Notariusz – co warto wiedzieć o jego działaniach?

Niemalże każdy dorosły człowiek przynajmniej raz w swoim życiu musi załatwić sprawę związaną ze sprzedażą jakiejś nieruchomości, kwestiami spółki, sytuacją spadkową czy wieloma innymi sytuacjami, w których koniecznym jest notariusz. Kancelaria notarialna jest dość częstym wyrażeniem wpisywanym w wyszukiwarki internetowe na terenie całego kraju. Nie ma się czemu dziwić – dokumenty notarialne stanowią dużo szybszy sposób niż uzyskiwanie prawnych zgód czy wymaganych umów drogą sądową. Wymagają jednak porozumienia pomiędzy stronami, o które nie zawsze łatwo. Notariusz jest prawnikiem – osobą wykształconą, która do uzyskania swojego tytułu musiała przejść dość długą i skomplikowaną drogę edukacji. Wielu z nas zastanawia się notariusz- co robi? Czym są rejestry notarialne i w jakich sprawach mogą być potrzebne. Ten artykuł da odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tym zawodem.

Zaczynając od początku – notariusz co robi?

Jego główną działalnością jest sporządzanie aktów notarialnych. Ich rodzajów jest naprawdę wiele i ciężko wszystkie wymienić w kilku zdaniach. Można jednak śmiało powiedzieć, iż kancelaria notarialna zajmuje się sporządzaniem umów kupna- sprzedaży (jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży nieruchomości), regulacjami związanymi ze sprawami spadkowymi czy darowiznami oraz kwestiami umów spółek, czy aktami majątkowymi. Więcej o tym, gdzie może być wymagana jego obecność można przeczytać tu: https://skupnieruchomoscidom.pl/blog. Rejestry notarialne jest to potoczna nazwa systemu teleinformatycznego. Zbierają one informacje i dane przetwarzane przez notariuszy i sądy na terenie kraju oraz Unii Europejskiej. O ile podstawowe informacje można uzyskać samemu, o tyle bardziej szczegółowe dane są możliwe do pozyskania wyłącznie przez notariusza. To on często stanowi sposób na polubowne i szybkie rozwiązanie kwestii prawnych, które w sytuacji rozprawy sądowej mogłyby wymagać dużo więcej czasu.

Ile kosztuje notariusz?

Niestety warto zdawać sobie sprawę, że opłaty notarialne nie należą do najtańszych i są (w niektórych przypadkach) dość sporym obciążeniem dla portfela. Rozporządzenie ministra sprawiedliwości podaje maksymalne taksy notarialne, które z ochotą wykorzystywane są przez kancelarię. Oczywiście poza maksymalnymi stawkami narzuconymi „odgórnie”, co ma miejsce tylko w kilku przypadkach (np. umów majątkowych małżeńskich, napisania testamentu czy sporządzenia protokołu zebrania wspólnoty mieszkaniowej) to notariusz i kancelaria ustalają ceny za konkretne czynności. W dużej mierze zależne są one od wartości przedmiotu danej umowy, jednak należy do nich doliczyć podatek VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje notariusz nasuwa się jedno sformułowanie – dużo. Niestety jest to prawda, ale biorąc pod uwagę, że przygotowanie właściwych dokumentów trwa zdecydowanie mniej niż postępowanie sądowe, można stwierdzić, iż opłaty notarialne nie są aż tak kosztowne. Dla przykładu akt notarialny cena zależna jest od wartości przedmiotu, ale jego sporządzenie (o ile wartość przedmiotu nie przekracza 3000 zł) wynosi 100 zł. Odpowiadając na pytanie ile kosztuje akt notarialny, prezentuje się to w następujący sposób:

 •       powyżej 3 000 zł ale do 10 000 zł opłata za akt notarialny wynosi 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3 000 zł;
 •       powyżej 10 000 zł ale do 30 000 zł należy doliczyć kwotę w wysokości 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
 •       powyżej 30 000 zł ale do 60 000 zł koszty, jakie przyjdzie zapłacić notariuszowi wyniosą 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30 000 zł itd.

Jak widać opłaty notarialne są dość wysokie, choć tak naprawdę wszystko zależy od punktu widzenia. Dlatego przed podjęciem konkretnej decyzji warto zorientować się w kwestii wyboru właściwego miejsca. Kancelaria notarialna kancelarii nie równa. I w tym zawodzie znajdują miejsce Ci lepsi, i nieco gorsi prawnicy. Warto wspomnieć, że nasz https://skupnieruchomoscidom.pl/w przypadku kupna Państwa nieruchomości pokrywa wszelkie te koszty, dodatkowo chcielibyśmy Państwa poinformować, że w swojej ofercie posiadamy również skup zadłużonych nieruchomości.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie