Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? Wycena mieszkania

Wycena mieszkania – jak wycenić mieszkanie? Istnieje wiele przyczyn, dla których doskonałym pomysłem jest wycena mieszkania. Niezależnie od tego, czy jest to związane z chęcią kupna/sprzedaży, wynajmu, wzięcia w zastaw czy też innych motywacji, które nam towarzyszą, warto poznać, jaka jest wartość nieruchomości. Przy dziale spadku okazuje się to wręcz szczególnie istotne, choć wskazać można podobne sytuacje. Wiele osób jednak zastanawia się nad tym, jak to zrobić i czy dobrym rozwiązaniem jest wycena nieruchomości online.

W jakiej sytuacji przyda się wycena mieszkania?

Istnieją różne sytuacje, w których przyjadę się wycena mieszkania online. Tu wymienia się m.in. dążenie do zmiany właściciela tego mieszkania – zarówno przy zawarciu umowy kupna/sprzedaży, jak i w wyniku innych działań o charakterze prawnym. Oczywiście, istnieje możliwość samodzielnego dokonania takiej wyceny, jest to jednak zadanie mozolne, trudne i obarczone sporym ryzykiem. Jeśli zależy nam na sprzedaży mieszkania okazać się może, że łatwo przeszacujemy to, ile jest warta nasza nieruchomość. Jeśli interesuje nas darmowa wycena mieszkania, nie musimy opierać się wyłącznie na sobie, ponieważ coraz częściej możemy znaleźć miejsca, w których z powodzeniem dokonamy takiego właśnie działania.

Jakie dokumenty trzeba zebrać do sprzedaży mieszkania?

Od czego zależy wartość mieszkania?

Tu warto zaznaczyć, że istnieje wiele czynników wpływających na to, jaka będzie wycena nieruchomości. Online czy nie, w każdym przypadku należy brać pod uwagę szereg istotnych czynników. Wśród nich przede wszystkim wyszczególnia się:

 • metraż mieszkania,
 • stan prawny nieruchomości,
 • lokalizację,
 • piętro,
 • rok budowy budynku,
 • rozkład pomieszczeń,
 • wysokość czynszu np. dla spółdzielni,
 • stan techniczny,
 • standard wykończenia.

Czynniki te są podstawą do określenia wartości nieruchomości. Oprócz nich nieraz spotkać się można z tym że patrzy się na to, czy mieszkanie jest wyremontowane oraz, czy w zakresie ceny uwzględnia się wyposażenie, meble itp.

Wycena mieszkania online – dlaczego warto na to postawić?

Jak zostało zaznaczone wcześniej, możliwa jest samodzielna wycena nieruchomości. Jeśli jednak nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, możemy łatwo mylnie ocenić wartość nieruchomości, co szczególnie często oznacza jej zawyżenie. W takim przypadku możemy mieć problem ze znalezieniem kupca, co i tak jest lepszą sytuacją niż niedoszacowanie mieszkania i sprzedanie go za mniejszą niż rzeczywista wartość. Alternatywą jest jednak wycena mieszkania online. Coraz więcej serwisów zajmuje się świadczeniem takich usług. Co więcej, nieraz dostępna jest darmowa wycena nieruchomości. To oferuje m.in. profesjonalne biuro skupu nieruchomości, dla którego wycena nieruchomości online bez pobierania za to opłat jest normą.

Jak wycenić mieszkanie?

Istnieje wiele sposobów na poznanie wartości nieruchomości. Wspomniana wycena mieszkania online jest jedną z dostępnych opcji, na tym jednak nie kończą się nasze możliwości. Wśród innych rozwiązań można wymienić m.in. wycenę przez pośrednika oraz skonsultowanie się z rzeczoznawcą majątkowym.

Wycena mieszkania przez pośrednika

Agencje nieruchomości oferują tego typu ofertę dla osób zainteresowanych sprzedażą mieszkania. W przypadku niektórych agencji jest to usługa darmowa, a opłaty są pobierane dopiero przy sprzedaży mieszkania. Oznacza to jednak, że już wtedy jest pobierana kilkuprocentowa opłata prowizyjna. Jeśli jednak zastanawiamy się nad tym, jak wycenić mieszkanie, opcja ta wciąż pozostaje jedną z możliwych do wyboru.

Wycena rzeczoznawcy majątkowego

Nieraz jednak jest tak, że konieczność wyceny nieruchomości jest związana z innymi czynnościami prawnymi. Musimy poznać wartość nieruchomości przy dziale spadku, a także w przypadku darowizny, zachowku, brania kredytu hipotecznego oraz przy zaistnieniu innych, podobnych sytuacji. W takim przypadku nieraz wycena okazuje się konieczna i wiąże się z kosztem sięgającym nawet dwóch tysięcy złotych. Jeśli jednak nie jest to konieczne, warto sprawdzić, czy jest dostępna darmowa wycena mieszkania. Jeśli jednak niezbędna jest do poznania wartość nieruchomości przy dziale spadku, obowiązek ten jest przeznaczony dla rzeczoznawcy majątkowego.

Co wybrać?

Ostateczna decyzja należy do nas. Jeśli dążymy do możliwie największej oszczędności, warto postawić na darmowe wyceny dostępne w sieci. Jeśli jednak cena nie gra roli, a chcemy mieć pewność, że mamy pewną i sprawdzoną wiedzę, warto dokonać weryfikacji różnych źródeł wiedzy. Dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że całość nieruchomości została trafnie i konkretnie wyceniona.

Czym różni się zaliczka od zadatku? Zobacz, jakie są różnice i co sprawdzi się podczas sprzedaży mieszkania.

Wycena mieszkania – dlaczego warto skontaktować się z biurem skupu nieruchomości?

Jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań bez wątpienia jest skontaktowanie się z biurem skupu nieruchomości. Szczególnie jest to polecane, jeśli nie wiemy jak wycenić mieszkanie i nie chcemy przepłacać. Przede wszystkim taka wycena nieruchomości online jest darmowa i niezobowiązująca, a ewentualne dokonanie sprzedaży przebiega wyjątkowo szybko i sprawnie. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnej ofercie osób doskonale znających lokalny rynek, którzy zaoferują bardzo dobrą ofertę za nieruchomość, konieczne należy skontaktować się z tym skupem nieruchomości online.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie