Kto jest właścicielem działki?

Zakup nieruchomości a ustalenie właściciela działki

Kupno domu lub mieszkania jest dla wielu z nas spełnieniem marzeń. Dom w malowniczej okolicy, wymarzone mieszkanie w centrum wielkiego miasta, a może budynek zupełnie na uboczu, w aranżacji wiejskiego klimatu – bez względu na to, co będzie chodziło po głowie, trzeba uświadomić sobie fakt, że zakup nieruchomości jest procesem bardziej złożonym. Bywa, że pojawiają się problemy, bo jak znaleźć właściciela działki za darmo, jeśli nie ma o nim żadnych informacji? Postaram się przedstawić najlepsze możliwe wyjścia z tej sytuacji.

Ustalenie właściciela działki

Decyzji o kupnie nieruchomości nie podejmuje się z dnia na dzień. Czasami wyszukanie idealnego lokum zajmuje nieco więcej czasu. Na tej drodze można napotkać problemy związane z ustaleniem właściciela działki czy nieruchomości. Zdarza się tak, że podoba nam się budynek, lokal, czy działka, ale nie jesteśmy w stanie ustalić, kto jest właścicielem. Jak znaleźć właściciela działki? Doskonale wiem, że uzyskasz informacje o tym, jak sprawdzić kto jest właścicielem działki. Wystarczy odrobina cierpliwości i skorzystanie z jednej z metod, które zaprezentuję poniżej. 

Po pierwsze – lokalizacja działki lub budynku

Większość osób kupuje nieruchomości, opierając się na ogłoszeniach. Często te, są wystawiane przez pośredników, a więc nie sposób ograniczyć tu dodatkowych kosztów, jakie uwzględni prowizja dla osoby pośredniczącej. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem konkretnej działki czy nieruchomości, ale nie ma zbyt wielu informacji na ten temat, możesz posłużyć się narzędziem internetowym, by ustalić właściciela. Nie wiesz, jak sprawdzić kto jest właścicielem działki? Na początku powinieneś ustalić numer działki ewidencyjnej. Jak znaleźć numer działki? Pomoże Ci w tym geoportal. Dzięki niemu dowiesz się, jak sprawdzić numer działki, jej powierzchnię, a także ustalisz, w jakim obrębie ewidencyjnym się znajduje. 

Geoportal to baza danych, która jest bardzo rozbudowana, dlatego narzędzie może działać powoli, ale znajdziesz tam mapkę, za pomocą której ustalisz lokalizację działki i finalnie jej numer. To pierwszy krok do tego, aby się dowiedzieć, jak ustalić właściciela działki

Sprawdź nasz skup domów

Po drugie – księga wieczysta

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem działki czy budynku mieszkalnego z pewnością wiesz, co oznacza termin księga wieczysta. To dokument, który zawiera bardzo ważne informacje. Znajdziesz w niej nazwisko właściciela działki, informacje dotyczące ograniczeń prawnych, a nawet dowiesz się, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką. Te informacje nie są jawne dla każdego. Najpierw trzeba ustalić, jaki jest i gdzie sprawdzić numer księgi wieczystej

Wydział Ksiąg Wieczystych

Jeśli nie masz pojęcia, jak sprawdzić właściciela działki za darmo, możesz wykorzystać do tego Wydział Ksiąg Wieczystych. W tej kwestii powinieneś złożyć wniosek do Wydziału Ksiąg Wieczystych. Dokument ten składa się we właściwym sądzie rejonowym. Wszystko wydaje się proste, ale wiedz, że musisz wykazać się istotnym interesem prawnym, aby uzyskać numer księgi wieczystej. Co to oznacza? Informacje dotyczące nieruchomości nie są dostępne dla każdego, trzeba mieć solidny powód, aby uzyskać dostęp do numeru księgi wieczystej. W tej kwestii możesz posłużyć się powodem weryfikacji nieprawidłowości nieruchomości. Może to dotyczyć na przykład zadłużenia. Przeczytaj o naszym skupie nieruchomości. 

Wpis Państwowej Ewidencji Gruntów

Wpis Państwowej Ewidencji Gruntów uzyskasz w urzędach starostwa powiatowego i miejskiego. Taki dokument może uzyskać osoba (lub przedsiębiorstwo), która ma prawny powód do jego uzyskania, a więc mówimy tu po raz kolejny o istotnym interesie prawnym. Dajmy na to, że tym razem będzie to konieczność postępowania spadkowego. Dana nieruchomość może wchodzić w jego skład. 

W niektórych urzędach możliwe jest składanie wniosku online, co bardzo upraszcza sytuację. Dzięki temu można dowiedzieć się, kto jest właścicielem działki, bez wychodzenia z domu.

Portale pomagające ustalić numer księgi wieczystej

W internecie znajdziesz bez problemu portale, które za opłatą pomagają ustalić numer księgi wieczystej. Korzystając z tej metody, nie dowiesz się, jak sprawdzić kto jest właścicielem działki za darmo, ale za niewielką opłatą (zwykle jest to kilkadziesiąt złotych) ustalisz numer księgi wieczystej. Uzyskanie numeru księgi wieczystej pozwoli na sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, danych właściciela i ewentualnego zadłużenia.

Ostatni krok – baza ksiąg wieczystych

Jeśli udało się zdobyć numer księgi wieczystej, to zapewne wiesz już jak sprawdzić właściciela działki. Wystarczy skorzystać z bazy ksiąg wieczystych, którą prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to usługa nieodpłatna. Jedyne co należy zrobić, to wprowadzić ustalone wcześniej dane, w tym wypadku będzie to numer księgi wieczystej. W bazie wyszukany element będzie dostępny do pobrania. Księga wieczysta to obszerny dokument, na który składa się, aż pięć działów. W każdym z nich znajdziesz inne informacje. Analizowanie księgi wieczystej z pewnością ułatwi podjęcie niejednej decyzji, a już na pewno pomoże uniknąć nieprzyjemnych i niespodziewanych sytuacji

Chcesz sprzedać działkę? Prowadzimy skup działek, który może Cię zainteresować.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie