Termomodernizacja budynku – dlaczego warto w to zainwestować?

Przy budowie domu często pojawia się pytanie o ocieplanie budynku. Każdy wie, że przy budowie domu całorocznego jest to niezwykle ważne ale na rynku jest tyle możliwości, że łatwo się w tym pogubić. Ocieplanie budynku jest niezwykle istotne ze względu na przyszłe oszczędności więc nie warto na tym oszczędzać. Mamy do wyboru kilka materiałów i kilka metod montażu. Czy termomodernizacja budynku jest aż tak ważna? Jakie ocieplanie budynku jest najlepsze? Czy ocieplanie budynku styropianem to dobry wybór? No i najważniejsze: ocieplenie budynku cena. Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Dlaczego termomodernizacja budynku jest tak ważna?

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie do czego służy nam termomodernizacja budynku. Ocieplanie budynku ma nam pomóc w utrzymaniu komfortowej temperatury w domu i minimalizować utraty ciepła. Im więcej ciepła ucieka tym więcej energii potrzeba do ogrzania. To oczywiście w bezpośredni sposób wpływa na rachunki jakie płacimy za ogrzewanie domu. Jest to niezwykle ważne zimą ale też latem. Dobrze wykonana termomodernizacja budynku pozwoli nam utrzymać odpowiednią temperaturę nawet latem bez konieczności instalowania klimatyzacji. Inwestując w ocieplanie budynku możemy liczyć na spore oszczędności w przyszłości.

Ocieplanie budynku – co oprócz ścian zewnętrznych?

Ocieplenie domu jest bardzo ważne i opłacalne nie tylko przy domach nowych. Termomodernizacja starego domu jest możliwa i warto to robić. Najlepiej poprosić specjalistę o sprawdzenie gdzie dokładnie ucieka nam najwięcej ciepła. Oczywiście duża część ciepła ucieka zazwyczaj przez ściany zewnętrzne ale nie jest to jedyny element budynku, który może mieć na to wpływ. W starszych domach często można spotkać się z nieszczelnymi oknami czy drzwiami. Aby zatrzymać jak najwięcej ciepła w środku trzeba do tematu podejść kompleksowo. Dobrze ocieplony dach, piwnica czy fundamenty są równie ważne.

Jaki materiał do ocieplenia budynku wybrać?

Na rynku jest wiele możliwości ocieplenia budynku ale przed wyborem warto zagłębić się w ten temat. Ważne jest poznanie wszystkich plusów i minusów, cen czy właściwości danego materiału. Duże znaczenie ma też łatwość montażu i trwałość konkretnych materiałów. W Polsce do ocieplania domów najczęściej wybiera się styropian albo wełnę mineralną. Na popularności zyskuje też pianka poliuretanowa. Każdy z tych materiałów ma wady i zalety, które warto przeanalizować żeby świadomie podjąć decyzję.

Ocieplanie budynku styropianem

Jest to zdecydowanie najbardziej popularny materiał wykorzystywany do ocieplania budynków. Ocieplanie budynku styropianem ma wiele zalet ale też kilka wad. Przede wszystkim styropianem możemy ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne ale też dach, piwnicę czy fundamenty. Do ocieplania domu styropianem możemy zastosować metodę mokrą lub suchą. W przypadku metody mokrej bardzo ważne są warunki atmosferyczne. Deszcz, mróz czy bardzo wysokie temperatury uniemożliwiają prace. Przy metodzie suchej nie ma to znaczenia. Styropian jest też bardzo odporny na wilgoć więc wydaje się świetnym rozwiązaniem. Ocieplanie budynku styropianem nie jest skomplikowane ale mimo wszystko warto poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę.

Ocieplanie budynku pianką PUR

Coraz bardziej na popularności zyskuje pianka PUR jako materiał do ocieplania budynków. Ma ona bardzo dobre właściwości termoizolacyjne ale też zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Dzięki temu zimą ucieka zdecydowanie mniej ciepła. Latem można utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu nawet jeżeli temperatura zewnętrzna przekracza 30 stopni. Ocieplanie tą metodą nie jest tak proste jak w przypadku styropianu więc konieczne jest zatrudnienie specjalistów, którzy mają doświadczenie w ocieplaniu budynków tą metodą.

Ocieplenie budynku cena

Coś co interesuje wszystkich najbardziej, czyli ocieplenie budynku cena. Oczywiście ogólna odpowiedź: to zależy. Na cenę wpływ ma bardzo wiele czynników. Cena zależna jest od materiału na jaki się zdecydujemy, metody jakiej użyjemy, powierzchni domu oraz ekipy zajmującej się dociepleniami. Ceny mogą się też różnić w zależności od lokalizacji. Trzeba być przygotowanym na sporą inwestycję ale należy też pamiętać, że pozwoli nam ona na spore oszczędności w przyszłości. Można oszacować ten koszt. Dom o powierzchni 150 m2 ocieplony styropianem to koszt mniej więcej 17-20 tys. zł. Wełna mineralna jest droższą opcją i cena ocieplenia takiego domu będzie oscylowała między 22 tys. a 25 tys. zł. Mimo wszystko nie warto na tym oszczędzać. Tanie materiały albo zły montaż może w przyszłości wygenerować jeszcze większe koszty. Lepiej zrobić to raz a porządnie niż potem martwić się koniecznością napraw czy poprawek. Jeśli koszt ocieplenia jest dla Państwa za wysoki, zawsze można sprzedać jakąś działkę lub inną nieruchomość szybko do skupu nieruchomości.

Dofinansowanie na ocieplanie budynku

Program Czyste Powietrze umożliwia otrzymanie dofinansowania dla osób, które planują termomodernizację budynku. Program ten daje możliwość otrzymania zwrotu części kosztów związanych z ociepleniem domu. Jest to bardzo interesujący program ale niestety trzeba też spełnić pewne kryteria, ponieważ nie przysługuje on wszystkim. Oczywiście największe znaczenie mają dochody. Roczny dochód osoby zainteresowanej programem nie może przekraczać 100 000 zł. Jeżeli te kryteria zostaną spełnione to możemy liczyć na zwrot nawet do 32 tys. zł.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie