego powierzchnia nie powinna przekraczać obowiązującej wartości. Niemniej, w późniejszym okresie, każdy właściciel domu może ocieplić budynek do wysokości 12 m. To oznacza, że mały, parterowy dom na zgłoszenie może stać się ciepły i przytulny w zimie.

Domki całoroczne bez pozwolenia to inwestycje coraz chętniej wykorzystywane przez osoby chcące uciec w przestrzeń podmiejską. Prostota i łatwość przeprowadzenia takiej inwestycji powoduje, że sprzedaż mieszkania w hałaśliwej dzielnicy miejskiej jest bardzo kusząca. Korzystając z oferty KupujemyM.pl  można taką inwestycję szybko i niedrogo przeprowadzić.

[/et_pb_text][/et_pb_column] [/et_pb_row] [/et_pb_section]

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie