Czy komornik może zająć mieszkanie za alimenty?

Sprawa związana z alimentami może stanowić poważny problem. Zazwyczaj niesnaski pomiędzy byłymi małżonkami zahaczają o kwestie finansowe. Nie wszystko układa się po myśli każdej ze stron, a nierzadko wysokość alimentów może być rozczarowaniem dla określonej strony. Czy w obliczu zaległości komornik może zająć mieszkanie za alimenty? Warto to wiedzieć przed szkodą, tym bardziej że komornicy mają możliwość zajmowania nieruchomości ze względu na zadłużenie wynikające z niepłacenia alimentów.

Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Sprawdź nasz skup nieruchomości a także wycenę online

Wysokość alimentów a zajęcie komornicze

Kiedy jeden z małżonków nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania względem dzieci, co zasądzone jest w odpowiedniej kwoty alimentów, wówczas powstaje wielki problem. Strona (najczęściej matka), która sprawuje opiekę nad dzieckiem lub dziećmi, ma znacznie mniejsze możliwości finansowe co może stanowić poważne utrudnienie. Jeśli były małżonek, który miga się od regularnego łożenia na swoje dzieci, jest właścicielem nieruchomości, można skorzystać z opcji, jaką jest egzekucja alimentów z nieruchomości. Komornik w związku z tym, że dłużnik posiada dobra nieruchome, może zająć je na poczet spłaty zadłużenia względem jego dzieci. Czy komornik może zająć mieszkanie za alimenty w każdej sytuacji i w jaki sposób się to odbywa? Otóż komornik może podjąć działanie licytacji nieruchomości na rzecz ściągnięcia długów alimentacyjnych, jednak jeśli wartość tego zadłużenia jest mniejsza niż 5% wartości owej nieruchomości, wówczas komornik nie ma takiej możliwości.

Chcesz sprzedać grunt rolny? Sprawdź skup gruntów rolnych

Jak widać z powyższego stwierdzenia, kluczową rolę w kwestii alimentacyjnej ma wysokość zadłużenia. Oczywiście wierzyciel alimentacyjny może zgłosić sprawę do komornika już następnego dnia, odkąd nie otrzymał alimentów, by została wszczęta sprawa egzekucyjna. Będzie wówczas postępowała sprawa ściągnięcia przymusowego. Znacznie gorzej, jeśli dłużnik alimentacyjny jest osobą bezrobotną i nie wykazuje dochodów. Wówczas jednym z wielu rozwiązań, które z pewnością zaproponuje komornik, będzie szukanie możliwości ściągnięcia zadłużenia poprzez zajęcie i licytację nieruchomości. Mieszkanie w zamian za alimenty to dość powszechna praktyka. Wiele licytacji komorniczych zostało przeprowadzonych właśnie ze względu na zadłużenia wynikających z tytułu alimentów. Niepłacenie alimentów na dziecko nie przepada, a z każdym miesiącem narasta. To kiedy, wierzyciel (druga strona, były małżonek) zgłosi sprawę do komornika, uzależnione jest od niego samego. W zasadzie ma prawo wystąpić o działania przymusowego ściągnięcia zadłużenia, jeśli nie zostanie odnotowana wpłata w określonym terminie.

Sprawdź nasz skup mieszkań zadłużonych

Co grozi za nieterminowe płacenie alimentów?

Brak wpłat alimentacyjnych może skutkować konkretną karą. Dłużnik alimentacyjny może zostać nawet pozbawiony wolności do lat 2, a w najlepszym wypadku zostanie obciążony grzywną. Nie jest tak łatwo pozbyć się zadłużenia wynikającego z alimentów, jeśli nie dopilnowało się terminów wpłat. Można jednak dogadać się z drugą stroną, aby przekonać ją, by wycofała wniosek o ściganie u komornika. Może być to dość trudne zadanie, ale kwestia porozumienia może doprowadzić do tego, że spory pomiędzy byłymi małżonkami na temat alimentów płaconych na dzieci zostaną dogadane i w efekcie zażegnane. Trzeba mieć na uwadze, że komornik może ścigać dłużnika nie tylko poprzez zajęcie mu pensji, co może skutkować zajęciem nawet 60% pensji, ale także, jeśli jest ku temu sposobność, może również podjąć decyzję dotyczącą zajęcia mieszkania, zwłaszcza gdy kwota zadłużenia wciąż się powiększa.

Zobacz opinie o skupie nieruchomości

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia

    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie