Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – które rozwiązanie jest lepsze?

Dobra wentylacja jest obowiązkowym elementem każdego budynku mieszkalnego. Niezależnie od jego rodzaju musimy wiedzieć dlaczego jest to tak ważne. Przede wszystkim wentylacja odpowiada za prawidłową wymianę powietrza, czyli wypychanie powietrza z wnętrza budynku i dostarczanie do niego świeżego powietrza z zewnątrz. Zapewnia nam to dobrej jakości powietrze, lepsze samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie mieszkania czy domu. Na rynku istnieje kilka rodzajów wentylacji ale te najpopularniejsze to wentylacja mechaniczna i wentylacja grawitacyjna. W tym artykule zostaną one omówione, przedstawimy też rozwiązania alternatywne i odpowiemy na najważniejsze pytania: wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – co wybrać?

Wentylacja grawitacyjna – specyfika i sposób działania

Najprostszym sposobem skutecznej wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Do jej funkcjonowania nie są potrzebne żadne skomplikowane mechanizmy. Sposób działania jest bardzo prosty i naturalny. Wymiana powietrza jest automatyczna i polega na wypychaniu powietrza zużytego na zewnątrz i dostarczaniu do środka powietrza świeżego. Dzieje się tak dzięki różnicom temperatur, ciśnienia i gęstości powietrza. Jedyne o co musimy zadbać przy budowie domu to montaż przewodów wentylacyjnych i nawiewników w oknach. Równie ważne są podcięcia w drzwiach, ponieważ ułatwia to skuteczną wymianę powietrza między pomieszczeniami.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej jedyne o czym musimy pamiętać to żeby nie zasłaniać i nie zamykać kratek wentylacyjnych i nawiewników. Dobrze raz na jakiś czas sprawdzić czy przepływ powietrza nie został zablokowany. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest niski koszt montażu oraz dalszego użytkowania. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Trzeba pamiętać, że nie mamy żadnej kontroli nad wymianą powietrza i może to w efekcie generować duże utraty ciepła, a co za tym idzie, wyższe rachunki za ogrzewanie.

Wentylacja mechaniczna – specyfika i sposób działania

Drugim coraz bardziej popularnym rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna. W przeciwieństwie do poprzedniej, jej działanie możemy kontrolować i wymuszać w dowolnym momencie. Urządzenie wentylacyjne napędzane jest silnikiem elektrycznym co daje nam dużo większe możliwości. Ten rodzaj wentylacji pozwala na całkowite uniezależnienie się od warunków atmosferycznych i pory roku. Dodatkowo centralna wentylacja mechaniczna wyposażona jest w filtr, który oczyszcza powietrze dostarczane do wnętrza budynku. Jest to niezwykle ważne, jeżeli mieszkamy przy rychliwej ulicy albo jesteśmy alergikami.

Istnieje też możliwość zamontowania dodatkowo mechanizmu odzyskującego ciepło. To świetne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić na ogrzaniu budynku. Powietrze wywiewane z domu zostaje w taki sposób poprowadzone przez rekuperator, że ciepło zostaje zatrzymane. Oczywiście wentylacja mechaniczna jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem w montażu i przyszłej eksploatacji ale jej zalety oraz możliwość oszczędzenia na ogrzewaniu przemawia za wybraniem właśnie tego rozwiązania.

Wentylacja grawitacyjna – koszty

Montaż i eksploatacja wentylacji grawitacyjnej jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Kanały wentylacyjne budowane są z gotowych kształtek co pozwala na sporą oszczędność. Decydując się na komin z kanałami wentylacyjnymi musimy przygotować się na koszt około 2-3 tys. zł. Nie dochodzą nam koszty energii elektrycznej zużywanej na pracę systemu, ponieważ działa on automatycznie. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie generuje duże straty ciepła, więc rachunki za ogrzanie budynku będą znacznie wyższe.

Wentylacja mechaniczna – koszty

Decydując się na to rozwiązanie najlepiej wybrać wentylację z odzyskiem ciepła. Spore koszty samej instalacji będą nam się powoli zwracać dzięki oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Najczęściej stosowana centrala to koszt od 6-8 tys. zł. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że ceny tego rodzaju wentylacji bardzo spadają, więc koszty mogą być jeszcze niższe. Za całą instalację w przeciętnym domu o powierzchni 150 m2 zapłacimy od 15 do 20 tys. zł. Musimy jednak pamiętać, że ta inwestycja pozwoli nasz na oszczędności w przyszłości.

Wentylacja hybrydowa jako dobra alternatywa?

Dobrym sposobem na łagodne przejście z wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną jest połączenie tych dwóch systemów. Często takie rozwiązania stosowane są w starszych domach, w których do tej pory wykorzystywana była tylko wentylacja tradycyjna. Istnieje możliwość dodania do kanałów grawitacyjnych elementów instalacji mechanicznej. Świetnym pomysłem jest też wykorzystanie taniego źródła energii. Jest to bardzo ekologiczne, a wykorzystanie kolektorów słonecznych czy pomp ciepła pozwoli nam na spore oszczędności. Takie rozwiązania umożliwiają nam kontrolę przepływu powietrza, a to sprawia, że jest ona bardziej wydajna. Dodatkowo możemy w dowolnym momencie uruchamiać system mechanicznej wentylacji i korzystać z niego tylko wtedy, kiedy uznamy, że jest to konieczne. Jeżeli zastanawiasz się co jest lepsze, wentylacja mechaniczna a grawitacyjna, to warto rozważyć połączenie tych dwóch systemów.

 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie