Wycena mieszkania – jak wykonać ją poprawnie?
Po co właściwie wycenia się mieszkanie? Czy to ważne, ile warta jest dana nieruchomość? O ile rzeczywiście w codziennym użytkowaniu mieszkania, domu czy lokalu nie ma to większego znaczenia, tak w wybranych sytuacjach jest niezbędne, by móc podjąć określone kroki. Precyzyjna wycena nieruchomości przydatna jest podczas sprzedaży, zakupu lub chęci jej ubezpieczenia. Wycenę warto zlecić rzeczoznawcom lub pośrednikom, którzy mają doświadczenie w tej kwestii i wiedzą, na co zwrócić uwagę.
Co jest potrzebne do wyceny nieruchomości?
To, jakie dokumenty trzeba zgromadzić do wyceny nieruchomości, zależy od jej statusu. Jeśli chodzi o mieszkania, to tutaj niebagatelne znaczenie ma, czy wyceniany obiekt pochodzi prosto od dewelopera (rynek pierwotny), z drugiej ręki (rynek wtórny), czy może jest częścią spółdzielni. Najczęściej jednak do wyceny potrzebne są m.in. następujące dokumenty:
• rzut lokalu,
• umowa przedwstępna kupna/sprzedaży,
• wypis z księgi wieczystej,
• akt notarialny.
Właściwa wycena mieszkania to gwarancja korzystnej sprzedaży, dlatego warto wspomóc się w tej kwestii wiedzą i doświadczeniem osób zajmujących się tym zawodowo. One z pewnością wskażą na wszelkie niezbędne dokumenty i pomogą dopełnić formalności.
Co trzeba brać pod uwagę, wyceniając nieruchomość?
Nie bez znaczenia przy wycenie nieruchomości jest jej stan. Od tego zależy ostateczna cena. Inaczej będą liczone lokale w standardzie deweloperskim, inaczej z rynku wtórnego przeznaczone do generalnego remontu. Korzystając z usług firmy, w której ofercie znajduje się wycena nieruchomości online, trzeba pamiętać o tym, co będzie brane pod uwagę. Przede wszystkim lokalizacja. Nie tylko miasto, ale i dzielnica ma znaczenie. Poza tym, oczywiście, metraż, piętro, rok budowy, liczba wszystkich pięter w bloku (w przypadku mieszkań). Dodatkowymi atutami, które podbijają cenę nieruchomości, są: piwnica, wyposażenie, garaż, miejsce parkingowe/postojowe, taras/balkon oraz winda. Liczy się również powierzchnia użytkowa, a także przeznaczenie lokalu.
Do kogo zwrócić się o wycenę mieszkania?
Samodzielne określanie ceny nieruchomości może przysporzyć pewnych trudności. Poza tym przez niewiedzę można zaniżyć wartość mieszkania i stracić na transakcji. Dlatego warto zwrócić się do skupu nieruchomości. Tu możliwa jest nawet wstępna wycena mieszkania online. Niektóre firmy oferują darmową wycenę, za precyzyjną trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Wykwalifikowana osoba – w tym przypadku rzeczoznawca majątkowy – dokona wyceny, której wynikiem będzie operat szacunkowy. To dokument urzędowy, który zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące wartości mieszkania.
Wycena nieruchomości – metody
Istnieje kilka szkół dotyczących metod wyceny nieruchomości. Pierwsza z nich polega na porównaniu mieszkania do bardzo podobnego pod wieloma względami, które jest dostępne albo już zostało sprzedane. Nie jest to sposób precyzyjny, ale zawsze dobry na początek, jeśli ktoś nie chce zatrudniać pracowników biura nieruchomości ani skorzystać z oferty, jaką jest wycena nieruchomości online. Inne metody bazują na danych dotyczących konkretnego mieszkania. Mówi się o trzech metodach, oprócz porównawczej: o dochodowej, kosztowej lub mieszanej, złożonej z połączenia dwóch możliwych sposobów.
Rzeczoznawca czy pośrednik – komu zlecić wycenę mieszkania?
Pośrednik (pracownik biura nieruchomości), jest odpowiednią osobą do wykonania wyceny mieszkania. Jest na bieżąco ze stawkami na rynku nieruchomości i wie, jak właściwie dokonać wyceny. Oprócz wyczucia i obeznania z tematem wycen posiada także niezbędną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, nabyte podczas wielu lat pracy w branży. Zna metody wyceny i pomaga właścicielom w całym procesie sprzedaży. Koszt jego usług często wpisany jest w prowizję po sprzedaży. Z kolei rzeczoznawca skupia się na przygotowaniu dokumentu urzędowego i pobiera określoną opłatę wyłącznie za tę jedną usługę. Jej wysokość zależy od rodzaju wyceny i ilości pracy, którą rzeczoznawca musiał włożyć w przygotowanie operatu szacunkowego.