Włamanie do piwnicy, gdzie zgłosić? Jak wygląda procedura?

Nikt nie lubi być okradzionym. Tyczy się to zarówno mieszkania, jak i piwnicy. Niemniej jednak słabo zabezpieczony zamek może sprawić, że ktoś się skusi na włamanie do piwnicy. Ta co najmniej niemiła sytuacja może, a nawet powinna zaowocować podjęciem konkretnych, stanowczych kroków. Wśród nich najistotniejsza jest policja, której koniecznie powinniśmy zdać relację z tego, co się stało. Jak dokładnie wygląda procedura działań, które powinniśmy podjąć?

Jak zachować się po odkryciu włamania?

Na początku warto zaznaczyć, że przy kradzieży z włamaniem jest kluczowe, aby od razu zachowywać się odpowiednio. Jeśli na pierwszy rzut oka widzimy, że włamanie do piwnicy oznaczało u nas zabranie wszystkich posiadanych w niej rzeczy, nie powinniśmy wchodzić do środka. Zamiast tego powinniśmy wezwać policję. Jeśli jednak nie zabrano wszystkiego, warto przyjrzeć się, co mogło być skradzione. Będzie to pomocne przy zgłaszaniu sprawy służbom mundurowym. 

Warto również skontaktować się ze spółdzielnią i sąsiadami. Przede wszystkim, aby poinformować o zaistniałym zdarzeniu. Niemniej istotne jest jednak to, aby dowiedzieć się, czy przypadkiem nie jest to problem, który dotknął szerszej grupy osób (np. sąsiadów). Wspólne zgłoszenie sprawy na policję bądź pojawienie się wielu zgłoszeń z jednego miejsca będzie miało lepszy efekt niż pojedyncze zgłoszenie kradzieży np. rzeczy o niskiej wartości.

Zgłoszenie włamania na policję

Zgodnie z apelami policji, nawet próby włamania powinny być jej zgłaszane. Co za tym idzie, nie musi dojść do rzeczywistej kradzieży, ale wystarczy tylko próba, aby policja podjęła stanowcze kroki i zajęła się tą sprawą. Co jednak zrobić, jeśli faktycznie miało miejsce włamanie do piwnicy. Na początku warto sobie uświadomić, że poszkodowany o zdarzeniu powinien poinformować zakład ubezpieczeń w ciągu 3 dni. Nie każdy jednak jest ubezpieczony, a przynajmniej nie każdy uwzględnia w ubezpieczeniu piwnicę. W takiej sytuacji warto rozważyć sprzedaż samej piwnicy z biurem skupu nieruchomości, ponieważ posiadanie zbędnej, nieubezpieczonej piwnicy będzie powodować wyłącznie zdenerwowanie.

Jak jednak wygląda zgłoszenie włamania na policję? W tym celu powinniśmy:

  • Udać się osobiście na posterunek policji – można zrobić to telefonicznie, ale jeśli jesteś ofiarą przestępstwa typu kradzież, najskuteczniejsze będzie osobiste stawienie się na policji. Tu policjant spisze odpowiedni protokół.
  • Zgłoszenie przestępstwa może być dokonane na piśmie na posterunku policji – wtedy i tak zostaniemy wezwani do złożenia zeznań w charakterze świadka.
  • Podawaj konkretne informacje – policja musi wiedzieć wszystko, ale warto skupić się na konkretach. Należy podać przybliżoną datę lub godzinę włamania (jeśli oczywiście ją znamy). Ważne jest podanie informacji o tym, co zostało skradzione lub zniszczone.
  • Udostępnienie piwnicy dla śledczych, którzy dokonają oględzin i spiszą odpowiedni protokół.
  • Świadkowie – jeśli znamy jakichś świadków, należy podać ich personalia.

Ubezpieczenie kosztownych rzeczy

W przypadku piwnicy warto zadbać o ubezpieczenie przedmiotów, które w niej składujemy. Ważne jest to, aby mieć sprawnie działające drzwi, ponieważ niektórzy zapominają o tym drobnym, acz znaczącym szczególe. W takiej sytuacji okazuje się, że ubezpieczyciel nie chce zrekompensować straty i ma ku temu odpowiednie przesłanki. Niezależnie od wszystkiego, jeśli straciliśmy kosztowne przedmioty, warto zadbać o to, aby policja dostała dokładną informację, co zostało skradzione. Nieraz się zdarza, że po uchwyceniu sprawcy jest możliwe odzyskanie przynajmniej części zrabowanych kosztowności. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenie piwnicy oznacza konieczność ubezpieczenia mieszkania. Jednocześnie pewne typy ruchomości nie podlegają ubezpieczeniu. Wśród nich wymienia się papiery wartościowe, gotówkę oraz biżuterię i inne kosztowności. Takie przedmioty lepiej trzymać w domu, jeśli chcemy uzyskać rekompensatę za ich utratę.

Jak wystąpić o monitoring z osiedla?

W przypadku kradzieży cennych rzeczy będzie nam zależało na sprawnym ujęciu sprawców. W takiej sytuacji należy wpierw udowodnić swój żywotny interes w tym, aby uzyskać dostęp do nagrania. Jest to kluczowe z uwagi na obowiązujące przepisy RODO. Tu uwzględnia się, że osoba wnioskująca o wgląd w monitoring:

  • Jest na nagraniu (dane jej dotyczą i potrzebuje ich kopii),
  • Nie ma jej na nagraniu, ale nagranie przedstawia np. wejście do piwnicy lub bloku i pomoże w ujęciu sprawców włamania do piwnicy.

Odpowiedni wniosek należy złożyć do firmy zajmującej się ochroną danego osiedla lub do spółdzielni, jeśli założyła ona kamery z własnej inicjatywy. Zazwyczaj jednak są to odpowiednie firmy zajmujące się ochroną. We wniosku należy wskazać, dlaczego potrzebujemy tego nagrania. Warto zaznaczyć, że po zgłoszeniu sprawy na policję najlepiej pozostawić to policji, ponieważ w takim przypadku na udostępnionej kopii nie będzie zamazanych wizerunków osób trzecich.

Co, jeśli piwnica jest mi zbędna?

Niejednokrotnie jest tak, że piwnice często padają ofiarą włamania i kradzieży. W efekcie już od dawna przestajemy w nich trzymać cenne rzeczy. Ciągłe wyważanie drzwi i rabowanie nawet drobnej zawartości potrafi wyraźnie zszargać nerwy. W takiej sytuacji warto rozważyć sprzedaż piwnicy. Szybką procedurą zajmuje się biuro skupu nieruchomości online, które zakupi nawet samą tylko piwnicę. Jeśli zależy Ci na sprawnym przejściu procedury, nie zwlekaj z kontaktem.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie