Jak urządzić piwnicę w bloku i ciekawie ją zagospodarować?

Zastanawiasz się, jak urządzić piwnicę w bloku i ciekawie ją zagospodarować? Każde gospodarstwo domowe, które posiada piwnicę, powinno również zadbać o odpowiednie jej urządzenie i zabezpieczenie. Jeśli dopiero nabyliśmy mieszkanie w bloku i uzyskaliśmy dostęp do piwnicy, nie powinniśmy czekać z wysprzątaniem tego pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie piwnicy do własnego użytku, nie zaś pozostawianie jej w stanie surowym. Wbrew pozorom opóźnienie tego typu działania może sprzyjać zalęganiu się wilgoci, kurzu, a nawet gryzoni.

Jak urządzić piwnicę? Zacznij od jej opróżnienia!

Zamieszkałeś w bloku i masz dostęp do piwnicy, która wcześniej była przez kogoś wykorzystywana? Opróżnij ją! Przejrzyj wszystko, co się w niej znajduje, wyrzuć zbędne rzeczy do śmieci. Bardzo często w takich miejscach poprzedni właściciele mogli trzymać np. niepotrzebne rzeczy, które i tak powinny dawno temu wylądować na śmietniku.

Jak tylko opróżnisz piwnicę, z powodzeniem możesz zająć się jej posprzątaniem. Tu wystarczy ją zamieść, potraktować odpowiednimi środkami, jeśli np. zalega się w niej grzyb lub inne problematyczne zjawiska.

Kim jest notariusz?

Notariusz – co warto wiedzieć o jego działaniach?

Aranżacja piwnicy? To możliwe – zobacz, jak urządzić piwnicę

Zwykle, kiedy myślimy o piwnicy, widzimy ją jako schowek na niepotrzebne rzeczy, weka lub ziemniaki. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, do czego przyda się nam to pomieszczenie. Zanim zrobimy remont i urządzimy piwnicę w bloku, musimy zaplanować to, jak ma ona wyglądać. Piwnica może pełnić rozmaite funkcje.

Sprawdzi się oczywiście jako wspomniany wcześniej składzik na warzywa i przetwory, ale i może być miejscem sprzyjającym np. majsterkowaniu. Kluczowe jest jednak to, aby odpowiednio wcześniej uwzględnić to, że piwnice w bloku są zwykle bardzo małe i rozsądnie należy wliczyć, jakie wyposażenie można w niej umieścić.

Podział piwnicy

W przypadku małych piwnic w bloku może być to problematyczne, ale zawsze możemy stworzyć umowny „kącik na weka”, a resztę piwnicy przeznaczyć na swoje hobby. Jeśli nasza piwnica w bloku jest nieco większa, mamy więcej możliwości. W każdej sytuacji warto postawić na regały i szafki, które pozwolą na dobre wykorzystanie przestrzeni ścian (również pod sufitem!).

Jeśli chcemy mieć własny warsztat, warto wydzielić przestrzeń ze stołem lub biurkiem. Jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się w małej piwnicy.

Jak urządzić piwnicę w bloku, jeśli jest mała?

Jak zostało to zaznaczone już wcześniej, w przypadku niewielkiej piwnicy w bloku możemy mieć ograniczone pole do manewru i nie przeznaczymy jej np. na warsztat. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na magazynowanie przetworów, a także sprzętu, który czasem się przydaje do prac domowych, a który nie powinien być składowany w mieszkaniu.

Nawet w przypadku małej piwnicy dobrze jest postawić na maksymalnie przejrzyste, klarowne wydzielenie półek na narzędzia, przetwory i różne warzywa. Nawet mała piwnica jest też znakomitym miejscem do trzymania np. roweru.

W jaki rodzaj wentylacji warto zainwestować?

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – które rozwiązanie jest lepsze?

 

Remont piwnicy – o czym warto pamiętać?

Jak już opróżniliśmy piwnice w bloku i stworzyliśmy plan jej nowego wyposażenia i przeznaczenia, z powodzeniem możemy rozpocząć prace remontowe. Dobrym pomysłem jest zaczęcie od wymiany drzwi i postawienie na porządne, zamykane na klucz modele. Zanim zaczniemy malować lub wyrównywać ściany, istotne jest osuszenie całej piwnicy. W wielu przypadkach to właśnie piwnice są miejscami, w których panuje bardzo duża wilgoć.

A jaki kolor wybrać dla piwnicy w bloku? Warto zdecydować się na jasne odcienie, które optycznie powiększą całe pomieszczenie. Dobrze postawić również na solidną, mocną podłogę. W związku z tym, że w piwnicy jest zwykle większa wilgoć, zamiast desek warto pomyśleć o gresie lub innych solidnych płytkach. Wbrew wielu stereotypowym wyobrażeniom, piwnica w bloku może być ładnym, estetycznym pomieszczeniem, w którym z powodzeniem będziemy trzymać najpotrzebniejsze rzeczy.

Oświetlenie piwnicy – jak urządzić piwnicę w bloku?

Piwnice zazwyczaj znajdują się poniżej poziomu gruntu. Oznacza to, że nie mają dostępu do światła słonecznego, a jedynie w nielicznych sytuacjach są wyposażone w niewielkie okna. W związku z tym warto zaaranżować przestrzeń piwnicy tak, aby z optycznego punktu widzenia była ona możliwie największa.

Warto postawić na dodatkowe oświetlenie, które spełni właśnie taką funkcję. Dobrym pomysłem jest zamontowanie centralnego, głównego światła. Dobrze jest ustawić punktowe lampy, które będą skierowane ku stołowi (jeśli taki mamy) i regałom.

Nie potrzebujesz piwnicy i chcesz ją sprzedać?

Piwnica w bloku może spełniać rozmaite funkcje. Są jednak osoby wskazujące na to, że nie potrzebują takiego pomieszczenia. Nieużywana piwnica jest zbędna i zwykle można jedynie o niej zapomnieć. Jednak w takiej sytuacji warto pomyśleć o kontakcie ze skupem nieruchomości zainteresowanych również pomieszczeniami niemieszkaniowymi.

Zamiast odrzucenia piwnicy w zapomnienie, z powodzeniem można postawić na sprzedaż zbędnego pomieszczenia, z którego i tak nie korzystamy. Dokonując sprzedaży, możemy wyciągnąć z piwnicy realną korzyść w postaci gotówki. Jeśli chcesz sprzedać piwnicę w bloku, nie czekaj i zwróć się do biura skupu nieruchomości online zainteresowanego również tego typu pomieszczeniami.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia

  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie