Sprzedaż mieszkania ze spadku. Co musisz wiedzieć?

Nie wiesz, jak wygląda sprzedaż mieszkania ze spadku? Mieszkanie jest jednym z bardziej wartościowych składników spadku. Zdarza się, że spadkobiercy posiadają już własne nieruchomości, a kolejne mogą wiązać się z niepotrzebnym obciążeniem. W takiej sytuacji zwyczajnie chcą wystawić je na sprzedaż. W jaki sposób należy przeprowadzić transakcję? O czym należy pamiętać, zanim przygotujesz ofertę?

Prawo spadkowe, a sprzedaż mieszkania ze spadku

Moment potwierdzenia nabycia spadku przez sąd, bądź też przez notariusza oznacza, że właściciel nieruchomości może dowolnie dysponować spadkiem. W przypadku istnienia współwłasności można zarówno przydzielić wyłączność jednej osobie z obowiązkiem spłaty pozostałych, jak i sprzedać mieszkanie, a pieniędzmi się podzielić. Sprzedaż mieszkania ze spadku jeszcze kilka lat temu była problematyczna, ponieważ wiązała się z obowiązkiem zapłaty podatku od uzyskanego dochodu. Podatek należało zapłacić, gdy sprzedaż odbywała się wcześniej niż 5 lat od momentu nabycia. Od początku 2019 przepisy się zmieniły, dzięki czemu spadkobiercy mogą odetchnąć z ulgą.

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat spadek

Sprzedaż mieszkania ze spadku w ciągu pięciu lat i konieczność uiszczenia podatku istnieją nadal. Nastąpiła jednak modernizacja przepisów. Wcześniej termin 5 lat liczył się moment nabycia spadku, natomiast obecnie od momentu wejścia w posiadanie mieszkania przez spadkodawcę. W praktyce oznacza to, że jeśli kupił on dom 10 lat przed swoją śmiercią, to właściwie już w momencie nabycia spadku można go sprzedać, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z opłaceniem podatku od wzbogacenia.

Wycena nieruchomości- jak tego dokonać?

Opis nieruchomości dla Urzędu Skarbowego to jeden z obowiązkowych dokumentów, które należy przygotować w ramach spraw dotyczących podatku od spadku. Można samodzielnie wycenić daną nieruchomość, w przypadku uznania przez urzędników, że cena jest zawyżona lub zaniżona, dostaje się wezwanie z prośbą o korektę podanej kwoty. Jednym rozwiązaniem, którego nie można w żaden sposób podważyć, a jednocześnie daje wiarygodną wycenę, jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy, który jest uznany przez US.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania

Właściciel lub właściciele mieszkania, którzy chcą wystawić nieruchomość na sprzedaż, muszą liczyć się z przygotowaniem odpowiednich dokumentów. Podstawowe jest postanowienie o nabyciu spadku, ale również przedstawienie dowodu zapłaty podatku (jeśli tego wymaga prawo). Ponadto przydaje się także zaświadczenie o braku zaległości finansowych zarówno względem spółdzielni, jak i zaświadczenie mówiące o tym, że w nieruchomości nikt nie jest zameldowany. Jeśli lokal jest wpisany do księgi wieczystej, taki dokument także warto przygotować.

Jak korzystnie sprzedaż mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach to z jednej strony sentyment do takiego miejsca, z drugiej często konieczność uniknięcia dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Inwestowanie w odświeżenie pomieszczeń, z pewnością wpłynie poprawę ich wyglądu. Dobrym pomysłem będzie wykonanie napraw, usunięcie usterek, ponieważ przyszli właściciele z pewnością będą zwracali uwagę na takie rzeczy. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie przygotować sprzedaż mieszkania po spadku, można zgłosić się do biura nieruchomości online Skup Nieruchomości Dom: https://skupnieruchomoscidom.pl. Po skompletowaniu dokumentów, wspólnym obejrzeniu mieszkania, zarówno oprowadzanie potencjalnych zainteresowanych, jak i dopełnienie wszelkich formalności pozostaje po stronie specjalistów, którzy są tam zatrudnieni.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie