Rynek wtórny – co to jest? Zalety i wady zakupu

Wybór nieruchomości nie zawsze jest łatwy. Każdy szuka odpowiedniego miejsca dla siebie. Mieszkanie może być dopasowane pod względem wielkości, ilości pomieszczeń, ale także i lokalizacji. Nie zawsze rozpatrywane są propozycje mieszkaniowe od deweloperów. Zdarza się, że poszukujący mieszkań dużo częściej rozważają zakup mieszkań używanych. W poniższym artykule omówimy rynek wtórny. Odpowiedzmy na pytanie, czym jest rynek wtórny, a także przyjrzymy się jego wadom i zaletom.

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości a także wycenę online

Czym jest rynek wtórny?

Rynek wtórny – co to takiego? Mówiąc najprościej, rynek wtórny jest miejsce, gdzie można kupić mieszkanie. Są dwa rodzaje rynku, jeden z nich jest właśnie wtórny, drugi zaś zwany jest pierwotnym. To, co charakteryzuje miejsce wtórnego rynku, to lokale, jakie są sprzedawane kupującym. Charakterystyczne dla tego rynku jest sprzedaż mieszkań, które zostały już zakupione. Mówiąc najprościej, pochodzą z drugiej ręki. Zakup mieszkania z rynku wtórnego wygląda podobnie jak zakup nieruchomości od dewelopera. Mieszkania dostępne na sprzedaż, które mają już właściciela, wyróżnia także to, że powinny mieć uregulowany stan prawny.

Wady i zalety rynku wtórnego

Nie ma ideałów i wszystko ma swoje wady, jak i zalety. Jeśli chodzi o rynek wtórny, znajdziemy tutaj zarówno zwolenników, jak i przeciwników takiej formy kupna nieruchomości. Warto jednak sprawdzić, jakie wady i jakie zalety wyszczególnia ten rodzaj rynku dla poszukujących mieszkań.

Zalety

Jest wiele zalet, które można wyszczególnić. To, co rzuca się od razu w oczy, to ceny mieszkań. Rynek wtórny ma do zaoferowania mieszkania w dużo lepszych cenach. Mieszkania od dewelopera są zdecydowanie droższe.

Drugą cechą, która jest bez wątpienia postrzegana w superlatywach przez poszukujących mieszkań, jest dogodna lokalizacja. Nowe mieszkania są budowane zwykle na obrzeżach, dużo lepszą lokalizację mają nieruchomości, które powstały dużo wcześniej i były użytkowane przez pierwszych właścicieli. Szukając nieruchomości w dogodnej dla siebie lokalizacji, warto rozejrzeć się na rynku wtórnym. Oczywiście to nie wszystkie zalety, nie tylko niższe ceny domów rynek wtórny ma do zaoferowania.

Zakup mieszkań używanych daje przede wszystkim możliwość natychmiastowego zamieszkania w nich. Zwykle właściciele odsprzedający swoje lokale mieszkalne, zwalniają je w dniu podpisania aktu notarialnego. Daje to możliwość wprowadzenia się jeszcze w ten sam dzień. W odniesieniu do rynku pierwotnego zakup nieruchomości wymusza także wykonanie remontu wykończeniowego. Wiele pod tym względem zależy od oferty dewelopera.

Rynek wtórny nieruchomości ma do zaoferowania również rozwiniętą infrastrukturę. Kupujący używane mieszkania mają możliwość wybrać nieruchomości, które znajdują się w niewielkiej odległości od sklepów, szkół, urzędów czy miejsc pracy. Dogodny dojazd, czy skrócenie czasu podróży między domem a pracą lub szkołą, także ma kluczowe znaczenie dla poszukujących mieszkań.

Sprawdź nasz skup mieszkań zadłużonych

Wady

Ponieważ nie ma ideałów, co już zostało powiedziane, przejdźmy teraz do wadliwej strony rynku nieruchomości pochodzących z drugiej ręki. Główną wadą takiego mieszkania jest często konieczność przeprowadzenia remontu. Zakup mieszkania z rynku wtórnego  po okazyjnej cenie z pewnością może cieszyć, ale niższa cena zwykle oznacza gorszy standard, a niekiedy nawet i konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu. Zdarza się, że na sprzedaż wystawiane są mieszkania, które nie pamiętają remontów i nigdy nie były odnawiane. Klasyka lat 80, czy 90 nie każdemu może przypaść do gustu. Zwykle takie mieszkania sprzedawane są po starszych ludziach. Czasami konieczność przeprowadzenia remontu narzucana jest z góry przez spółdzielnię, kiedy zapada decyzja np. o renowacji elewacji czy wymianie okien. Kupując mieszkanie od właścicieli, warto mieć na uwadze stan techniczny, standard i to, czy nie trzeba będzie przeznaczyć określonej kwoty na remont takiego mieszkania. Nawiązując jeszcze do kwestii remontu, trzeba mieć również na uwadze fundusz remontowy, na który składać się muszą także nowi właściciele nieruchomości.

Kolejną wadą, która nie jest akceptowana przez każdego, jest to, że rynek wtórny ma do zaoferowania zwykle stare budownictwo. Stara architektura, stary podział mieszkań, nie zawsze wygodny układ pomieszczeń. Nie trzeba powtarzać, że nie jest to architektura wpisana w zamysł ekologicznych rozwiązań. Nierzadko starsze typy mieszkań, mimo dogodnej lokalizacji, są np. ogrzewane w mało komfortowy sposób, a już na pewno mało ekologiczny.

Możliwe są także sytuacje sprzedaży mieszkania ze względu na nieciekawe sąsiedztwo. Zdarza się, że do bloku wprowadzają się ludzie, którzy uprzykrzają innym codzienność i wtedy zapada decyzja o sprzedaży. Oczywiście podczas oglądania mieszkania właściciel nie pochwali się, że wyprowadza się dlatego, że za ścianą mieszka sąsiad awanturnik, czy imprezowicz mający za nic spokój innych. Nie jest też powiedziane, że przy zakupie mieszkania od dewelopera, nie trafimy na imprezowych sąsiadów. Warto jednak mieć na uwadze taki aspekt, gdy będziemy wybierać idealne miejsce do życia.

To, co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości, pochodzącej z rynku wtórnego, to plan zagospodarowania przestrzennego. Zdarzają się przykre niespodzianki, kiedy w pobliżu osiedla budowane są ruchliwe drogi i tym podobne. W takiej sytuacji zakup mieszkania z rynku wtórnego może być powiązany z rozczarowaniem, bo przecież przed zakupem osiedle otaczały zielone tereny.

W podsumowaniu podpowiedzieć można, że zakup mieszkań z rynku wtórnego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Lista wad i zalet wygląda pod względem ilości całkiem podobnie. Pamiętajmy, że rynek wtórny nie jest jedyny pod względem wad. Rynek pierwotny także je ma. Wybór odpowiedniego lokum zależny jest już tylko od poszukującego mieszkania kupującego. Trzeba przejrzeć listę zalet i wad i samemu podjąć decyzję, ku czemu się skłaniamy. Zadowolonych, jak i rozczarowanych znajdziemy zarówno w odniesieniu do rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Zobacz opinie o skupie nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie