Wycena nieruchomości Szczecin

Wycena mieszkania jest niezbędnym krokiem dla wszystkich stron biorących udział w transakcji na rynku nieruchomości. Wycena pomaga oszacować wartość nieruchomości i wpływa na przebieg jej sprzedaży. Chociaż istnieją czynniki, które mogą zaszkodzić wycenie wartości domu, ale są rzeczy, które można zrobić, aby się do wyceny nieruchomości w Szczecinie przygotować.

Czym jest wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to wizyta licencjonowanego specjalisty w Twoim domu w celu oszacowania jego wartości. Rzeczoznawca określa wartość domu w oparciu o warunki rynkowe, udogodnienia w domu, atrakcyjność otoczenia i inne.

Jako sprzedający, możesz chcieć uzyskać wycenę domu przed wystawieniem go na sprzedaż, aby dowiedzieć się, ile warta jest Twoja nieruchomość i wykorzystać tę informację do ustalenia konkurencyjnej ceny. Jako kupujący, Twój kredytodawca zazwyczaj wymaga wyceny domu podczas przetwarzania wniosku kredytowego, żeby nie pożyczyć Ci więcej niż dom jest wart. Tak czy inaczej, będziesz chciał uzyskać wycenę nieruchomości przed zamknięciem transakcji, aby upewnić się, że otrzymujesz dobrą ofertę.

Jak przygotować się do wyceny mieszkania?

Jako kupujący, Twój pożyczkodawca wyznacza dokładny termin wyceny nieruchomości w Szczecinie. Następnie kwalifikowany rzeczoznawca wejdzie do domu i przedstawi swoje ustalenia oraz szacunkową wartość domu. Jako sprzedający możesz zrobić kilka rzeczy, aby przygotować się do wyceny nieruchomości i uniknąć wszystkiego, co może zaszkodzić jej wynikowi.

 • Uporządkuj wnętrze i otoczenie domu

Praca rzeczoznawcy polega na tym, że jest on niezwykle krytyczny. Choć porządek w szafie nie wpłynie bezpośrednio na wartość Twojego domu, będzie miał wpływ na doświadczenie rzeczoznawcy w tej przestrzeni i na to, jak może on ocenić funkcjonalność przestrzeni, co z kolei wpływa na jej wartość. Przykładowo, dom z małymi, zagraconymi pokojami prawdopodobnie nie osiągnie tak dobrych wyników, jak ten sam dom, w którym małe przestrzenie są zoptymalizowane i uporządkowane. Możesz posprzątać wnętrze swojego domu, a nawet pomalować niektóre ściany świeżą farbą.

Atrakcyjność otoczenia to pierwsza rzecz, jaką zobaczy rzeczoznawca. Jeśli masz dom z ogrodem, zadbaj o jego wygląd, skoś trawę i wyrwij chwasty.

 • Sprawdź systemy domowe

Zanim przyjedzie rzeczoznawca, warto zlecić fachowcowi ocenę instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej/chłodniczej i elektrycznej, aby wiedzieć, w jakim są stanie pod względem funkcjonalności. W ten sposób nie będzie niespodzianek podczas wyceny mieszkania. Możesz zdecydować się na aktualizację lub naprawę jednego z systemów, jeśli jesteś pewien, że będzie to opłacalne finansowo przy ustalaniu ostatecznej ceny.

 

Wycena domu jest niezbędnym krokiem dla właściciela domu, zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Jako kupujący, wycena domu pomoże określić, ile pożyczkodawca Ci da i pomoże w zawarciu uczciwej umowy. Wycena domu pomaga określić wartość domu, co może pomóc w ustaleniu ceny ofertowej i przygotowaniu domu do sprzedaży. Przygotowując się do wyceny domu, należy pamiętać o wcześniej wymienionych aspektach.

Rzeczy, które mogą zaszkodzić wycenie nieruchomości

Jest kilka rzeczy, które mogą zaszkodzić wycenie domu, więc zanim rzeczoznawca hipoteczny przyjdzie po ocenę, oto na co należy zwrócić uwagę:

 • Brak atrakcyjności otoczenia.

Atrakcyjność otoczenia jest tym, co potencjalny nabywca widzi po przybyciu do domu. Zagracony ogród, złe malowanie, przerośnięta trawa i ogólnie zaniedbana estetyka mogą zaszkodzić wycenie nieruchomości.

 • Zepsute urządzenia i przestarzałe systemy.

Przez systemy rozumiemy instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze i chłodnicze oraz elektryczne. Jeśli którykolwiek z tych elementów jest bardzo przestarzały, funkcjonuje nieprawidłowo lub oba te elementy są przestarzałe, może to mieć negatywny wpływ na wycenę mieszkania.

 • Warunki rynkowe.

Stan rynku mieszkaniowego będzie miał wpływ na wartość wyceny domu. Jeśli jest to rynek kupującego, co oznacza, że na rynku jest więcej domów niż kupujących, możesz otrzymać niższą wycenę nieruchomości na podstawie ostatnich transakcji sprzedaży w Twojej okolicy. Jeśli jest to rynek sprzedającego, co oznacza, że jest więcej kupujących niż nieruchomości, możesz otrzymać wyższą wycenę mieszkania.

 • Lokalizacja nieruchomości jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wartość domu. Dom położony w bezpiecznej, spokojnej okolicy w dobrym okręgu szkolnym otrzyma lepszą wycenę niż taki sam dom, który będzie położony na przykład przy dworcu kolejowym w Szczecinie, hałas związany z przejazdem pociągów może wpłynąć negatywnie na wycenie nieruchomości w Szczecinie.
 • Ogólna estetyka.

Rzeczoznawca nie może wycenić nieruchomości na podstawie opinii o jego wystroju, ale może wziąć pod uwagę czystość i przemyślane wykorzystanie przestrzeni. Schludny, estetyczny dom, który optymalnie wykorzystuje swoją przestrzeń, prawdopodobnie osiągnie lepsze wyniki niż ten, który jest zaniedbany.

Na co zwraca uwagę rzeczoznawca majątkowy przy wycenie nieruchomości?

Rzeczoznawca bada ostatnio sprzedane nieruchomości w Twojej okolicy o cechach podobnych do Twojego potencjalnego domu, zwane „porównywalnymi”. Porównywarki to rejestry sprzedaży niedawno sprzedanych domów. Rzeczoznawcy i agenci nieruchomości korzystają z co najmniej trzech metod, aby uzyskać jak najdokładniejszy szacunek wartości domu. Trzy porównania muszą dotyczyć sprzedaży, które zostały zamknięte w ciągu sześciu miesięcy od daty wyceny, aby można je było uznać za dokładne. Dlatego jeśli sprzedajesz mieszkanie w okolicy placu Grunwaldzkiego w Szczecinie, będą interesować Cię wyceny nieruchomości z tamtej okolicy.

Rzeczoznawca będzie zwracał uwagę na demografię okolicy, trendy w budownictwie mieszkaniowym, media, pomiary domu, charakterystykę terenu, stan nieruchomości, ogólne ulepszenia.

Bardziej szczegółowo, można oczekiwać, że następujące czynniki zostaną zweryfikowane podczas wyceny nieruchomości w Szczecinie:

 • Stan domu (czy są jakieś pęknięcia, uszkodzenia, przecieki itp.)
 • Wielkość domu i działki, bądź mieszkania
 • Jakość krajobrazu, widok z okna
 • Jakość pokrycia dachowego i fundamentów
 • Liczba sypialni i łazienek
 • Jakość oświetlenia i instalacji wodno-kanalizacyjnej
 • Liczba kominków (jeśli są)
 • Stan basenu (jeśli jest)
 • Jakość piwnicy i strychu (czy mieszkanie jest sprzedawane razem z nimi i w jakim są stanie)
 • Detale wykończenia domu (takie jak granitowe blaty, podłogi z twardego drewna i sprzęt AGD)

Ile zajmuje wycena nieruchomości?

W przypadku zlecenia wyceny mieszkania przez kredytodawcę możesz oczekiwać, że rzeczoznawca będzie w Twoim domu od 20 minut do dwóch godzin, w zależności od wielkości wycenianej nieruchomości. Wykorzysta ten czas na zrobienie zdjęć wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, co pozwoli udokumentować rzeczywisty stan domu.

Po zakończeniu fizycznej oceny rzeczoznawca sporządza pisemny raport z ustaleniami dla kredytodawcy hipotecznego. Trwa to zazwyczaj od trzech do pięciu dni. Rzeczoznawca musi potwierdzić wszystkie dane, więc zajmuje to trochę czasu.

Być może zainteresuje Cie https://skupnieruchomoscidom.pl/skup-nieruchomosci-szczecin/

Co jeśli uzyskałeś niską niską wyceną nieruchomości?

 • Uzyskaj lepszą cenę

Jeśli kupujesz dom, możesz wykorzystać niską wycenę na swoją korzyść. Wystarczy poprosić sprzedającego o dopasowanie ceny do wyceny. Jeśli dom został przeceniony lub jego wartość została zawyżona, jest to często najlepsze rozwiązanie.

Zakwestionuj wycenę

Postępowałeś zgodnie z listą kontrolną wyceny domu i zrobiłeś wszystko, co możliwe, aby zwiększyć wartość domu, ale nadal jest ona niższa, niż się spodziewałeś. Może to być kłopotliwe przy refinansowaniu kredytu hipotecznego, ponieważ niska wycena może oznaczać wyższy współczynnik LTV (loan to value), co może wpłynąć na Twoje oprocentowanie.

Nie należy się martwić. Być może będziesz mógł zakwestionować wycenę. Jest to przecież wartość subiektywna, co oznacza, że mogła zostać błędnie obliczona.

Jeśli masz dokumentację wskazującą na to, że istnieją lepsze nieruchomości, z którymi można porównać Twój dom, lub jeśli Twój kredytodawca użył firmy rzeczoznawczej, która nie jest lokalna, zadzwoń do swojego kredytodawcy hipotecznego, aby omówić swoje możliwości. Może będzie to zaplanowanie przeglądu nieruchomości z innym rzeczoznawcą, a może poprosi on o formalne ponowne rozpatrzenie wartości przez obecnego rzeczoznawcę.

Proces ponownego rozpatrzenia wartości nie oznacza konieczności przeprowadzenia nowej wyceny, nie ma też możliwości skorzystania z usług „innego rzeczoznawcy”. Zamiast tego, możesz współpracować z kredytodawcą, aby przedstawić fakty, które mogły zostać przeoczone lub pominięte w pierwotnej wycenie domu.

Sprawdź też: skup hoteli i pensjonatów

Należy pamiętać, że można złożyć tylko jeden wniosek o ponowne rozpatrzenie wartości i może on, ale nie musi, doprowadzić do zmiany wartości domu.

 • Anulowanie transakcji

Jeśli jesteś kupującym dom i nie jesteś w stanie uzyskać lepszej ceny zakupu lub drugiej wyceny, być może będziesz mógł zrezygnować z transakcji bez utraty zaliczki. Wiele umów kupna zawiera klauzulę o możliwości udzielenia kredytu, jeśli wycena będzie niska. Prawidłowo napisany warunek kredytowy pozwala kupującemu na unieważnienie umowy i wymaga od sprzedającego zwolnienia wpłaconej przez kupującego zaliczki.

Kilka porad związanych z wyceną nieruchomości w Szczecinie

Jest kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci przy wycenie nieruchomości w Szczecinie, szczególnie jeśli chcesz wykonać wycenę nieruchomości online samodzielnie. Poniżej możesz znaleźć kilka porad na temat tego co warto sprawdzić i na co należy zwrócić uwagę przy planowaniu samodzielnej wyceny.

 • Sprawdź nowo sprzedane nieruchomości w Twojej okolicy

Wyceny między agencjami nieruchomości często się bardzo różnią, ale kilka stron internetowych daje teraz dostęp do rodzaju szczegółowych, konkretnych danych, na podstawie których można dokonać porównawczej wyceny nieruchomości online. Wystarczy wpisać na telefonie czy komputerze ,,wycena mieszkań online Szczecin” lub ,,mieszkania do kupienia Szczecin”.

Wiele stron internetowych dotyczących sprzedanych domów podaje tylko cenę i informację, czy było to mieszkanie czy dom, jednak jeśli będziesz wystarczająco dociekliwy, możesz znaleźć bardziej szczegółowe informacje o danej nieruchomości w okolicy Szczecina, która Cię interesuje, co da Ci zarys możliwej wyceny Twojej nieruchomości.

 • Śledź trendów cen domów w interesującej Cię lokalizacji

Powinieneś zrobić przegląd rynku. Liczby te pomagają pokazać, ile nieruchomości zmienia obecnie  właściciela w Twojej okolicy i za ile, co może dać Ci pojęcie o tym, jaka może być wycena Twojej nieruchomości.

 • Uzyskaj bezpłatną wycenę mieszkania online

Kilka stron internetowych oferuje bezpłatne kalkulatory do wyceny nieruchomości  online, które pomagają w uzyskaniu wyceny. Jednak należy pamiętać, że wyceny nieruchomości online w Szczecinie mogą się znacznie różnić od wyceny rzeczoznawcy. Dlatego wyceny mieszkań online należy traktować z przymrużeniem oka.

 • Sprawdź prognozy rynku mieszkaniowego

Zobacz, co przewidują eksperci mieszkaniowi, czy rynek sprzedażowy będzie korzystny czy dojdzie raczej do jakiegoś krachu mieszkaniowego. Warto śledzić takie trendy przed zrobieniem wyceny nieruchomości, gdyż to też może mieć wpływ na cenę mieszkania.

 • Znajdź lokalne ceny wywoławcze

Minęły już czasy, gdy jedynym sposobem na sprawdzenie cen wywoławczych dla lokalnych nieruchomości było zaglądanie na ogłoszenia wiszące za szybą biur nieruchomości. Istnieje wiele renomowanych stron internetowych poświęconych nieruchomościom, przez co w łatwy sposób możesz zobaczyć jakie są średnie ceny za nieruchomości w Twojej okolicy. Pamiętaj, że ceny wywoławcze są często bardzo optymistyczne i pokazują, ile sprzedający chce za nieruchomość, a nie ile za nią dostanie. Najlepiej jest monitorować kilka stron.

Warto też pamiętać, że niektóre nieruchomości są sprzedawane, zanim pojawią się na stronach internetowych, więc dobrze jest również zaprzyjaźnić się z lokalnymi agentami nieruchomości. Znajomość lokalnych cen wywoławczych pomoże Ci przy ustalaniu ceny swoje mieszkania na bazie innych wycen nieruchomości i ich sprzedaży.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na wycenę nieruchomości w Szczecinie?

Oprócz wyżej wspomnianych czynników związanych z obrotem nieruchomości, jest też wiele bardziej przyziemnych spraw, które mogą mieć wpływ na wycenę nieruchomości i zainteresować potencjalnych kupców. Wiele osób zwraca uwagę na bezpieczeństwo czy wygodę związaną z daną lokalizacją mieszkania.

 • Przeanalizuj ryzyko powodziowe i stopień zanieczyszczenia powietrza

Powódź, choć prawdopodobnie nie zaprząta Ci głowy, ma znaczący wpływ na wysokość składek ubezpieczeniowych i wartość nieruchomości. Sprytne darmowe strony internetowe szybko ujawniają, jak bardzo nieruchomość jest narażona na zalanie – co może zaoszczędzić wielu lat stresu. Jeśli rozważasz zakup domu, skorzystaj z nich, zanim przystąpisz do badania. Jeśli okaże się, że istnieje ryzyko, że nieruchomość może regularnie znajdować się pod wodą, zaoszczędzisz na kosztach ekspertyzy. Warto prześledzić też historię danej okolicy, szczególnie, że dopiero co rok temu jedna z dzielnic Szczecina została całkowicie zalana.

Sprawdź, czy Twoja okolica jest gorącym punktem pod względem zanieczyszczeń powietrza. Będzie miala na to wpływ obecność obszarów przemysłowych w okolicy.

 • Mapa pobliskich szkół

Jako rodzic chcemy, żeby nasze dziecko chodziło do dobrej szkoły, najlepiej też takiej blisko domu. W przypadku sprzedaży mieszkania możesz przygotować listę pobliskich szkół dla kupujących. Wiadomo, że mieszkanie w pobliżu dobrej szkoły, dla rodziny z dzieckiem może być bardzo ważne, wiele placówek zwraca uwagę na rejon zamieszkania dziecka podczas procesu rekrutacji (szczególnie w przypadku szkół  podstawowych). Dodatkowo wiele dobrych szkół licealnych jest też w uroczej i spokojnej okolicy, przykładowo jedna z lepszych szkół w Szczecinie, 2LO, znajduje się w okolicy Wałów Chrobrego, trzeba przyznać jest to bardzo przyjemna lokalizacja.

 • Sprawdź dostępność komunikacji miejskiej

Nieruchomości, które będą miały dobry dostęp do komunikacji miejskiej będą więcej warte. Łatwy dostęp do transportu publicznego, pobliska stacja tramwajowa czy autobusowa mogą mieć pozytywny wpływ na wycenę mieszkania w Szczecinie. Mieszkania w okolicy szczecińskiego Manhattanu pomimo, że nie znajdują się w centrum, wciąż mogą mieć całkiem dobrą cenę dla sprzedającego, ze względu na swoją bliskość do komunikacji miejskiej.

 • Sprawdź, czy nie ma hałasu ulicznego

W internecie w szybki i łatwy sposób można znaleźć, które dzielnice Szczecina są narażone mniej lub bardziej na hałas. Wiadomo, że od naszego domu najczęściej oczekujemy spokoju i ciszy, dlatego wycena nieruchomości w głośnych dzielnicach Szczecina może być niższa. Wiadomo, że mieszkanie bezpośrednio przy Wałach Chrobrego może być bardzo urokliwe ze względu na swój widok, pytanie jak bardzo będzie przeszkadzał nam hałas związany z imprezami masowymi, które w Szczecinie najczęściej odbywają się właśnie tam. Mieszkanie dworcu kolejowym też na pewno nie będzie należało do najcichszych. Dlatego warto takie rzeczy sprawdzać podczas wyceny nieruchomości.

Przeczeytaj o: Skup nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie