Podatek od nieruchomości – to warto wiedzieć
Podatki to zmora wielu osób. Każdy chciałby żeby były jak najniższe i wielu szuka sposobu na ich uniknięcie. Sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu ale warto wiedzieć kto i kiedy jest z tego obowiązku zwolniony. Podatek od sprzedaży nieruchomości jest zazwyczaj bardzo wysoki ze względu na wysokie ceny nieruchomości. Jeżeli zastanawiasz się czy podatek od sprzedaży mieszkania obowiązuje wszystkich, jak wysoki jest podatek od darowizny mieszkania albo czy istnieje podatek od wynajmu mieszkania to dobrze trafiłeś. Postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.
Podatek od nieruchomości – kiedy trzeba go zapłacić?
Podatek od sprzedaży nieruchomości dotyczy tych osób, które zdecydują się sprzedać nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia. Niezwykle ważna jest tutaj precyzja, ponieważ aby obowiązek podatkowy nie obowiązywał to musi minąć 5 lat podatkowych, a nie kalendarzowych. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie. Jeżeli mieszkanie zostało kupione w marcu 2014 roku to nie unikniemy podatku sprzedając je w kwietniu 2019 roku. Musimy wstrzymać się aż do 1 stycznia 2020 roku, jeżeli zależy nam na uniknięciu konieczności płacenia podatku. Po upływie 5 lat podatkowych obowiązek podatkowy zostaje zniesiony automatycznie.
Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat
Oczywiście obowiązek podatkowy dotyczy osób, które postanowiły sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia. Wysokość podatku w takiej sytuacji to 19% ale naliczany jest tylko od dochodu, a nie od ceny sprzedaży. Oznacza to, że jeżeli mieszkanie sprzedaliśmy za mniejszą kwotę niż je kupiliśmy to podatek nas nie obowiązuje, ponieważ straciliśmy na tej transakcji. Dokładnie tak samo jest w przypadku sprzedaży mieszkania za taką samą kwotę za jaką zostało ono kupione. Będziemy musieli zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania tylko jeżeli udało nam się na tej transakcji zarobić.
W tym miejscu należy dodać, że nie warto specjalnie zaniżać wartości mieszkania tylko po to żeby uniknąć obowiązku podatkowego. Urząd Skarbowy ma prawo skontrolować taką transakcję i jeżeli uzna, że doszło do celowego obniżenia wartości nieruchomości to może nałożyć na nas mandat skarbowy, a zaległy podatek i tak trzeba będzie uregulować ale dodatkowo powiększony o karne odsetki. Najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie podatku jest zatem wstrzymanie się ze sprzedażą aż do upływu 5 lat od zakupu.
Podatek od nieruchomości otrzymanej w spadku
Podatek od sprzedaży mieszkania jest też szczególnie ważny dla osób, które otrzymały nieruchomość w spadku po zmarłym członku rodziny. Zasada 5 lat jest podobna jak w innych przypadkach ale 1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany, które wiele ułatwiają. Wcześniej aby uniknąć konieczności płacenia podatku trzeba było wstrzymać się ze sprzedażą nieruchomości 5 lat licząc od momentu śmierci spadkodawcy. Nowe przepisy wprowadziły zmiany, dzięki którym możliwa jest sprzedaż nieruchomości bez konieczności płacenia podatku po upływie 5 lat ale od zakupu tej nieruchomości przez spadkodawcę. Oznacza to, że jeżeli chcemy sprzedać mieszkanie po zmarłej babci, która zakupiła to mieszkanie 5 lat przed śmiercią to możemy sprzedać je bez konieczności płacenia podatku.
Podatek od darowizny mieszkania
Istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego osób, które zaliczają się do grupy 0. W tej grupie znajdują się najbliżsi członkowie rodziny, czyli na przykład dzieci lub rodzice. Aby zostać zwolnionym z podatku należy zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego fakt otrzymania darowizny. Mamy na to tylko pół roku od momentu otrzymania spadku lub darowizny. Będzie nam też potrzebny druk SD – Z2. Jeżeli nie wyrobimy się ze złożeniem tego druku w ciągu pół roku to niestety będziemy musieli zapłacić podatek od darowizny mieszkania.
Podatek od wynajmu mieszkania
Niestety prywatny wynajem mieszkania również podlega opodatkowaniu. Podatek od wynajmu mieszkania możemy rozliczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozliczenie na podstawie skali podatkowej czyli na ogólnych zasadach. Oznacza to, że będziemy musieli odprowadzić podatek od dochodu. Dochód w takiej sytuacji jest przychodem pomniejszonym o koszty jakie byliśmy zmuszeni ponieść. W takiej sytuacji podatek wynosi 17% jeżeli kwota dochodu nie przekracza 85528 zł. Jeżeli kwota dochodu jest wyższa to obowiązuje nas podatek w wysokości 32% dochodu. Drugim sposobem jest rozliczenie podatku w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka jest niższa (8,5% dla przychodu do 100 tysięcy złotych i 12,5% powyżej tej kwoty) ale w tej sytuacji znaczenie ma już przychód, a nie dochód. Warto więc zastanowić się co w danej sytuacji opłaca nam się bardziej.
Podatek od nieruchomości sprzedanej przed upływem 5 lat – kiedy jeszcze możemy go uniknąć?
Czy możliwe jest żeby podatek od nieruchomości, którą sprzedaliśmy przed upływem 5 lat nas nie obowiązywał. Otóż jest jedna sytuacja, która nam to umożliwia. Jeżeli pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na nasze własne cele mieszkaniowe to zostaniemy zwolnieni z obowiązku płacenia podatku. Jest jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość. Nowe przepisy wydłużyły czas jaki na to mamy z 2 do 3 lat podatkowych od momentu sprzedaży poprzedniej nieruchomości.