Sprzedaż mieszkania z lokatorem. Czy to jest możliwe?

Mieszkanie przystosowane pod wynajem zazwyczaj jest dobrą inwestycją. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, że właściciel ma nagłe problemy finansowe i musi sprzedać nieruchomość. Lokator w środku, szczególnie z umową i zameldowany stanowić może duży kłopot. Sprzedaż mieszkania z lokatorem na rynku wtórnym poprzez ogłoszenia wiąże się z długim szukaniem potencjalnego nabywcy. W takiej sytuacji warto zamieścić ofertę „sprzedam mieszkanie z lokatorem” w formularzu kontaktowym firmy https://skupnieruchomoscidom.pl/, a z dużym prawdopodobieństwem transakcja zostanie szybko przeprowadzona.

 

Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem? Dlaczego to takie trudne?

 

Lokator użytkujący mieszkanie ma zazwyczaj prawomocną umowę najmu i/lub zameldowaniem, a to rodzi problem, gdy w grę wchodzi sprzedaż mieszkania lokatorem. W takim przypadku potencjalny kupiec musi liczyć się z konsekwencjami zakupu. Lokator nie może zostać wyeksmitowany po sprzedaży mieszkania, a jego umowa o prawo do użytkowania lokalu obowiązuje każdego kolejnego właściciela. W związku z tym poszukiwani nabywcy często rezygnują z takiej inwestycji. Odpowiedź na pytanie: „Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem?” jest prosta i brzmi: „Oczywiście!”. Jednocześnie jest niezmiernie trudna do przeprowadzenia.

Jedynym inwestorem, który może w tym przypadku dokonać zakupu mieszkania będzie osoba, która chce pozostawić lokatora i czerpać zysk z wynajmu lokalu. Znalezienie jednak odpowiedniego inwestora na rynku wtórnym jest szukaniem igły w stogu siana. Warto, więc zwrócić uwagę na ofertę skupu mieszkań z problemami lub skupu nieruchomości zadłużonych. Skup nieruchomości bywa jedynym rozsądnym rozwiązaniem, powstałego problemu pt.: „jak sprzedam mieszkanie z lokatorem?”

 

Jak rozwiązać problem i pozbyć się lokatora przed sprzedażą?

 

Przeprowadzenie sądowej eksmisji nie jest proste, ani szybkie. Polskie prawo chroni nawet uciążliwych lokatorów przed wyrzuceniem z mieszkania. Procedury eksmisyjne w przypadku rzetelnego najemcy, opłacającego uczciwie wszystkie rachunki, mogą w ogóle nie mieć zastosowania. Sąd w takim przypadku nie dokona eksmisji, jeśli lokator nie jest gotów się wyprowadzić. W takim przypadku sprzedaż mieszkania z lokatorem budzi w potencjalnym nabywcy wiele wątpliwości.

Bywają też sytuacje, w których lokator sprawia problemy. Niestety również w tym przypadku nie jest pewne, czy eksmisja zostanie dokonana. Warto nadmienić, że właściciel mieszkania powinien zadbać o lokal zastępczy dla najemcy. W tym przypadku trzeba postarać się we własnym zakresie o takie mieszkanie lub poczekać na sądowy nakaz przyznania lokalu socjalnego przez gminę. Niestety rzeczywistość wygląda tak, że gminy w bardzo małym stopniu dysponują wolnymi mieszkaniami.

 

Wartość mieszkania z lokatorem

 

Myśląc: „sprzedam mieszkanie z lokatorem za wysoką cenę”, właściciel od razu skazany jest na brak szybkiego efektu. Nikt, nawet inwestor zainteresowany wynajmem lokalu, nie jest skłonny przepłacać. Nieruchomość jest przecież obciążona ograniczonymi prawami, a to oznacza, że nie jest pełnowartościowa. Długie oczekiwanie na potencjalnego kupca zazwyczaj kończy się sprzedażą nieruchomości po wielu miesiącach, a nawet latach za bezcen. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę sprzedaż mieszkania z lokatorem firmie skupującej nieruchomości z problemami prawnymi, technicznymi oraz innymi.

Korzyścią takiej usługi jest możliwość spieniężenia nieruchomości w trybie błyskawicznym, a biorąc pod uwagę wiele czynników, firma skupująca zaoferuje adekwatną cenę za lokal. Wycena online jest bezpłatna i jeżeli właściciel przystaje na warunki proponowane, to całość transakcji przebiega w kilka dni. Dodatkowym atutem jest wygodne załatwienie sprawy prawie bez wychodzenia z domu. W taki sposób można spieniężyć każdą nieruchomość zadłużoną, do remontu lub z niejasnym stanem prawnym.

W związku z tym, czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem? Odpowiedź brzmi: „Tak!”, jednakże przy sprzedaży tradycyjnej może pojawić się wiele problemów. Mieszkanie zamieszkiwane przez najemcę może nie być w najlepszym stanie. Wypadałoby przeprowadzić drobne naprawy lub ogólny remont, ale prawnie nie wolno tego zrobić bez wiedzy i zgody lokatora. Sprzedaż mieszkania z lokatorem jest obarczona wieloma aspektami dotyczącymi relacji między właścicielem, a lokatorem. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest polubowne dogadanie się obu stron i zgodne wyprowadzenie się lokatora. Skorzystanie w następstwie tego faktu z oferty firmy https://skupnieruchomoscidom.pl/ pozwoli na uzyskanie wyższej ceny i bezproblemowego załatwienia całej sprawy.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie