Świadectwo energetyczne budynku – co to jest?

Wśród dokumentów technicznych w związku z budową domu możemy spotkać się także ze świadectwem energetycznym domu. Certyfikat energetyczny, czyli inaczej świadectwo energetyczne budynku to dokument, który ma na celu zaprezentować standard energetyczny danej nieruchomości. Celem wprowadzenia w życie tego dokumentu jest poprawa jakości energetycznej budynków, a także promocja energooszczędnych rozwiązań. Czy taki dokument jest wymagany zawsze? Przeanalizujmy to dokładnie.

Od kiedy mamy do czynienia ze świadectwem energetyki domu?

Ze świadectwem energetycznym spotykamy się od 2009 roku. To właśnie w tym czasie została wprowadzona ustawa, która wymuszała na nowo wybudowanych budynkach konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego. Nowo powstałe budynku, by zostały odebrane, a więc dopuszczone do możliwości zamieszkania w nich, musiały uzyskać certyfikat charakterystyki energetycznej. Dokument ten wykonywany jest przez przeprowadzenie specjalistycznego audytu, z udziałem specjalisty. 

Dokument, jakim jest świadectwo energetyczne, do tej pory dotyczyło wyłącznie budynków, które zostały wybudowane po 1 stycznia 2009 roku. Więc podczas budowy (a właściwie po jej zakończeniu), trzeba było przeprowadzić taki audyt, aby uzyskać certyfikat. W momencie, kiedy zdecydowaliśmy się na kupno domu wybudowanego po roku 2009, właściciel nieruchomości musiał posiadać ważny dokument energetyczny, który powinien zostać załączony do dokumentacji przy tworzeniu aktu notarialnego. Brak takiego dokumentu umożliwiał wykonanie audytu w określonym czasie na prośbę kupującego, a jeśli to nie podziałało, kupujący mógł przeprowadzić audyt we własnym zakresie, obciążając tym samym sprzedającego kosztami. Wielokrotnie dochodziło do sytuacji, gdzie certyfikat ten nie został dołączony do dokumentacji sprzedażowej z konkretnych względów. Nieprawidłowości, które zostały ujawnione po przeprowadzeniu audytu, mogły rzucić zupełnie inne światło na transakcję pomiędzy sprzedającym a kupującym. 

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości a także wycenę online

Świadectwo energetyczne budynku w 2023 roku

W obecnym czasie czekamy na ważną datę, jaka nadejdzie z dniem 28.04.2023 r. Jest to dzień, kiedy w życie wchodzi nowelizacja ustawy podpisana przez Andrzeja Dudę w ubiegłym roku, dotycząca certyfikatów energetycznych. Nowelizacja ta uwzględnia obowiązkowe przeprowadzanie audytów na rzecz uzyskania certyfikatu energetycznego również dla budynków starszych, budowanych przed rokiem 2009. Wcześniej starsze budynki nie były zobowiązane do przeprowadzania tego typu działań, co jest w tym wypadku nowością. 

Od wiosny 2023 roku konieczne będzie uzyskanie świadectwa energetycznego domu, w momencie, kiedy trzeba będzie dokonać odbioru domu, w sytuacji sprzedaży nieruchomości, wynajmu lub ze względu na przeprowadzane modernizacje. Budynki, które zostały już w ten sposób przebadane, a minął termin ważności certyfikatu wystawionego lata temu, także muszą zostać na nowo ‘przebadane’, aby uzyskać ważny dokument. 

Chcesz sprzedać nieruchomość z lokatorami? Zobacz skup nieruchomości z lokatorami

Czym dokładnie jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest świadectwo energetyczne i czego dokładnie dotyczy, musisz wiedzieć, że w obecnym czasie, a więc w roku 2023 jest to dokument, który okazuje się niezbędny podczas sprzedaży, kupna, budowy, a nawet na czas większego remontu. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to nic innego, jak dokładna analiza i oszacowanie danych, które określają całkowite zapotrzebowanie na energię w danym budynku. Wyliczenia te obrazują roczne zużycie energetyczne, by zaspokoić potrzeby jej domowników. Do tych potrzeb zalicza się przede wszystkim ogrzewanie pomieszczeń budynku, ogrzewanie wody użytkowej, wentylowanie, klimatyzowanie, jak również oświetlenie z uwzględnieniem energii elektrycznej niezbędnej do użytkowania sprzętów gospodarstwa domowego. Na podstawie tego dokumentu będzie można oszacować roczny koszt utrzymania budynku. Oczywiście jest to kwota szacunkowa. Wyliczenia pozwolą także ustalić wysokość emisji dwutlenku węgla, jak również określić pochodzenie energii.

Dla nas, jako osób, które korzystają, czy dopiero będą korzystać z określonej nieruchomości, świadectwo energetyczne budynku ustala łączny koszt, z którym przyjdzie nam się zmierzyć w ramach użytkowania domu.

Jeśli zastanowić się nad tym, co dokładnie bada się, aby można było wystawić certyfikat energetyczny, trzeba odpowiedzieć, że wszystko. Ważna jest przede wszystkim konstrukcja domu, wykorzystane materiały budowlane, izolacja, ale także lokalizacja, wielkość okien, rodzaj ogrzewania, czy uwzględnienie odnawialnych źródeł energii, które znacznie poprawiają statystyki. Dzięki temu dokumentowi możemy poznać poziom energochłonności przez budynek, a więc możemy nastawić się na koszty roczne w związku z jego użytkowaniem. 

Zobacz też skup hoteli i pensjonatów

Co dokładnie zawiera dokument?

Świadectwo energetyczne budynku zawiera dokładne informacje na temat wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię użytkową EU, energię końcową EK i energię pierwotną EP nieodnawialną. Dokument ten będzie zawierał również informacje dotyczące informacji na temat emisji dwutlenku węgla. 

W tym dokumencie znajdą się także dokładne wyliczenia dotyczące budynku, między innymi powierzchni, kubatury, czy informacji dotyczących materiałów wykorzystanych w budowie, jak i rodzaju instalacji. 

Możliwość odczytania dokumentu może pomóc nam usprawnić schemat energooszczędności, aby na przyszłość zastosować zmiany pozwalające na oszczędność energetyczną. Pamiętać należy, że każda modernizacja, nawet jeśli będzie to dotyczyło wymiany okien, powoduje, że świadectwo energetyczne staje się nieważne, nawet jeśli jego termin ważności jeszcze nie minął. W takim przypadku konieczne jest ponowne przeprowadzenie audytu.

Po co nam certyfikat energetyczny?

Zastanawiasz się nad tym, po co Ci taki certyfikat? Jest to głównie dokument informacyjny, który w rzeczywistości nie narzuca niczego właścicielom nieruchomości. Świadczy jedynie o zapotrzebowaniu na energię w danym budynku w skali roku. W tym dokumencie można znaleźć także informacje dotyczące możliwości usprawnienia kwestii energetycznej, by przejść na tryb energooszczędny. 

Drugim ważnym powodem, dla którego warto wykonać audyt w związku z pozyskaniem świadectwa energetycznego domu, jest sytuacja kupna nieruchomości. Do niedawna, kiedy zdecydowaliśmy się na zakup domu wybudowanego po roku 2009, konieczność zamieszczenia certyfikatu energetycznego przez właściciela nieruchomości była obowiązkowa. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup starszych budynków, nie było mowa o certyfikacie energetycznym, bez którego można zataić wiele ważnych informacji. Obecnie od kwietnia 2023 taki obowiązek nałożony jest na wszystkie nieruchomości niezależnie od czasu ich powstania, dlatego kupujący będzie miał dostęp do informacji na temat energochłonności budynku, na którego zakup decyduje się w danym momencie. Zapoznanie się z tym dokumentem przed kupnem nieruchomości może pozwolić nam rozjaśnić roczny koszt utrzymania budynku, a to często wpływa na ostateczną decyzję. 

Certyfikat energetyczny coraz częściej ma wpływ na wybór w związku z kupnem, wynajmem, czy nawet projektem budynku. Dzięki temu, że poprzez dokładnie wyszczególnione koszty (są one zazwyczaj szacunkowe, a więc to wartość orientacyjna) mamy możliwość rozważenia ewentualnych modernizacji lub wyboru lepszego projektu w myśli idei energooszczędności powstaje coraz więcej budynków, które spełniają normy europejskie. Świadectwo energetyczne budynku może stanowić także niezbędną bazę wiedzy, aby budynki starszego typu zmodernizować, by zmniejszyć koszty użytkowania, a tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nieodnawialną. Do tego zastosować można nowoczesne sposoby na instalację źródeł odnawialnej energii, znanej pod hasłem paneli fotowoltaicznych. 

Stale rosnące koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej mogą w końcu skoncentrować naszą uwagę na sposobach alternatywnych, a więc dzięki temu, że certyfikat da nam pełen obraz kosztorysu w związku z zapotrzebowaniem na energię w domu, będzie można spróbować zastosować rozwiązania, które wpłyną na zmniejszenie kosztów. Dla przykładu można pomyśleć o wymianie okien na bardziej szczelne, czy wymianie kotła grzewczego na pompę ciepła. W niektórych przypadkach najważniejszą kwestią związaną z energooszczędnością jest izolacja budynku. Pomoże to nie tylko w redukcji utraty ciepła, ale także wpłynie na koszty związane z ogrzewaniem i energią wykorzystywaną do ogrzewania. Nic dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się pasywne budynki, energooszczędne i ekologiczne projekty. Pomimo tego, że koszt budowy takich domów pozornie wygląda na wyższy, to koszty związane z użytkowaniem (a są one znacznie niższe) znacząco przemawiają do inwestorów planujących budowę określonego domu.

Podsumowując, informacje na temat świadectw energetycznych budynków stanowią bardzo ważne źródło wiedzy na temat zapotrzebowania energetycznego dla domu w celu ogrzania go, ogrzania wody, ale także do tego, aby pomieszczenia wewnątrz domu były klimatyzowane i wentylowane oraz oświetlone. Dzięki temu świadectwu mamy obraz tego, jak będzie prezentował się roczny koszt utrzymania budynku.

Zobacz opinie o skupie nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie