Rodzaje umów mieszkaniowych w 2022 roku

Do 2009 roku w Polskim prawie obowiązywał tylko jeden rodzaj umowy najmu mieszkania. Jednak zmieniło się to i aktualnie istnieją aż cztery typy umowy z czego aż trzy są stosowane na co dzień. I tak wyróżniamy: najem tradycyjny, najem okazjonalny, najem instytucjonalny bez dojścia własności i najem instytucjonalny z dojściem do własności. Która umowa będzie odpowiednia dla ciebie i dlaczego akurat taka forma podjęcia najmu?

Najem okazjonalny

Umowa najmu okazjonalnego ma taką samą moc prawną co tradycyjna umowa najmu. Jednakże daje ona więcej korzyści właścicielowi nieruchomości co do ewentualnej egzekucji komorniczej i usunięcia niechcianego lokatora. Dzieje się tak ponieważ najemca podpisujący umowę najmu z właścicielem składa razem z nią oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Stanowi to dobre rozwiązanie dla właścicieli, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów z lokatorem, nie muszą przechodzić przez długi proces sądowy.

Należy pamiętać, że najem okazjonalny może dotyczyć wyłącznie mieszkań. Nie może zostać podpisana umowa okazjonalna dotycząca lokalu usługowego. Kolejnym ograniczeniem jest to, że może ona zostać zawarta tylko przez osobę prywatną, firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą, nie mają takiej możliwości.

Najem instytucjonalny

Najem instytucjonalny tak samo jak okazjonalny ma za zadanie lepiej chronić interesy właściciela przed nieuczciwymi lokatorami. Jednak nie każdy ma prawo zawrzeć taką umowę. Podpisanie umowy instytucjonalnej jest możliwe wyłącznie przez osobę fizyczną, prawną lub organizację, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Obowiązkowym warunkiem jaki należy spełnić, który niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami to wizyta u notariusza, który musi sporządzić umowę w obecności dwóch stron.

Jakie korzyści więc płyną z tego typu umowy? Otóż w tym wypadku właściciel również zyskuje lepsze prawa co do wypowiedzenia umowy najemcy. Natomiast lokator zyskuje precyzyjne i jasno określone zasady rozliczania pobieranych opłat, wysokości kaucji i wszystkich dodatkowych kosztów. Dodatkowym plusem tej umowy w porównaniu do umowy okazjonalnej jest to, że może być podpisana na dowolny okres czasu w przeciwieństwie do pierwszej omawianej umowy.

Dlaczego opinie klientów to podstawa sukcesu?

Wynajem instytucjonalny z dojściem do własności

Jest to najrzadziej stosowany rodzaj umowy najmu w Polsce. Umowa z dojściem do własności może być oferowana przez wszystkich przedsiębiorców. Jednak najczęściej wybierają ją tylko komercyjne firmy zajmujące się działalnością na rynku nieruchomości. Dla osób prywatnych posiadających mieszkanie do wynajęcia jest  ona po prostu nie opłacalna, prawdopodobnie została ona stworzona dla osób biorących udział w programie „mieszkanie plus” i innych socjalnych inicjatyw społecznych.

Ideą umowy instytucyjnej z dojściem do własności jest etapowe spłacanie wynajmowanego mieszkanie, aby w przyszłości, po całkowitej spłacie, stało się ono własnością najemcy. Praktycznie oznacza to, że najemca wpłaca co miesiąc właścicielowi czynsz plus wszystkie wcześnie ustalone opłaty a do tego określoną sumę, która stanowi częściową spłatę wynajmowanego mieszkania. Oczywiście w tej jak i innych umowach właściciel może zażądać kaucji zwrotnej na początku najmu.

Przeczytaj więcej o: skupie nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie