Zakup mieszkania- 5 najczęściej popełnianych błędów

Decyzja o zakupie mieszkania, bez względu na to czy spontaniczna, czy planowana przez dłuższy czas, niesie za sobą wiele konsekwencji. Zanim podejmiemy się kupna nieruchomości, przygotujmy się do tego we właściwy sposób, co oszczędzi nam niemiłych niespodzianek. Wielu początkujących przedsiębiorców podczas zakupu mieszkania popełnia sporo podstawowych błędów, których konsekwencje rzutują na dalszy przebieg transakcji. Nasz artykuł pomoże uniknąć najczęstszych pomyłek i podkreśli na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania.

 

1.Złe rozeznanie rynku i nadmierny pośpiech

Pamiętajmy, że emocje nie są dobrym doradcą w trakcie zakupu mieszkania i powodują, że często za szybko decydujemy się na transakcję, lub bez uzasadnionych przyczyn odrzucamy zakup. Odnalezienie wymarzonego lokum, które sprosta naszym oczekiwaniom, to czasochłonne i żmudne przeszukiwanie długiej listy proponowanych ofert. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi, aby nie żałować potem podjętej decyzji o kupnie mieszkania niedopasowanego do naszych potrzeb.

Kwestią, która często wprowadza w błąd, zwłaszcza niedoświadczonych nabywców są koszty eksploatacji. Przed zadecydowaniem o zakupie mieszkania zweryfikujmy kwestie finansowe, takie jak fundusz remontowy, czynsz, opłaty za śmieci, czy garaż. Nierzadko zdarza się, że za kusząco niską ceną nieruchomości, chowają się ukryte koszty, które w dłuższej perspektywie przewyższają jej wartość. Przekalkulujmy nasz domowy budżet i dostosujmy do niego przewidywane koszty utrzymania domu.

Zrozumiały jest fakt, że inwestorom zależy na możliwie najkorzystniejszej cenie lokalu, jednak nie zawsze jest ona współmierna. Na finalną cenę zakupionego mieszkania składa się wiele istotnych czynników takich jak koszty materiałów użytych podczas budowy, wartość gruntu i lokalizacja.

 

2.Podpisanie umowy kupna mieszkania bez dokładnej analizy

Zakup mieszkania zawsze jest związany z czynnościami notarialnymi i podpisaniem umowy, która często pozostaje niezrozumiała dla stron, ze względu na formalny język prawniczo-urzędowy. Jednym z najczęstszych błędów podczas zakupu mieszkania jest pobieżne przeczytanie dokumentu, bez poddania go wnikliwej analizie. Przede wszystkim unikajmy ustnych ustaleń, gdyż prawną moc mają jedynie rozporządzenia pisemne, z których deweloper nie może wycofać się bez konsekwencji. Umowa przedwstępna kupna mieszkania może być sporządzona w formie umowy cywilnej i aktu notarialnego.

Jeżeli zakup mieszkania przebiega za pomocą biura nieruchomości, dokument otrzymamy od pośrednika. Warto przygotować się merytorycznie i wiedzieć co powinna zawierać umowa przedwstępna. Do podstawowych składowych wchodzą

  • ustalenia, jakie będzie miała umowa docelowa, a także:
  • tytuł, miejsce i data zawarcia
  • dane osobowe  sprzedającego i kupującego
  • cenę nieruchomości, dzięki czemu sprzedający nie ma prawa zmienić ceny po podpisaniu umowy przedwstępnej. Ta informacja jest też konieczna, jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Uważajmy na niekorzystne zapisy, często mimochodem wplatane w dokument przez nieuczciwego sprzedającego. Do najczęstszych nieuczciwych kombinacji należą:

  • Zapis, który daje deweloperom możliwość jednostronnego dokonywania zmian w umowie bez istotnej przyczyny
  • wprowadzanie klauzul uprawniających dewelopera do zarządzania nieruchomością przez okres 2-3 lat
  • zapisy umożliwiające deweloperom jednostronny odbiór wybudowanej nieruchomości lub jednostronne stwierdzenia jej zgodności z zawartą umową

 

Sprawdź również: Skup mieszkań zadłużonych

Przed podjęciem finalizacji transakcji, sprawdźmy opinie, jakie ma na swoim koncie deweloper, informacje na temat jego działalności i efektywnych inwestycji, a także, czy interesująca nas inwestycja jest realizowana ze środków własnych czy z kredytu. Zaleca się także skorzystanie z pomocy doświadczonego w kwestiach sprzedaży specjalisty, który potrafi odnotować w umowie kruczki.

3.Za niskie wymagania

Niejednokrotnie podejmujemy się transakcji nie licząc się z tym, co będzie działo się po zakupie mieszkania. Zakładając, że kupowana nieruchomość, ma wystarczyć nam tylko na chwilę i przymykając oko na pozornie detaliczne wady czy usterki, możemy w przyszłości mieć problem ze sprzedażą, lecz także kosztowną naprawą zakupionego mieszkania.

Być może zainteresuje Cię również nasz skup nieruchomości Warszawa

4.Niedokładne oględziny mieszkania

Pomyłka ta ma związek zarówno z mieszkaniami pochodzącymi z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Obecnie, warto decydować się na przyjęcie mieszkania w towarzystwie doświadczonego fachowca, który doskonale wie na co zwrócić uwagę. Wszelkie wady deweloper jest zobowiązany naprawić przed oddaniem mieszkania do użytku.

 

5.Nieokreślone potrzeby mieszkaniowe

Zanim zadecydujemy o wyborze konkretnej oferty, określmy swoje oczekiwania względem wymarzonego mieszkania. Warto zastanowić się nad interesującym nas regionem miasta, rodzajem zabudowy, określając piętro, metraż i udogodnienia. Weźmy pod uwagę kierunki świata i ich współgranie z naszym zakupem, czy interesują nas nasłonecznione wnętrza, czy raczej zakup mieszkania od strony północnej.

skup mieszkań w całej Polsce 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie