Rozbiórka budynku – wszystko co warto o tym wiedzieć

Ostatnim momentem życia każdego budynku jest jego rozbiórka. Powodów takiej decyzji może być wiele. Niektóre budynki grożą zawaleniem, innych nie opłaca się już remontować, a jeszcze innych lepiej się pozbyć żeby zrobić miejsce na nowe. Niezależnie od powodu, rozbiórka budynku jest traktowana jako element robót budowlanych i konieczne jest stosowanie się do Prawa budowlanego. Kiedy wystarczy zgłoszenie rozbiórki budynku a kiedy musimy starać się o pozwolenie? Jakie koszty niesie za sobą wyburzenie budynku? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Zgłoszenie rozbiórki budynku

Zgłoszenie rozbiórki budynku jest dużo prostszą procedurą niż pozwolenie na wyburzenie budynku. Aby właśnie ta uproszczona procedura dotyczyła naszego budynku musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim budynek nie może być wyższy niż 8 metrów i nie może stać zbyt blisko granicy działki. Musi być oddalony o tyle metrów ile wynosi połowa jego wysokości. Zatem jeżeli nasz domek ma 6 metrów wysokości to nie może stać bliżej niż 3 metry od granicy działki. Oznacza to, że nawet mały, drewniany domek, który bezpośrednio graniczy z końcem działki, będzie wymagał pozwolenia na wyburzenie. Budynek nie może też należeć do rejestru zabytków ani być objęty ochroną konserwatora.

Rozbiórka domu powinna zostać zgłoszona w starostwie powiatowym odpowiednim dla lokalizacji budynku. Urząd ma 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu lub wydanie decyzji o konieczności starania się o pozwolenie. Jeżeli w tym czasie nie dostaniemy takiej informacji to możemy przejść do pracy. Czasami nawet budynki spełniające wszystkie wymagane kryteria nie będą mogły być wyburzone tylko na podstawie zgłoszenia. Wszystko co może wpłynąć na środowisko naturalne będzie wymagało pozwolenia na rozbiórkę.

Rozbiórka domu – pozwolenie

Wszystkie budynki, które nie spełniają wymogów zgłoszenia muszą zostać wyburzone na podstawie stosownego pozwolenia na rozbiórkę. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w starostwie powiatowym. W takim wniosku muszą znaleźć się informacje zawierające dane właściciela budynku jak również dokładne informacje na temat samego budynku. Dodatkowo musimy zadbać o wszystkie pozostałe dokumenty. Podstawą jest zgoda właściciela na rozbiórkę czy dokładny projekt planowanych prac. Starostwo powiatowe ma 65 dni na wydanie decyzji.

Czy możliwe jest wyburzenie budynku bez pozwolenia?

W wyjątkowych sytuacjach nie musimy starać się o uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę. Wszystkie budynki, których postawienie nie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę można również wyburzyć bez tego pozwolenia. Zazwyczaj dotyczy to małych budynków gospodarczych, altan czy wiat. Taki budynek nie może też przekraczać 25 metrów kwadratowych i nie może być wpisany do rejestru zabytków. We wszystkich innych przypadkach pozwolenie albo konieczność zgłoszenia jest wymagana. Warto upewnić się czy nie musimy starać się o pozwolenie, ponieważ samowola budowlana wiąże się z bardzo wysokimi karami.

Koszty pozwolenia na rozbiórkę

Koszt wydania samego pozwolenia nie jest wysoki. Złożenie wniosku to konieczność wniesienia opłaty w wysokości 36 zł. Jeżeli chcemy wyznaczyć do tego pełnomocnika to musimy wpłacić dodatkowo 17 zł. Jeżeli dokumentacja nie będzie kompletna to odpowiedni organ państwowy poprosi o jej uzupełnienie. Mamy na to dokładnie 7 dni i warto tych terminów pilnować, ponieważ w innym przypadku nie uzyskamy pozytywnej decyzji. Będziemy musieli rozpocząć całą procedurę od nowa i zapłacić jeszcze raz za złożenie wniosku. Od każdej decyzji możemy się odwołać i mamy na to 14 dni od dnia otrzymania tej decyzji.

Rozbiórka budynku – wybór ekipy

Rozbiórka domu to skomplikowany proces i konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Musi ona zachować szczególnie środki ostrożności i posiadać odpowiedni sprzęt. Dzięki temu mamy pewność, że rozbiórka będzie bezpieczna i skuteczna. Oprócz samego wyburzenia musimy pamiętać o odłączeniu wielu instalacji, a do tego konieczne jest doświadczenie i odpowiednia wiedza. Nie możemy zrobić tego samodzielnie, ponieważ są to bardzo skomplikowane i niebezpieczne prace. Wybór ekipy jest niezwykle ważny a na rynku aż roi się od ofert. Zwróćmy uwagę na opinie klientów oraz sprzęt jakim posługuje się konkretna firma.

Rozbiórka budynku – koszty

Oczywiście odpowiedź brzmi – to zależy. Ogromne znaczenie dla finalnego kosztu wyburzenia będzie miała jego wielkość oraz materiały z jakich wykonany został budynek. Im większy i bardziej skomplikowany jest nasz dom tym koszty będą większe. Najtańsza będzie rozbiórka budynku z drewna, cegły czy kamienia. Najtrudniejsze do rozbiórki są budynki betonowe, szczególnie te wykonane z żelbetonu. Istnieje też możliwość wyburzenia budynków metalowych, a dodatkowo pozyskany materiał możemy sprzedać co znacznie zmniejszy koszty. Można przyjąć, że średni koszt wyburzenia budynku waha się między 1800 a 2100 zł za 100 m3 kubatury. Do tego należy doliczyć transport oraz pozbycie się materiałów. Jeżeli nie chcemy ponosić tych kosztów, zawsze można zgłosić się do skupu nieruchomości.

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie